Տնտեսվարողները պարտավոր են ձյան ու սառույցի կուտակումներից մաքրել մայթերը. Երևանում շրջայց են իրականացնելու
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի համապատասխան վարչության, ինչպես նաև վարչական շրջանների աշխատակազմերի կոմունալ բաժնի աշխատակիցները շրջայց են իրականացնելու Երևան քաղաքում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում տեղեկացրել է Երևանի քաղաքապետարանի մամուլի քարտուղար Հայկ Կոստանյանը։
«Երևանի ավագանին հստակ կարգ է սահմանել անշարժ գույքի և դրան հարակից ընդհանուր օգտագործման տարածքի պարտադիր բարեկարգման վերաբերյալ:
Համաձայն որոշման, տնտեսվարողները պարտավոր են ոչ միայն ամեն օր մաքրել տեղացած ձյունը, այլև տեղումների դադարից հետո ձյան ու սառույցի կուտակումներից մաքրել մայթերի ասֆալտբետոնե ծածկերը և սալիկապատ հատվածները:
Պարտադիր բարեկարգման պահանջն, ի դեպ, նշանակում է ոչ միայն մաքրել հարակից տարածքը ձնից ու սառույցից, այլև կանաչապատ ու բարեկարգ պահել մայթերը»,- նշել է Հայկ Կոստանյանը:
Նա պարզաբանել է, որ վարչական իրավախախտումների մասին օրենսգիրքը նախատեսում է տուգանք՝ 15.000-20.000 դրամի չափով՝ անշարժ գույքի և դրան հարակից ընդհանուր օգտագործման տարածքի պարտադիր բարեկարգման պահանջները չկատարելու դեպքում:

Хозяйственники обязаны убирать снег и лед с улиц и тротуаров: в Ереване проведут мониторинг
Сотрудники соответствующего управления аппарата мэрии Еревана, а также коммунальных отделов аппаратов административных районов проведут мониторинг по городу Еревану.
Как передает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook сообщил пресс-секретарь мэрии Еревана Айк Костанян.
"Совет старейшин Еревана установил четкий порядок относительно обязательного благоустройства недвижимости и прилегающей к ней территории общего пользования.
Согласно решению, хозяйствующие субъекты обязаны не только ежедневно убирать выпавший снег, но и очищать асфальтобетонные покрытия и плиточные части тротуаров от скоплений снега и льда после прекращения осадков.
Кстати, требование об обязательном благоустройстве подразумевает не только очистку прилегающих территорий от снега и льда, но и сохранение их зелеными и ухоженными", - отметил Айк ​​Костанян.
Он уточнил, что Кодексом об административных правонарушениях предусмотрен штраф в размере 15 000-20 000 драмов в случае неисполнения требований по обязательному благоустройству недвижимого имущества и прилегающих к ним территорий общего пользования.