Հայաստանում կա մի քանի միլիարդ դոլար, որը կարող է ուղղվել ներդրումային ծրագրերի ֆինանսավորմանը. ֆինանսիստ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանում կապիտալի պակաս չկա. առկա են մի քանի միլիարդ դոլարի միջոցներ, որոնք կարող են ուղղվել ներդրումային ծրագրերի ֆինանսավորմանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Երևանում կայացած «Հայաստանի կապիտալի շուկաները. ապագայի հեռանկարներ» անդրանիկ ֆինանսա-ներդրումային համաժողովում լրագրողների հետ զրույցում նշեց «ՖԻՆԱՐՄ» ֆինանսական շուկայի մասնակիցների ասոցիացիայի գործադիր տնօրեն Կարեն Զաքարյանը:
«Հայաստանում կան մի քանի միլիարդ դոլարի միջոցներ, որոնք կարող են ուղղվել ներդրումային ծրագրերի ֆինանսավորմանը: Չեմ կարծում, որ Հայաստանում կա հստակ հաշվարկներ ունեցող և ներդրողներին վստահություն ներշնչող այնպիսի նախագիծ, որի իրականացումը պայմանավորված է կապիտալի պակասի խնդրով»,- նշեց ֆինանսիստը:
Իր խոսքերը Կարեն Զաքարյանը հիմնավորեց թվային տվյալներով. «Հայաստանում կենսաթոշակային հիմնադրամները 2 մլրդ դոլարից ավել ակտիվներ են կառավարում: Կան նաև սեփական կապիտալ ունեցող վարկային կազմակերպություններ և ապահովագրական ընկերություններ, որոնք տնօրինում են այդ նպատակով հավաքագրված վճարները: Այդ ամենը պետք է գրագետ կառավարվի: Այդ գումարներն անգործ չեն մնում, ներդրումներ են կատարվում: Հայաստանում կան նաև հարուստ մարդիկ: Կարող եմ ցույց տալ, թե Հայաստանում որքան կապիտալ կա, որը կարող է ներգրավվել տարբեր նախագծերի ֆինանսավորմանը: Այն հասնում է մի քանի միլիարդ դոլարի: Նույն բանկային համակարգում միայն ավանդների և բոլոր տեսակի վարկերի տարբերությունը 2.6 մլրդ դոլար է: Բանկերը 14 մլրդ դոլարի ավանդ են ստացել և տրամադրել են 11.4 մլրդ դոլարի վարկ: Բանկային համակարգի սեփական կապիտալն էլ 3.6 մլրդ դոլար է, որը նույնպես պետք է ներդրվի: Բացի այդ, 2 մլրդ դոլարից ավել կենսաթոշակային խումբ ունեն, որոնք նույնպես ներդրվել են: Վստահ եմ, եթե լավ ներդրումային նախագիծ լինի՝ ֆինանսավորում կգտնվի»:
Այդ պարագայում, ինչպես նշեց բանախոսը, Հայաստանում խնդիրը հստակ մշակած գրագետ ներդրումային ծրագրերի բացակայությունն է:
Ըստ նրա՝ Հայաստանում շատ կարևոր է առաջավոր գիտելիքի ներդրումը և համապատասխան մշակույթի արմատավորումը: Այդ առումով Կարեն Զաքարյանը կարևորում է «Ֆրիդոմ բրոքեր Արմենիա» ընկերության գործունեությունը մեր երկրում:
«Նրանք կարևոր փորձ են կուտակել Ղազախստանում՝ էապես վերափոխելով և ակտիվացնելով տեղի շուկան: Դա հույս է ներշնչում, որ Հայաստանում իրենց փորձի ներդրումը թույլ կտա նմանապես աշխուժացնել մեր շուկան, ինչը հնարավոր կլինի, եթե կարողանանք զուգահեռաբար իրականացնել մի շարք փոփոխություններ, առանց որոնց բոլոր ջանքերը լինելու են պակաս արդյունավետ»,- գտնում է փորձագետը:
Նա տեղեկացրեց նաև, որ Հայաստանի ֆոնդային բորսան ստեղծել է տեխնոլոգիական հնարավորություն, որը թույլ է տալիս ավելի արդյունավետ համակցել տարբեր հավելվածները ու ներդրումային շուկաներից պարտատոմսեր և բաժնետոմսեր ձեռք բերել:
«Ցավոք, դեռ սակագնային հարցեր կան: Երբ այդ խնդիրը լուծվի, կարծում եմ՝ խոշոր ներդրումային շատ ընկերություններ և բանկեր ավելի ակտիվ մարքեթինգային արշավ կսկսեն, որպեսզի իրենց հաճախորդներին ներկայացնեն Հայաստանում արդեն կիրառվող գործիքները»,- եզրափակեց Կարեն Զաքարյանը:
Երևանում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության և Freedom Broker Armenia ընկերության համատեղ կազմակերպած «Հայաստանի կապիտալի շուկաները. ապագայի հեռանկարներ» համաժողովում քննարկվել են ներդրումային շուկայի զարգացման կարևորագույն հարցերը:

В Армении есть несколько миллиардов долларов, которые можно использовать для инвестиционных проектов: финансист
ЕРЕВАН, 7 МАРТА, АРМЕНПРЕСС. В Армении нет недостатка капитала. Есть несколько миллиардов долларов средств, которые можно использовать для финансирования инвестиционных проектов. Как сообщает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами на первом,проходящем в Ереване финансово-инвестиционном форуме "Рынок капитала Армении: перспективы на будущее" заявил исполнительный директор ассоциации участников финансового рынка "ФИНАРМ" Карен Закарян.
"В Армении есть несколько миллиардов долларов средств, которые можно направить на финансирование инвестиционных проектов. Я не думаю, что в Армении есть проект, имеющий четкие расчеты и вызывающий доверие инвесторов, реализация которого обусловлена ​​проблемой нехватки капитала", - сказал финансист.
Карен Закарян обосновал свои слова цифровыми данными. «Пенсионные фонды Армении управляют активами на сумму более 2 миллиардов долларов. Существуют также акционерные кредитные союзы и страховые компании, которые управляют сборами, собираемыми с этой целью. Всем этим необходимо грамотно управлять. Эти средства не простаивают, инвестиции осуществляются. В Армении тоже есть богатые люди. Я могу показать, какой капитал есть в Армении, который можно привлечь к финансированию различных проектов. Он составляет несколько миллиардов долларов. В той же банковской системе разница только между депозитами и всеми видами кредитов составляет 2,6 миллиарда долларов. Банки получили $14 млрд депозитов и предоставили $11,4 млрд кредитов. Собственный капитал банковской системы составляет 3,6 миллиарда долларов, который также необходимо инвестировать. Кроме того, у них есть пенсионный пул в размере более 2 миллиардов долларов, которые тоже инвестируются. Я уверен, что если будет хороший инвестиционный проект, то финансирование найдется».
В таком случае, как отметил спикер, проблема в Армении заключается в отсутствии проработанных грамотных инвестиционных программ.
По его словам, в Армении очень важно внедрение передовых знаний и укоренение соответствующей культуры. В этой связи Карен Закарян особо отметил деятельность компании "Фридом Брокер Армения" в нашей стране.
«Они накопили важный опыт в Казахстане, существенно преобразовав и активизировав местный рынок. Это вселяет надежду, что инвестирование их опыта в Армению позволит нам аналогичным образом оживить наш рынок, что станет возможным, если мы сможем параллельно реализовать ряд изменений, без которых все усилия будут менее эффективными", - сказал эксперт. верит.
Он также сообщил, что Фондовая биржа Армении создала технологическую возможность, позволяющую более эффективно комбинировать различные приложения и приобретать облигации и акции на инвестиционных рынках.
«К сожалению, остаются вопросы тарифов. Когда эта проблема будет решена, я думаю, что многие крупные инвестиционные компании и банки начнут более активную маркетинговую кампанию по ознакомлению своих клиентов с инструментами, уже используемыми в Армении", - заключил Карен Закарян.
В Ереване на конференции "Рынки капитала Армении: перспективы на будущее" совместно организованой Министерством экономики РА и компанией Freedom Broker Armenia обсуждались важнейшие вопросы развития инвестиционного рынка.