Հայաստանի շուկա մուտք կգործի աշխարհի խոշորագույն ընկերություններից 3-ը. փոխնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհի խոշորագույն ընկերություններից երեքը, նախատեսվում է, որ ներկայացուցչություն կբացեն Հայաստանում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասուլիսում հայտնեց Էկոնոմիկայի փոխնախարար Անի Իսպիրյանը:
«2024 թվականին պետք է իրականացնենք 21 միջոցառում, որի արդյունքում ներդրումային և գործարար միջավայրը պետք է զարգանան»,-ասաց Իսպիրյանը:
Փոխնախարարը ուշադրություն հրավիրեց 3 մեծ կետերի վրա՝ հուսալով, որ շուտով կիրականացվեն: «Մեկը աշխարհի խոշորագույն 500 ընկերություններից 3-ի՝ Հայաստանում ներկայացուցչության բացումն է: Երկրորդը՝ աշխարհի 30 խոշորագույն լավագույն բրենդների համապատասխան ցուցակներից նույնպես Հայաստան մուտք գործելն է»,-ասաց փոխնախարարը:
Հաջորդ ծրագիրը, որն Իսպիրյանն առանձնացրեց, տնտեսապես բարդ ապրանքների արտադրության խթանման ծրագիրն է: Կառավարությունը թիրախ է դրել մինչև 2026 թվականը ՀՀ տնտեսական բարդության ցուցիչը դարձնել առնվազն 01: Բոլոր այն արտադրողները, որոնք կարտադրեն 02 և ավելի բարձր բարդություն ունեցող ապրանքներ և կիրականացնեն առնվազն 1 մլրդ դրամ կապիտալ ներդրում, կարող են դիմել և ստանալ մինչև 35 տոկոս փոխհատուցում:

На армянский рынок выйдут 3 крупнейшие компании мира: замминистра
Ожидается, что три крупнейшие компании мира откроют представительства в Армении. Как сообщает Арменпресс, об этом на пресс-конференции сказала заместитель министра экономики Ани Испирян.
“В 2024 году мы должны реализовать 21 мероприятие, в результате которых должна развиваться инвестиционная и бизнес-среда”, - сказала Испирян.
Заместитель министра обратила внимание на 3 важных пункта, выразив надежду, что они будут реализованы в ближайшее время. “Одним из них является открытие в Армении представительств 3 из 500 крупнейших компаний мира. Второе - вход в Армению 30 крупнейших и лучших брендов мира”, - сказал замминистра.
Следующая программа, которую выделила Испирян, – это программа стимулирования производства экономически сложной продукции. Правительство поставило задачу довести к 2026 году индекс экономической сложности страны не ниже 01. Все те производители, которые будут производить продукцию сложности 02 и выше и внесут капитальные вложения не менее 1 млрд драмов, могут подать заявку и получить компенсацию до 35%.