Հայաստանը միջազգային հանրությանը կոչ է անում ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանն ամեն ինչ անում է տարածաշրջանում երկարատև խաղաղություն հաստատելու համար, բայց Ադրբեջանը այդ առումով այդքան էլ աչքի չի ընկնում։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասաց Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը՝ Չեխիայի խորհրդարանի ղեկավար Մարկետա Պեկարովա Ադամովայի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ։
«Գտնում եմ, որ ոչ միայն Չեխիան, այլ նաև բոլոր մեր միջազգային գործընկերները պետք է հնարավորինս ճնշումներ գործադրեն տարածաշրջան խաղաղություն բերելու հարցում, որովհետև Հայաստանը բազմաթիվ անգամ շեշտել է, որ պատրաստ է և ամեն ինչ անում է տարածաշրջանում երկարատև խաղաղություն հաստատելու համար, բայց մենք տեսնում ենք, որ մեր հարևան երկիրն այդ առումով այդքան էլ աչքի չի ընկնում։ Եվ միջազգային հանրությունը պետք է հստակ արձագանքի այն բոլոր քայլերին, որոնք ուղղված են այդ խաղաղությունը հաստատելու տապալմանը»,- ասաց Սիմոնյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչպե՞ս կարող է Չեխիան աջակցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկխոսությանը։
ԱԺ նախագահը նշեց, որ Ադրբեջանը բազմիցս հրաժարվել է տարբեր միջազգային հարթակներում առաջարկվող հանդիպումներից և տպավորություն ունի, որ այս ժամանակահատվածում Ադրբեջանը հատուկ ժամանակ է ձգում։
«Քաղաքական կամքի առկայության պարագայում, ես չեմ տեսնում որևիցե պատճառ, որը կարող է խանգարել խաղաղության պայմանագրի կնքմանն այն բոլոր սկզբունքների հիման վրա, որոնք համաձայնեցվել են Պրահայում։ Մենք չենք հասկանում, թե ինչպես կարելի է գալ համաձայնության, ունենալ հայտարարություն, որը արվել է Եվրամիության խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի կողմից, և մինչ օրս այդ հիմնարար սկզբունքների հիման վրա չունենալ խաղաղության համաձայնագիր»,- ընդգծեց Սիմոնյանը։
ԱԺ նախագահի խոսքով՝ Հայաստանը շարունակելու է իր ջանքերը խաղաղության հաստատման, ինչպես նաև ժողովրդավարության ամրապնդման ուղղությամբ։
«Երկրորդ կարծիք չկա, որ Հայաստանը ժողովրդավար երկիր է, և տարածաշրջանում մենք առնվազն առաջատար ենք և շարունակելու ենք այդ ուղղությամբ քայլերը։ Մենք ունենք նաև մեր գործընկերների աջակցության կարիքն ավելի խորացնելու այդ ուղղությունը։ Կարծում ենք, որ մենք կհաջողենք թե՛ խաղաղության, թե՛ ժողովրդավարության զարգացման ուղղությամբ մեր քայլերում»,- եզրափակեց Սիմոնյանը։

YEREVAN, JANUARY 31, ARMENPRESS. Armenia is doing everything to establish lasting peace in the region, but Azerbaijan fails to do the same, Speaker of Parliament Alen Simonyan has said.
Simonyan made the remarks at a joint press conference with President of the Chamber of Deputies of Czechia Markéta Pekarová Adamová when asked how Czechia can support the Armenia-Azerbaijan talks.
“I think that not only Czechia, but all our international partners should exert maximum pressures to bring peace to the region, because Armenia has numerously said that it is ready and is doing everything to establish lasting peace in the region, but we see that our neighboring country doesn’t stand out much in this sense. And the international community must unambiguously react to all the steps that are aimed at undermining the establishment of peace,” Simonyan said.
Citing Azerbaijan’s refusal to take part in talks under various mediations, Speaker Alen Simonyan warned that Azerbaijan could be deliberately stalling the talks.
“In case of the presence of political will, I don’t see any reason that could obstruct the signing of the peace treaty based on all the principles that were agreed upon in Prague. We don’t understand how someone can come to an agreement, make a statement, which was issued by the European Council President Charles Michel, and to date not have a peace treaty based on those fundamental principles,” Simonyan said.
The Speaker said that Armenia will continue its efforts in the direction of establishing peace and strengthening democracy.
“There’s no second opinion that Armenia is a democratic country, and we are the leading democracy in the region and we will continue making steps in that direction. We need support from our partners to further deepen that direction. We think we will succeed in our steps aimed at both peace and the development of democracy,” he said.