ՀՀ-ի հետ համատեղ հայտարարությամբ՝ ՌԴ-ն ընդունում է իրենց հեռուստաալիքների կողմից խախտումների փաստը․ ԲՏԱ փոխնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության և ՌԴ թվային զարգացման, կապի և զանգվածային հաղորդակցության նախարարությունների միջև բանակցությունների ընթացքում ռուսական կողմին է ներկայացվել Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև Հեռահաղորդակցության մասին համաձայնագրի 5-րդ կետի խախտումների առկայության փաստը, որոնք արձանագրել է ՀՀ հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովը։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասել է Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Ավետ Պողոսյանը` մեկնաբանելով ՌԴ թվային զարգացման, կապի և զանգվածային հաղորդակցության նախարարության այն հայտարարությունը, որ Հայաստանը ռուսական հեռուստաալիքների կողմից միջպետական համաձայնագրի խախտման վերաբերյալ փաստաթղթային ապացույցներ չի ներկայացրել։
«Բանակցությունների ընթացքում ռուսական կողմին է ներկայացվել Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև Հեռահաղորդակցության մասին համաձայնագրի 5-րդ կետի խախտումների առկայության փաստը, որոնք արձանագրել է ՀՀ հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովը։ Հայկական կողմը նպատակահարմար չի գտել խախտումն արձանագրող հաղորդումների վերաբերյալ բովանդակային քննարկում անցկացնել: Հանդիպման արդյունքում ստորագրվել է համատեղ հայտարարություն, որով, ըստ էության, ռուսական կողմն ընդունում է խախտումների առկայության փաստը, ինչը քննարկումների այս փուլում մենք համարել ենք բավարար:
Ռուսական կողմը պարտավորվել է պահպանել համաձայնագրի բոլոր կետերի կատարումը, ինչը ենթադրում է, որ նման հաղորդումներ այլևս եթեր չեն հեռարձակվի»,- նշել է Պողոսյանը։
Նախարարի տեղակալի խոսքով՝ հայկական կողմն իր ուշադրության կենտրոնում է պահում խնդրի կարգավորման և համաձայնագրի կետերի պատշաճ կատարման հարցը, ինչպես նաև կհետևի ռուսական կողմի արձագանքներին։
Ավելի վաղ, ՌԴ թվային զարգացման, կապի և զանգվածային հաղորդակցության նախարարությունը հաղորդագրություն է տարածել, որում նշել է, որ հայկական կողմը հայտարարել է ՀՀ և ՌԴ կառավարությունների միջև ստորագրված զանգվածային հեռահաղորդակցության ոլորտում համագործակցության մասին համաձայնագրի 5-րդ հոդվածի խախտումների մասին։
ՌԴ թվային զարգացման, կապի և զանգվածային հաղորդակցության նախարարությունը հաղորդագրության մեջ ասված էր, որ ռուսական կողմն ի գիտություն է ընդունել հայկական կողմի մտահոգությունները կոնկրետ։ Միևնուն ժամանակ նշվել է, որ այդ փաստերի կոնկրետ փաստաթղթային ապացույցներ գործընկերների կողմից չի ներկայացվել։

Совместным заявлением РФ признала факт нарушений со стороны российских телеканалов: замминистра Погосян
В ходе переговоров между министерством высокотехнологической промышленности Армении и министерством цифрового развития, связи и массовых коммуникаций РФ российской стороне был представлен факт зафиксированных Комиссией по телевидению и радио Республики Армения нарушений 5-го пункта Соглашения между правительством Республики Армения и правительством Российской Федерации о сотрудничестве в сфере массовых коммуникаций.
В беседе с Арменпресс об этом сказал заместитель министра высокотехнологической промышленности Армении Авет Погосян, комментируя заявление министерства цифрового развития, связи и массовых коммуникаций РФ о том, что Армения не представила документальных доказательств нарушения российскими телеканалами межгосударственного соглашения.
«В ходе переговоров российской стороне был представлен факт нарушения 5-го пункта Соглашения между правительством Республики Армения и правительством Российской Федерации о сотрудничестве в сфере массовых коммуникаций. Нарушения были зафиксированы Комиссией по телевидению и радио Республики Армения.
Армянская сторона не сочла целесообразным проводить предметное обсуждение фиксирующих нарушения сообщений. По итогам встречи было подписано совместное заявление, которым, по сути, российская сторона признает факт наличия нарушений, что мы сочли достаточными на данном этапе обсуждений.
Российская сторона обязалась соблюдать все пункты соглашения, а это означает, что подобные программы больше не будут транслироваться», - отметил Погосян.
По словам замминистра, армянская сторона держит в центре внимания вопросы урегулирования проблемы и надлежащей реализации пунктов соглашения, а также будет следить за реакцией российской стороны.
Ранее министерство цифрового развития, связи и массовых коммуникаций РФ распространило сообщение, в котором отмечалось, что армянская сторона заявила о нарушениях 5-го пункта Соглашения между правительством Республики Армения и правительством Российской Федерации о сотрудничестве в сфере массовых коммуникаций.
В сообщении российского ведомства говорится, что российская сторона приняла к сведению обеспокоенность армянской стороны. При этом было отмечено, что конкретных документальных подтверждений указанных фактов коллегами не было представлено.