ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Կոստանյանը ընտրվել է Կայուն զարգացմանը նվիրված Ասիա-Խաղաղօվկիանոսյան 11-րդ ֆորումի փոխնախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանի գլխավորած պատվիրակությունը փետրվարի 20-21-ը մասնակցել է Բանգկոկում ընթացող Կայուն զարգացման Ասիա-Խաղաղօվկիանոսյան 11-րդ ֆորումի աշխատանքներին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, ֆորումի հանդիսավոր բացման արարողության ժամանակ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանն ընտրվել է ֆորումի փոխնախագահ։
«Նույն օրն ԱԳ նախարարի տեղակալը հանդես է եկել բանախոսությամբ՝ «Բազմակի ճգնաժամերի շրջանում աղքատության վերացում և Կայուն զարգացման 2030 օրակարգի ամրապնդում. Ասիա-Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում կայուն, դիմակայուն և նորարարարական լուծումների ապահովում» խորագրով բարձր մակարդակի պանելային քննարկմանը։
Իր խոսքում ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը ներկայացրել է վերջին տարիներին Հայաստանի առջև ծառացած մարտահրավերները՝ տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակի, Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ զտման և Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի անկայունության պայմաններում, որոնք լրացուցիչ խնդիրներ են ստեղծել Հայաստանի Հանրապետության կողմից կայուն զարգացման նպատակների իրագործման ճանապարհին։
Անդրադառնալով կլիմայի փոփոխության պայմաններում Հայաստանի Հանրապետության առջև գոյացած մարտահրավերներին՝ նախարարի տեղակալ Կոստանյանը կարևորել է Փարիզի համաձայնագրի լիակատար իրագործումը, ինչպես նաև կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի ոլորտում արդյունավետ ֆինանսական մեխանիզմների կիրառումը՝ ի աջակցություն կլիմայի փոփոխության դեմ զարգացող երկրների պայքարին»,- ասվում է հաղորդագորւթյան մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը նաև նախագահել է Ֆորումի՝ Ապագայի գագաթնաժողովին նվիրված նստաշրջանը, որի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել գագաթնաժողովի արդյունքում ընդունվելիք Ապագայի դաշնագրին։
Նշվում է, որ ֆորումի շրջանակներում ԱԳ նախարարի տեղակալը հանդիպումներ է ունեցել ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի տեղակալ, Ասիա-Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի տնտեսական և սոցիալական հանձնաժողովի գործադիր քարտուղար Արմիդա Սալսիա Ալիշյահբանայի, Երիտասարդության հարցերով ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի փոխտեղակալ Ֆելիպե Պոլիեի և Լաոսի Ժողովրդական Ժողովրդավարական Հանրապետության ԱԳ նախարարի տեղակալ Պոքսայ Խայխամֆիթունի հետ։

Замглавы МИД Армении Ваан Костанян избран вице-президентом 11-го Азиатско-Тихоокеанского форума по устойчивому развитию
Делегация во главе с заместителем министра иностранных дел Армении Вааном Костаняном 20-21 февраля в Бангкоке приняла участие в 11-м Азиатско-Тихоокеанском форуме по устойчивому развитию.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, в ходе торжественной церемонии открытия форума вице-президентом форума был избран заместитель министра иностранных дел Армении Ваан Костанян.
В тот же день заместитель министра иностранных дел выступил с речью на тему “Ликвидация бедности в условиях многочисленных кризисов и укрепление ЦУР-2030: Предоставление устойчивых и инновационных решений в Азиатско-Тихоокеанском регионе”.
Ваан Костанян представил вызовы, с которыми столкнулась Армения в последние годы, в условиях сложившейся в регионе ситуации, этнической чистки в Нагорном Карабахе и нестабильности на армяно-азербайджанской границе, что создало дополнительные проблемы на пути к реализации целей устойчивого развития Республики Армения.
Коснувшись проблем, с которыми сталкивается Республика Армения в условиях изменения климата, заместитель министра Костанян подчеркнул необходимость полной реализации Парижского соглашения, а также использования эффективных финансовых механизмов в сфере борьбы с изменением климата для поддержки развивающихся стран.
Костанян также председательствовал на заседании форума, посвященном Саммиту будущего, в ходе которого был затронут Пакт будущего, который будет принят по итогам саммита.
В рамках форума заместитель министра иностранных дел провел встречи с заместителем генерального секретаря ООН, исполнительным секретарем Экономической и социальной комиссии для Азии и Тихого океана Организации Объединенных Наций Армидой Салсией Алишахбаной, вице-заместителем генерального секретаря ООН по делам молодежи Фелипе Полье и заместителем министра иностранных дел Лаоса Поксаем Хайхамфитуном.