Եգիպտոսը մեզ համար վստահելի գործընկեր է իսլամական աշխարհի հետ մեր հարաբերություններում և երկխոսության մեջ. ՀՀ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի վարչապետն ու Եգիպտոսի նախագահը, հանդիպման ընթացքում, պայմանավորված Հարավային Կովկասում և Միջին Արևելքում ստեղծված լարվածությամբ ու ծավալվող գործընթացներով, անդրադարձել են անվտանգային, քաղաքական և տարածաշրջանային նշանակության հարցերի, ինչպես նաև, համապատասխանաբար, Հարավային Կովկասում և Մերձավոր Արևելքում խաղաղության և կայունության հաստատմանն ուղղված Հայաստանի և Եգիպտոսի ջանքերին։
«Կարևորելով Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատմանն ուղղված միջազգային գործընկերների աջակցությունը՝ նախագահ աս-Սիսիին հայտնել եմ Հայաստանի բարձր գնահատանքն այդ հարցում Եգիպտոսի որդեգրած հավասարակշռված և կառուցողական դիրքորոշման համար:
Գործընկերոջս ներկայացրել եմ Ադրբեջանի հետ բանակցությունների վերջին զարգացումները՝ վերահաստատելով Հայաստանի կառավարության պատրաստակամությունը՝ կարգավորելու հարաբերությունները՝ հիմք ընդունելով երկու երկրների տարածքային ամբողջականության ճանաչումը և սահմանազատման գործընթացի իրականացումը՝ համաձայն 1991 թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի։ Հարավային Կովկասի և ավելի լայն տարածաշրջանի կայունության համար առանցքային է նաև տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը՝ պետությունների ինքնիշխանության և իրավազորության հարգման և փոխադարձության, հավասարության սկզբունքների հիման վրա։ Այս առնչությամբ մենք մշակել և ներկայացրել ենք «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, որի կյանքի կոչումը կարող է լիովին փոխել իրավիճակը տարածաշրջանում և փոխշահավետ համագործակցություն հաստատել՝ կապելով Արևելքն Արևմուտքին և Հյուսիսը Հարավին»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության նախագահի հետ հանդիպումից հետո հայտարարել է Հայաստանի վարչապետը:
Նա երախտագիտություն է Աբդել Ֆաթթահ աս-Սիսիին` Եգիպտոս պաշտոնական այց կատարելու հրավերի, ինչպես նաև Հայաստանի պատվիրակությանը ցուցաբերած ջերմ հյուրընկալության համար։
«Եգիպտոսը Միջին Արևելքում Հայաստանի առանցքային գործընկերներից է, և ես բարձր եմ գնահատում հանդիպման այս հնարավորությունը: Մեր երկրների բարձրագույն քաղաքական ղեկավարության միջև շփումների պարբերականությունը, փոխշահավետ բազմոլորտ համագործակցությունը ոչ միայն վկայությունն են մեր երկրների միջև ջերմ հարաբերությունների, այլև ապագային ուղղված համատեղ տեսլականի մասին են վկայում»,- հայտարարության ժամանակ նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Հայաստանի վարչապետը նաև իր ցավակցությունն է հայտնել Գազայում ռազմական գործողությունների սրման հետևանքով տասնյակ հազարավոր անմեղ զոհերի կապակցությամբ:
«Ինքներս վերապրել ենք քաղաքացիական բնակչության և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների նկատմամբ հարձակումների արհավիրքը և միանում ենք Գազայում անհապաղ հրադադար հաստատելու միջազգային հանրության կոչերին: Այս հարցում բարձր ենք գնահատում Եգիպտոսի կողմից իրականացվող քայլերը՝ մարդասիրական օգնության անխափան մուտքը Գազա ապահովելու, վիրավոր պաղեստինցիներին ընդունելու և օտարերկրացիներին տարհանելու հարցերում։ Մենք նաև քննարկեցինք և Եգիպտոսի մեր գործընկերների աջակցության ու խորհրդատվության կարիքը ունենք` մեր կողմից հումանիտար օգնություն Գազա հասցնելու հետ կապված, և շնորհակալություն նախագահ աս-Սիիսին` այս հարցում օգնության պատրաստակամության համար: Արտգործնախարարներն այս հարցով կզբաղվեն: Ինչ վերաբերում է պաղեստինա-իսրայելական հակամարտությանը, ապա Հայաստանը մշտապես աջակցել է միջազգային հանրության կողմից որդեգրած «երկու պետությունների» սկզբունքին։
Գոհունակությամբ ցանկանում եմ նշել, որ այսօր Հայաստանը և Եգիպտոսն արդյունավետ համագործակցում են քաղաքական, տնտեսական, գիտական, բարձր տեխնոլոգիաների, կրթական, մշակութային, զբոսաշրջային և այլ բնագավառներում: Արդյունավետ համագործակցություն է ձևավորվել նաև մի շարք բազմակողմ հարթակներում։ Եգիպտոսը մեզ համար վստահելի գործընկեր է նաև իսլամական աշխարհի հետ մեր հարաբերություններում և երկխոսության մեջ:
Չեմ կարող չնշել, որ Հայաստանի և Եգիպտոսի միջև հարաբերություններում առանձնահատուկ դերակատարություն ունի եգիպտահայ համայնքը, որը դարեր շարունակ իր նպաստն է բերում ինչպես Եգիպտոսի զարգացմանը, այնպես էլ՝ այսօր մեր երկրների միջև կապերի ամրապնդմանը։ Այս առնչությամբ հատուկ շնորհակալություն պետք է հայտնեմ այն հոգատարության համար, որը պետական մակարդակով մշտապես վայելել են ու շարունակում են վայելել Եգիպտոսում բնակվող մեր հայրենակիցները«- ընդգծել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ Եգիպտոսի նախագահի՝ Հայաստան կատարած այցից հետո նկատելի է դարձել Հայաստանի նկատմամբ եգիպտացի ներդրողների հետաքրքրության աճը. եգիպտական հայտնի ընկերությունների ղեկավարներ ու ներկայացուցիչներ են այցելել Հայաստան՝ տեղում ներդրումային հնարավորություններին ծանոթանալու նպատակով.
«Հուսով եմ, որ այս այցի շրջանակում եգիպտացի գործարարների հետ կայանալիք հանդիպմանը ևս լրացուցիչ խթան կհաղորդենք տնտեսական հարաբերություններին:
Ներկայումս առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ իրականացվում են գործնական քայլեր։ Ընթացիկ տարում նախատեսվում է անցկացնել Հայաuտանի Հանրապետության և Եգիպտոuի Արաբական Հանրապետության միջև միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի հերթական նիստը, որի շրջանակում կգումարվի նաև գործարար համաժողով։ Տարվա ընթացքում ակնկալվում է ևս երկու ոլորտային գործարար համաժողովների անցկացում։ Հայաստանի կառավարությունը կխրախուսի հայաստանցի գործարարներին՝ մասնակցելու Կահիրեում կայանալիք նշյալ համաժողովներին։
Երկկողմ հարաբերություններում դինամիկ զարգացում է ապրում զբոսաշրջությունը։ Մեր քաղաքացիների համար Եգիպտոսը տարիներ շարունակ հանդիսանում է հանգստի նախընտրելի ուղղություններից մեկը, և տարեցտարի մեր զբոսաշրջիկների թիվը զգալիորեն աճում է»:
Ամփոփելով խոսքը՝ ՀՀ վարչապետը կրկին ընդգծել է վերջին երկու տարիներին բարձրաստիճան փոխայցելությունների նշանակությունը՝ երկու պետություններին մաղթելով ամուր փոխհարաբերություններ և նոր ձեռքբերումներ համատեղ աշխատանքում՝ հանուն մեր ժողովուրդների բարօրության։

Egypt is a reliable partner for us in our relations and dialogue with the Islamic world -Pashinyan
YEREVAN, MARCH 5, ARMENPRESS.Due to the tensions and unfolding processes in the South Caucasus and the Middle East, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and President of the Arab Republic of Egypt, Abdel Fattah el-Sisi during the meeting touched on security, political and regional issues, as well as the efforts of Armenia and Egypt aimed at establishing peace and stability in the South Caucasus and the Middle East, respectively, the PM's Office said in a readout.
“Emphasizing the support of international partners for establishing peace in the South Caucasus, I expressed to President el-Sisi Armenia's high appreciation for the balanced and constructive position adopted by Egypt in this matter.
I presented my colleague with the latest developments in the negotiations with Azerbaijan, reaffirming the readiness of the Armenian government to normalize relations based on the recognition of the territorial integrity of the two countries and the implementation of the border demarcation process in accordance with the 1991 Declaration of Alma-Ata. For the stability of the South Caucasus and the wider region, the unblocking of regional infrastructures is also of key importance, based on the principles of respect for the sovereignty and jurisdiction of states, reciprocity and equality. In this regard, we developed and presented the "Crossroads of Peace" project, the implementation of which can completely change the situation in the region and establish mutually beneficial cooperation, connecting the East to the West and the North to the South,” the Prime Minister said.
Nikol Pashinyan expressed gratitude to the Arab Republic of Egypt, Abdel Fattah el-Sisi, for the invitation to pay an official visit to Egypt, as well as for the warm hospitality shown to me and the delegation led by me.
“Egypt is one of Armenia's key partners in the Middle East, and I appreciate this opportunity to meet. The frequency of contacts between the top political leaders of our countries, the mutually beneficial multi-sector cooperation are not only the evidence of warm relations between our countries, but also testify to a joint vision for the future,” the PM said.
“Armenia expresses regret for tens of thousands of innocent victims as a result of escalation of military operations in Gaza. We have also experienced the horror of attacks on civilians and civilian infrastructure, and we join the calls of the international community for an immediate ceasefire in Gaza. In this regard, we highly praise the steps taken by Egypt to ensure uninterrupted access of humanitarian aid to Gaza, to receive wounded Palestinians and to evacuate foreigners.
We also discussed and need the support and advice of our Egyptian partners regarding our delivery of humanitarian aid to Gaza, and I express gratitude to President el-Sisi for his willingness to help in this matter. Our foreign ministers will deal with this issue. As for the Palestinian-Israeli conflict, Armenia has always supported the "two states" principle adopted by the international community.
I would like to note with satisfaction that today Armenia and Egypt are effectively cooperating in the fields of politics, economy, science, high technologies, education, culture, tourism and other fields. Effective cooperation has also been formed in a number of multilateral platforms. Egypt is also a reliable partner for us in our relations and dialogue with the Islamic world.
I cannot fail to mention that the Egyptian-Armenian community has a special role in the relations between Armenia and Egypt, which for centuries has contributed both to the development of Egypt and to the strengthening of ties between our countries. In this regard, I must express special thanks for the care that our compatriots living in Egypt have always enjoyed and continue to enjoy at the state level,” noted Pashinyan.
According to the Prime Minister, following Egypt president’s visit to Armenia, the increase in the interest of Egyptian investors towards Armenia has become noticeable. Managers and representatives of famous Egyptian companies visited the country in order to get acquainted with investment opportunities on the spot.
“I hope that during the meeting with Egyptian businessmen within the framework of this visit, we will give an additional impetus to economic relations.
At present, practical steps are being taken in the direction of the development of trade and economic relations. In the current year, it is planned to hold the regular session of the intergovernmental joint commission between the Republic of Armenia and the Arab Republic of Egypt, which will also include a business forum. During the year, it is expected to hold two more sector-specific business conferences. The Armenian government will encourage Armenian businessmen to participate in the mentioned conferences to be held in Cairo.
Tourism is developing dynamically in bilateral relations. Egypt has been one of the preferred vacation destinations for our citizens for years, and the number of our tourists is growing significantly every year.
Summarizing my speech, I would like to emphasize again the importance of high-level mutual visits in the last two years and wish our states strong relations and new achievements in joint work for the welfare of our peoples. Thank you once again for your warm reception. Thank you," concluded the Prime Minister Nikol Pashinyan.