Ինչ կտա Հայաստանին ԵԱՏՄ նախագահությունը. նախանշվել է մի շարք կարևոր ուղղություններով աշխատանքների իրականացում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը 2024 թվականից ընդունել է Եվրասիական տնտեսական միության մարմիններում նախագահությունը, նախագահության շրջանակում նախանշվել է մի շարք կարևոր ուղղություններով աշխատանքների իրականացում, տարվա ընթացքում նիստեր ու կարևոր բանակցային գործընթացներ են սպասվում Հայաստանում: ԵԱՏՄ նախագահությունը երկրին թույլ կտա էլ ավելի օպերատիվ կերպով բարձրացնել միության շրջանակում Հայաստանի համար ի հայտ եկած խնդիրները, խոչընդոտները:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Էկոնոմիկայի նախարարության Առևտրի և ինտեգրացիայի վարչության պետ Էմմա Մովսիսյանը ներկայացրեց ԵԱՏՄ նախագահության տարում սպասվող անելիքներն ու նախագահության ընձեռած հնարավորությունները:
«Մեր նախագահությունը շատ պատասխանատու ժամանակահատվածում ենք ստանձնում՝ պայմանավորված այն հանգամանքով, որ այս տարի լրանում է Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագրի 10-ամյակը: Այս ընթացքում արձանագրվել են նշանակալի արդյունքներ գործունեության բոլոր հիմնական ուղղություններով, սակայն դեռևս առկա են ռազմավարական նշանակության մի շարք հարցեր, առանց որոնց լուծման հնարավոր չէ վերջացնել միասնական տնտեսական տարածքի ձևավորման աշխատանքները: Ուստի, ժամանակն է շատ ավելի հեռուն գնացող ռազմավարական փաստաթղթերի մշակման համար»,-ասաց Մովսիսյանը:
Այսպիսով, ԵԱՏՄ անդամ պետությունների ղեկավարները նախորդ տարի ստորագրել են «Եվրասիական տնտեսական ուղի» հռչակագիր, որը ձևակերպում է ԵԱՏՄ-ի զարգացման առաջնահերթ ուղղությունները։ Այն սահմանում է 2030-2045 թթ. ռազմավարական և մարտավարական գործողությունները, այսինքն՝ միջնաժամկետ և երկարաժամկետ գործողությունները, որոնք պետք է իրականացվեն:
«Այս հռչակագրի հիման վրա մենք արդեն մեկնարկել ենք գործողությունների ծրագրի մշակման աշխատանքները: Յուրաքանչյուր երկիր և հանձնաժողովը համատեղ մշակում են այն միջոցառումները, որոնք, ըստ մեզ, անհրաժեշտ են և՛ ԵԱՏՄ շրջանակում գործընթացների ակտիվացման, առկա խոչընդոտների, խնդիրների լուծման, և՛ երրորդ երկրների հետ մեր հարաբերությունների կարգավորման տեսանկյունից»,-ասաց նախարարության պաշտոնյան:
Հայաստանի նախագահության շրջանակներում նախանշվել է մի շարք կարևոր ուղղություններով աշխատանքների իրականացում: Թիրախային հիմնական ուղղությունները տարեսկզբին հնչեցվել են Հայաստանի վարչապետի ուղերձում:
Պաշտոնյան առանձնացրեց վարչապետի ուղերձի կարևորագույն շեշտադրումները, թիրախային ուղղությունները: Այսպիսով, վարչապետի ուղերձով նախանշվել է էլեկտրաէներգիայի և էներգետիկ ռեսուրսների ընդհանուր շուկայի ձևավորումը, պարենային անվտանգության ապահովումը, ինչը ենթադրում է առևտրաշրջանառության աճ, տրանսպորտային և լոգիստիկ ոլորտների զարգացում: Մովսիսյանն ընդգծեց՝ սա հատկապես կարևորվում է Հայաստանի տեսանկյունից՝ հաշվի առնելով երկրի բարդ լոգիստիկ իրավիճակը: Վարչապետի ուղերձում այս գործընթացը կապվում է նաև «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի հետ:
Վարչապետի տարեսկզբի ուղերձում նախանշվել է նաև մաքսային կարգավորումների կատարելագործումը, ինչը պետք է տնտեսավարողներին թույլ տա միության մի անդամ պետությունից մյուսը տեղաշարժվելիս հնարավորինս քիչ զբաղված լինել այլ գործընթացներով: Նախանշվել է նաև փոխադարձ առևտրում առկա խոչընդոտների վերացումը, թվայնացման կարևորությունը, այսինքն՝ ինտեգրված տեղեկատվական համակարգի մասով աշխատանքների իրականացումը, վերանայումը, ազգային արժույթով գործարքների մասնաբաժնի ավելացումը փոխադարձ առևտրում, ԵԱՏՄ-ի արտաքին կապերի աշխարհագրության ընդլայնումը: Այս տեսանկյունից կարևորվել է Իրանի հետ արդեն իսկ կնքված մշտական համաձայնագրի գործարկումը, Էմիրությունների, Ինդոնեզիայի և Եգիպտոսի հետ ազատ առևտրի համաձայնագրերի բանակցությունների ավարտը և համաձայնագրերի կնքումը:
Մովսիսյանը հավելեց, որ ընթանում են նաև ԵԱՏՄ-ի և Հնդկաստանի միջև ազատ առևտրի մասին համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները, որոնք այս տարի նախատեսվում է ակտիվացնել: Իսկ Չինաստանի, Վիետնամի, Սերբիայի և Սինգապուրի հետ արդեն կան կնքված ազատ առևտրի համաձայնագրեր, կան համատեղ կոմիտեներ: Կնքված համաձայնագրերի հիման վրա նախատեսվում է առևտրատնտեսական հարաբերությունների աշխուժացում:
«Այս ուղերձում նախանշվել են 16 հիմնական խնդիրներ, դրանց լուծման համար Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կողմից սահմանվել է գործողությունների ծրագիր: 16 խնդիրները բաժանվել են 57 միջոցառումների, որոնք պետք է լուծվեն 2024-2026թթ ընթացքում: Հետո այդ հաշվետվությունը ներկայացվում է երկրի ղեկավարին»,-ասաց Մովսիսյանը:
Նա նշեց՝ ԵԱՏՄ նախագահությունը նշանակում է, որ մի շարք կարևոր միջոցառումներ իրականացվելու են Հայաստանի Հանրապետությունում: Բարձրագույն խորհրդի առաջին նիստը, այնուամենայնիվ, նախատեսվում է անցկացնել մայիսին Ռուսաստանում՝ պայմանավորված պայմանագրի կնքման 10-ամյակի միջոցառման անցկացումով: Բարձրագույն խորհրդի մյուս նիստը նախատեսվում է դեկտեմբերին: Այս տարի Հայաստանում են անցկացվելու խոշոր բանակցային գործընթացները: Օրինակ՝ Ինդոնեզիայի հետ ԵԱՏՄ բանակցային հերթական գործընթացը մարտի 18-20-ն ընկած ժամանակահատվածում կանցկացվի Հայաստանում:
Ինչ վերաբերում է միջկառավարական խորհրդի նիստերին, ապա դրանք սովորաբար անցկացվում են տարին 2 կամ 3 անգամ: Հաջորդը, հավանաբար, կանցկացվի աշնանը Հայաստանում: Ամեն տարի իրականացվում է Եվրասիական տնտեսական ֆորումը: Այս տարի քննարկվում է այս մասշտաբային միջոցառումը ևս Հայաստանում անցկացնելու հարցը:
Նախարարության պաշտոնյան համոզված է, որ ԵԱՏՄ նախագահությունը Հայաստանին ավելի շատ ներկայացվածություն կտա: «Որքան ավելի շատ միջոցառումներ իրականացվեն մեզ մոտ, այնքան ավելի ներկայացվածություն, ավելի շատ բիզնես կապեր կլինեն: Մենք կկարողանանք մեր բիզնեսին ավելի լավ ներկայացնել՝ տարատեսակ ցուցահանդեսների միջոցով, Հայաստան բերել տարբեր գործարարների՝ հաստատելու գործարար կապեր»,-նշեց Մովսիսյանը:
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայում Հայաստանն այսօր ներկայացված է երկու նախարարներով, որոնք, նրա վստահեցմամբ՝ ունեն պետական կառավարման համակարգում աշխատանքի մեծ փորձ: Այսպիսով, ակնկալում են, որ առաջիկա 4 տարիների ընթացքում Հայաստանն արժանվույնս ներկայացված կլինի ԵԱՏՀ հարթակում:

Что даст Армении председательство в ЕАЭС: обозначены работы по ряду важных направлений
Армения с 2024 года будет председательствовать в органах Евразийского экономического союза, в рамках председательства намечена реализация работ по ряду важных направлений, в течение всего года в Армении ожидаются заседания и важные переговорные процессы. Председательство в ЕАЭС позволит стране оперативнее поднимать проблемы и препятствия, возникающие у Армении в рамках союза.
В беседе с «Арменпресс» начальник Управления торговли и интеграции Министерства экономики Эмма Мовсисян представила намеченные в год председательства в ЕАЭС задачи и возможности, предоставляемые председательством.
«Мы вступаем в председательство в очень ответственный период, обусловленный тем, что в этом году исполняется 10 лет со дня подписания договора о Евразийском экономическом союзе. За этот период были зафиксированы значительные результаты по всем основным направлениям деятельности, однако все еще существует ряд вопросов стратегического значения, без решения которых невозможно завершить работу по формированию единого экономического пространства. Следовательно, настало время для разработки стратегических документов, идущих гораздо дальше», - сказала Эмма Мовсисян.
В прошлом году главы государств-членов ЕАЭС подписали декларацию «Евразийский экономический путь», в которой сформулированы приоритетные направления развития ЕАЭС. Она определяет стратегические и тактические действия в период с 2030 по 2045 год, то есть среднесрочные и долгосрочные действия, которые необходимо предпринять.
«На основе этой декларации мы уже приступили к разработке плана действий. Страны и комиссии совместно разрабатывают те меры, которые, по нашему мнению, необходимы как с точки зрения активизации процессов в рамках ЕАЭС, устранения существующих препятствий, проблем, так и с точки зрения нормализации наших отношений с третьими странами», - представила сотрудница министерства.
В рамках председательства Армении намечена реализация работ по ряду важных направлений. Основные целевые направления были озвучены в начале года в послании премьер-министра Армении.
Премьер-министр говорил о формировании общего рынка электроэнергии и энергетических ресурсов, обеспечении продовольственной безопасности, что предполагает рост торгового оборота, развитие транспортной и логистической сфер. Эмма Мовсисян подчеркнула, что это особенно важно для Армении, учитывая сложную логистическую ситуацию в стране. Премьер-министр этот процесс связал и с проектом «Перекресток мира».
Было отмечено устранение барьеров, существующих во взаимной торговле, важность цифровизации, реализация и доработка работ по интегрированной информационной системе, увеличение доли операций в национальной валюте во взаимной торговле, расширение географии внешних связей ЕАЭС. В этом аспекте было подчеркнуто начало действия постоянного соглашения, уже подписанного с Ираном, завершение переговоров по соглашениям о свободной торговле с Эмиратами, Индонезией и Египтом и подписание соглашений.
Эмма Мовсисян добавила, что также ведутся переговоры по соглашению о свободной торговле между ЕАЭС и Индией, которые планируется активизировать в этом году.
«В послании премьера были обозначены 16 основных задач, для решения которых Евразийской экономической комиссией разработан план действий. 16 проблем были разделены на 57 мероприятий, которые должны быть решены в течение 2024-2026 гг. Затем отчет о выполнении должен быть представлен главе государства», - сказала Мовсисян.
Она отметила, что председательство в ЕАЭС означает, что в Республике Армения будет проведен ряд важных мероприятий. Первое заседание Высшего совета, посвященное 10-летию подписания договора планируется провести в мае в России. Следующее заседание Высшего совета запланировано на декабрь. В этом году в Армении пройдут большие переговоры. Как, например, очередные переговоры ЕАЭС с Индонезией. Они намечены с 18 по 20 марта.
Что касается заседаний межправительственного совета, то они обычно проводятся 2 или 3 раза в год. Следующее, по всей вероятности, пройдет осенью в Армении. Евразийский экономический форум проводится каждый год. Обсуждается вопрос проведения этого масштабного мероприятия этого года в Армении.
Служащая министерства уверена, что председательство в ЕАЭС даст Армении большую возможность быть представленной. «Чем больше мероприятий будет проходить у нас, тем лучше мы сможем представить наш бизнес - посредством различных выставок, приездов в Армению предпринимателей для установления больших деловых связей», - отметила Эмма Мовсисян.
В Коллегии Евразийской экономической комиссии Армения представлена двумя министрами, которые, по ее заверению, имеют большой опыт работы в системе государственного управления. Следовательно, ожидается, что в эти 4 года Армения достойно будет представлена ​​на площадке ЕАЭС.