Հայաստանում նախորդ տարի հավաքագրվել է 2 տրլն 221 մլրդ դրամի հարկային եկամուտ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի պետական եկամուտների կոմիտեն 2023 թվականին հավաքագրել է 2 տրլն 221 մլրդ դրամի հարկային եկամուտ, որը նախորդ տարվա համեմատ ավել է մոտ 296 մլրդ դրամով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանը կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում:
«2 տրլն 221 միլիարդ դրամի շրջակայքում է կատարվել պետական բյուջեի եկամտային հատվածը՝ հարկային եկամուտների մասով, որը նախորդ տարվանից ավել է մոտ 296 միլիարդ դրամով»,-ասաց Բադասյանը:
Կառավարության կանխատեսմամբ՝ հարկեր-ՀՆԱ ցուցանիշի էական բարելավում է լինելու, ինչը, ըստ Բադասյանի, նշանակում է, որ ստվերային տնտեսությունը Հայաստանում կրճատվում է:
Կառավարության գնահատմամբ՝ վարչարարությունը և հարկային կարգապահության բարելավումն էական դեր են կատարել ցուցանիշների ապահովման գործում:
ՊԵԿ նախագահն ընդգծեց, որ նախորդ տարի շատ բացահայտումներ են եղել, ստվերային շրջանառությունների մասով միլիարդավոր դրամների հարկեր են վերականգնվել պետական բյուջե, որն անուղղակի ազդեցություն է ունեցել հարկային կարգապահության վրա:

2 trillion 221 billion drams in tax revenue collected in 2023 – SRC chief
YEREVAN, JANUARY 4, ARMENPRESS. The State Revenue Committee (SRC) of Armenia collected 2 trillion 221 billion drams in tax revenues in 2023, which is 296 billion drams more compared to the previous year, SRC Chairman Rustam Badasyan told reporters Thursday.
“The revenue section of the state budget was executed around the figure of 2 trillion 221 billion drams in terms of tax revenues, which is around 296 billion drams more compared to the previous year,” Badasyan said.
He added that the government projects the tax-to-GDP ratio to improve significantly , which, according to Badasyan, means that the shadow economy is being reduced.
Badasyan said that billions of drams have been recovered from shadow circulation in 2023, which in turn positively impacted tax discipline.