Սուրեն Պապիկյանը հետևել է «Բաղրամյան» զորավարժարանում անցկացված զորախաղերին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը մարտի 28-ին ԶՈՒ ԳՇ ղեկավար կազմի ուղեկցությամբ այցելել է «Բաղրամյան» զորավարժարան, մասնակցել օպերատիվ հավաքների շրջանակում ռազմական տեխնիկայի ցուցադրությանը, հետևել մարտական հրաձգությանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը։
Զորավարժությանը ներգրավված ստորաբաժանումները խաղարկել են պայմանական մարտական դիրքերի պահպանությունից պաշտպանության անցնելու մի շարք սցենարներ, կիրառել տարբեր զինատեսակներ՝ բնագիծն անխոցելի դարձնելու նպատակով:
s2.jpg (221 KB)
Պաշտպանության նախարարը և ԶՈՒ բարձրագույն սպայակազմը զորախաղին հետևել են նաև տարատեսակ ԱԹՍ-ների նկարահանումների միջոցով:
Սուրեն Պապիկյանը ծանոթացել է նաև ՀՀ ռազմարդյունաբերության նորագույն նմուշներին, ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ քննարկել համագործակցությանն առնչվող հարցեր:
s1.jpg (158 KB)
Նախարարն ընդգծել է ռազմարդյունաբերողների հետ ամենօրյա աշխատանքի կարևորությունը՝ զինված ուժերը նորարար և արդյունավետ զինատեսակներով համալրելու համար:
Ավելի ուշ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարն օպերատիվ հավաքների մասնակից սպայակազմի հետ քննարկել է այս շաբաթ իրականացված համալիր միջոցառումները, ամփոփել քառօրյա հավաքները և տվել համապատասխան հանձնարարականներ:
Այնուհետև նախարար Պապիկյանը զորավարժարանի մեկ այլ տեղամասում հետևել է ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիայի կուրսանտների պարապմունքներին: Բարձրաստիճան սպաները ներկայացրել են ակադեմիայի տեսական դասերի ու գործնական պարապմունքների նոր ձևաչափը, որը նպաստելու է անձնակազմի մարտական պատրաստության ամրապնդմանը, արհեստավարժության բարձրացմանը:
s6.jpg (305 KB)
Սուրեն Պապիկյանը հետևել է կուրսանտների հրաձգությանը, հանձնարարել է խրախուսել լավագույն արդյունք գրանցած զինծառայողներին:

Сурен Папикян наблюдал за военными упражнениями, проходившими на военном полигоне «Баграмян»
28 марта министр обороны Армении Сурен Папикян в сопровождении руководящего состава ВС посетил военный полигон «Баграмян», наблюдал за показом военной техники в рамках оперативных сборов и за огневыми упражнениями. Как передает «Арменпресс», сообщение об этом распространило Министерство обороны РА.
Подразделения, участвующие в учениях, отработали ряд сценариев перехода от защиты условных боевых позиций к обороне с применением различного вооружения с целью сделать местность неуязвимой.
Министр обороны и высший офицерский состав Вооруженных сил также наблюдали и за военными упражнениями с применением снимков с беспилотников.
Сурен Папикян ознакомился с новейшими образцами военной промышленности РА, обсудил с представителями компаний вопросы сотрудничества.
Министр подчеркнул важность повседневной работы с производителями по оснащению вооруженных сил инновационным и эффективным оружием.
Позже глава оборонного ведомства обсудил с офицерами, участвовавшими в оперативных совещаниях, реализованный на этой неделе комплекс мер, подвел итоги четырехдневных совещаний и дал соответствующие поручения.
Затем министр Папикян на другом участке военного полигона проследил за занятиями курсантов Военной академии им. Вазгена Саркисяна. Высокопоставленные офицеры представили новый формат теоретических и практических занятий академии, который будет способствовать повышению боевой подготовки личного состава и их профессионализма.
Сурен Папикян присутствовал и на огневых упражнениях курсантов, поручил поощрить военнослужащих, показавших лучшие результаты.