Դե ֆակտո սառեցրել ենք գործունեությունը ՀԱՊԿ-ում, եթե այս գործընթացը շարունակվի, դե յուրե ևս պետք է սառեցնենք. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը դե ֆակտո սառեցրել է իր գործունեությունը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում, եթե չստանա իր տված հարցի պատասխանը, թե ո՞րն է ՀԱՊԿ-ի պատասխանատվության գոտին Հայաստանի Հանրապետությունում, դե յուրե ևս կսառեցնի:
«Արմենպրես»-իփոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարեց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԱԺ-ում կառավարության հետ հարցուպատասխանին՝ անդրադառնալով ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանի հարցին՝ ՀԱՊԿ աշխատանքներում Հայաստանի մասնակցությունը սառեցնելու վերաբերյալ:
«Մենք հարց ենք տվել ՀԱՊԿ-ին և մինչև այսօր այդ հարցի պատասխանը չենք ստացել: Եվ այդ հարցի բացակայությունը, մեր կարծիքով, սպառնալիքներ է ստեղծում ՀՀ ազգային անվտանգությանը, տարածքային ամբողջականությանը: Հարցը շատ պարզ է՝ ո՞րն է ՀԱՊԿ-ի պատասխանատվության գոտին Հայաստանի Հանրապետությունում: Իսկ հարցը ծագել է 2021 թ. մայիսի իրադարձություններից հետո, 2021-ի նոյեմբերի իրադարձություններից հետո, 2022-ի սեպտեմբերի իրադարձություններից հետո: Եվ հարցը ծագել է հետևյալ համատեքստում՝ ՀԱՊԿ-ը այստեղ առաքելություն է գործուղել և առաքելության գործողությունների ու ուսումնասիրությունների արդյունքում պետք է տար իրադրության գնահատական: Ըստ էության ՀԱՊԿ-ի մեր գործընկերները հրաժարվել են իրադրությանը տալ գնահատական, ինչն առաջացրել է այս իրավիճակը»,-ասաց վարչապետը:
Իսկ ինչ է նշանակում իր հայտարարությունը, որ Հայաստանը գործնականում սառեցրել է իր գործունեությունը ՀԱՊԿ-ում՝ Փաշինյանն ասաց, որ դա, օրինակ, նշանակում է, որ Հայաստանը ՀԱՊԿ-ում չունի մշտական ներկայացուցիչ արդեն 1 տարի, չի մասնակցում ՀԱՊԿ-ի միջոցառումներին՝ բարձր ու բարձրագույն մակարդակով, արդեն տևական ժամանակ:
Որոշումների կայացման համար Հավաքական անվտանգության պայմանագրում գործում է կոնսենսուսի սկզբունքը: Փաշինյանը վստահեցրեց, որ Հայաստանը որևէ բան չի արգելափակում, բայց և չի մասնակցում: Վարչապետը կրկնեց՝ Հայաստանը չի մասնակցում մի պարզ պատճառով՝ չունի այն հարցի պատասխանը, թե ինչու պետք է մասնակցի:
Հայաստանը գիտի, թե որն է ՀԱՊԿ-ի պատասխանատվության գոտին Հայաստանի Հանրապետությունում. «Եվ ընդամենը առաջարկում ենք այդ լեգիտիմ պատասխանի տակ ստորագրել և հաստատել այդ պատասխանը: Եվ դա պետք է անել կոնսենսուսով: Եթե մեր հարցին չկա կոնսենսուս, մենք նաև մեր քաղաքացիների, այդ թվում պատգամավորների հարցերին պատասխանելու հիմք պետք է ունենանք»:
Գեղամ Մանուկյանը տեսակետ հայտնեց, թե այդ «խռովկան» վիճակի լուծումը խոսակցությունն է: Նա բերեց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի օրինակը, ով ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովում ուղիղ բողոքել է, ներկայացրել իր դժգոհությունները:
«ՀԱՊԿ-ը բողոքելու տեղ չէ, որ մենք գնանք բողոքենք: Մենք այդ կազմակերպության լիարժեք անդամ ենք: Եթե կազմակերպությունում հանկարծ որևէ պատճառով մեր ձայնը չի լսվում, մենք ՀԱՊԿ-ում դիտորդ կամ հյուր չենք, որ բողոքենք, մենք կազմակերպության լիիրավ ու լիարժեք անդամ ենք, ընդ որում՝ հիմնադիր անդամ ենք»,-ասաց Հայաստանի վարչապետը:
Նա հավելեց՝ ՀԱՊԿ-ը, փոխանակ կատարելու Հայաստանի նկատմամբ իր պարտավորություններն անվտանգային ոլորտում, ընդհակառակը՝ անվտանգային խնդիրներ է առաջացնում Հայաստանի Հանրապետության համար: Եվ դա սպառնալիք է ՀՀ ազգային անվտանգությանը:
«Հետևաբար, այս հանգամանքի բերումով ՀԱՊԿ-ը, ի հեճուկս սեփական պարտավորությունների, որ պետք է ապահովեր ՀՀ անվտանգության նկատմամբ համարժեք դիրքորոշումը և պատասխանը, անում է ուղիղ հակառակը: Եվ հիմա մենք դե ֆակտո սառեցրել ենք, և, եթե այս գործընթացը շարունակվի, դե յուրե էլ պետք է սառեցնենք, ի՞նչ անենք ուրիշ»,-եզրափակեց Փաշինյանը:

Pashinyan warns of potential de jure freeze of Armenia's activities in CSTO if the current process continues
YEREVAN, FEBRUARY 28, ARMENPRESS. Armenia has de facto frozen its activities in the Russian-led Collective Security Treaty Organization (CSTO).
If Armenia does not receive an answer to the question regarding the area of responsibility of the CSTO in the Republic of Armenia, it will de jure freeze its involvement as well. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated this Wednesday during a question-and-answer session with members of the government in the National Assembly.
"We asked the CSTO a question and we have not received an answer yet. The absence of clarity on this issue, in our opinion, poses threats to the national security and territorial integrity of Armenia. The question is very simple: what is the CSTO's area of responsibility in the Republic of Armenia?"
The question arose in 2021, after the events of May, the events of November 2021 and after the events of September 2022.
"The question arose in the following context: the CSTO sent a mission here, and as a result of the mission's actions and studies, it was expected to assess the situation. And our CSTO partners refused to assess the situation, which has led to this situation," said the Prime Minister.
Referring to his statement that Armenia has practically frozen its activities in the CSTO, Pashinyan said that this means, for example, that Armenia has not had a permanent representative in the CSTO for a year, and has not participated in CSTO events at both high and highest levels for a long time now.
The principle of consensus applies to decision-making in the Collective Security Treaty. Pashinyan assured that Armenia is not blocking anything, but it is also not participating. The Prime Minister reiterated that Armenia's non-participation is due to a simple reason: it does not have an answer to the question of why it should participate.
Armenia knows what the CSTO's area of responsibility is in the Republic of Armenia.
"All we are suggesting is to sign under that legitimate answer and confirm it. This must be done by consensus," the PM said.
He added that the CSTO, instead of fulfilling its security obligations to Armenia, on the contrary, creates security problems for the Republic of Armenia. And it poses a threat to the national security of the Republic of Armenia.