Երևանի ավագանին հաստատեց 2024-ի քաղաքային բյուջեի նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի ավագանին ընդունեց 2024 թվականի քաղաքային բյուջեն հաստատելու մասին նախագիծը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նախագիծը ներկայացրեց Երևանի քաղաքապետարանի Ֆինանսական վարչության պետ Վիլեն Արևշատյանը:
«Երևան քաղաքի 2024թ. բյուջեի նախագծում եկամուտների ընդհանուր գումարը նախատեսվել է 124 մլրդ 639 մլն դրամ: Նախագծով նախատեսված եկամուտների ընդհանուր ծավալում սեփական եկամուտները կազմում են 61 մլրդ 514 մլն դրամ: ՀՀ պետական բյուջեից տրամադրված դոտացիաների գծով նախատեսվել է 14 մլրդ 136 մլն դրամ, այսինքն` 2023 թ. հաստատված ցուցանիշից 706 մլն դրամով ավելի: Երևան քաղաքի 2024 թվականի բյուջեի նախագծի ծախսային մասը ծրագրվել է 124 մլրդ 917 մլն դրամի չափով: Ծախսերի ամբողջ ծավալի 85.5 տոկոսը բաժին է ընկնում ընթացիկ ծախսերին»,-նշեց Արևշատյանը:
Երևանի հաջորդ տարվա բյուջեով նախատեսվում է Աջափնյակ վարչական շրջանի մետրոյի կայարանի կառուցման համար 4 մլրդ դրամ հատկացնել, իսկ ենթակառուցվածքների նորոգման համար` 879 մլն դրամ:
Գումարներ են հատկացվելու նաև հանգստի գոտիների, զբոսայգիների ջրահեռացման կոմունիկացիոն ցանցերի, թեքահարթակների կառուցման, նախադպրոցական հաստատությունների հիմնանորոգման և մի շարք այլ նախագծերի իրականացման համար:

Совет старейшин Еревана принял бюджет на 2024 год
Совет старейшин Еревана принял проект городского бюджета на 2024 год. Как сообщает Арменпресс, проект представил руководитель финансового управления мэрии Еревана Вилен Аревшатян.
“В проекте бюджета города Еревана на 2024 год общий объем доходов запланирован на уровне 124 млрд 639 млн драмов. В общей сумме предусмотренных проектом доходов собственные доходы составляют 61 млрд 514 млн драмов. Часть дотаций из госбюджета составит 14 млрд 136 млн драмов, то есть на 706 млн драмов больше утвержденного показателя 2023 года. Расходная часть проекта бюджета города Еревана на 2024 год запланирована в размере 124 млрд 917 млн драмов. 85,5% от общего объема расходов приходится на текущие расходы”, - сказал Аревшатян.
В бюджете Еревана на следующий год на строительство станции метро административного района Ачапняк планируется выделить 4 млрд драмов, а на ремонт инфраструктур - 879 миллионов драмов.
Средства также будут выделены на реализацию зон отдыха, дренажных коммуникационных сетей парков, строительство пандусов, капитальный ремонт дошкольных учреждений и ряд других проектов.