Երևանին մոտ որևէ մարզում նախատեսվում է կառավարական թաղամաս կառուցել
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի կառավարությունը նախատեսում է Երևանին մոտ որևէ մարզում կառավարական թաղամաս կառուցել, որտեղ կտեղակայվեն բոլոր պետական գերատեսչությունները՝ դուրս գալով Երևանի կենտրոնից։
Ինչպես տեղեկացնում է«Արմենպրես»-ը, հունվարի 8-ին կայացած ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանը՝ հավելելով, որ նախագիծը ղեկավարում է փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը։
«Կար գաղափար արդարադատության նախարարությանը վերաբերելի հիմնարկությունները, շենքերը, շինությունները տեղակայել մեկ վայրում, այնուհետև որոշում է կայացվել ավելի մեծ նախագիծ իրականացնել և կառուցել կառավարական թաղամաս։ Այսինքն՝ ոչ միայն Արդարադատության նախարարությունը, դատախազությունը կտեղափոխվեն, այլ բոլոր պետական գերատեսչությունները Երևանի Կենտրոնից դուրս կգան և կտեղափոխվեն քաղաքին մոտ, բայց իրականում՝ որևէ մարզում։ Սրա արդյունքում և՛ Երևանի կենտրոնը կբեռնաթափվի, և՛ այս հսկայական շինությունները, որոնք զբաղեցնում են պաշտոնյաները, կօգտագործվեն բիզնես նպատակով` վարձատրություն, վաճառք, ինչի արդյունքում էլ շահույթ կգեներացվի»,- ասաց Մինասյանը։

YEREVAN, JANUARY 8, ARMENPRESS. The Armenian government plans to build a government district near Yerevan, Justice Minister Grigor Minasyan has said.
He said that all government ministries will be housed at that new district which will be located in a nearby province.
Deputy Prime Minister Tigran Khachatryan is in charge of developing the project.
“Initially there was an idea to house all agencies and buildings under the justice ministry in one place, but then a decision was made to expand the plan and build a government district. All government ministries will be brought out of downtown Yerevan and relocated in a province near Yerevan. As a result, the overloading issue in downtown Yerevan will be resolved and the huge buildings now used by officials will be used for business, rentals and sales, which will generate profit,” the minister said.