Հայաստանի շուկա մուտք կգործի աշխարհի խոշորագույն ընկերություններից 3-ը. փոխնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհի խոշորագույն ընկերություններից երեքը, նախատեսվում է, որ ներկայացուցչություն կբացեն Հայաստանում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասուլիսում հայտնեց Էկոնոմիկայի փոխնախարար Անի Իսպիրյանը:
«2024 թվականին պետք է իրականացնենք 21 միջոցառում, որի արդյունքում ներդրումային և գործարար միջավայրը պետք է զարգանան»,-ասաց Իսպիրյանը:
Փոխնախարարը ուշադրություն հրավիրեց 3 մեծ կետերի վրա՝ հուսալով, որ շուտով կիրականացվեն: «Մեկը աշխարհի խոշորագույն 500 ընկերություններից 3-ի՝ Հայաստանում ներկայացուցչության բացումն է: Երկրորդը՝ աշխարհի 30 խոշորագույն լավագույն բրենդների համապատասխան ցուցակներից նույնպես Հայաստան մուտք գործելն է»,-ասաց փոխնախարարը:
Հաջորդ ծրագիրը, որն Իսպիրյանն առանձնացրեց, տնտեսապես բարդ ապրանքների արտադրության խթանման ծրագիրն է: Կառավարությունը թիրախ է դրել մինչև 2026 թվականը ՀՀ տնտեսական բարդության ցուցիչը դարձնել առնվազն 01: Բոլոր այն արտադրողները, որոնք կարտադրեն 02 և ավելի բարձր բարդություն ունեցող ապրանքներ և կիրականացնեն առնվազն 1 մլրդ դրամ կապիտալ ներդրում, կարող են դիմել և ստանալ մինչև 35 տոկոս փոխհատուցում:

Three of the world's largest companies to enter the Armenian market, says Deputy Minister
YEREVAN, JANUARY 8, ARMENPRESS. During the press conference held on Monday, Deputy Minister of Economy of the Republic of Armenia Ani Ispiryan stated that it was expected for three of the largest companies in the world to open representative offices in Armenia.
"In 2024, we should implement 21 events, as a result of which the investment and business environment should develop," said Ispiryan.
The Deputy Minister highlighted three important points, expressing hope for their implementation in the near future.
"One of them is the opening of representative offices of 3 of the 500 largest companies of the world in Armenia. The second is the entry of the 30 largest and the best global brands into Armenia," said the deputy minister.
During the press conference, the deputy minister underscored the next program focused on stimulating the production of economically complex products.