Պաշտպանական սարքավորումներ, կիբեռհարձակումների և ապատեղեկատվության դեմ պայքար․ ինչ կարող է ենթադրել ԵՄ-ի հնարավոր աջակցությունը Հայաստանին
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 11 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրոպական Միության արտաքին քաղաքականության ծառայության պաշտոնական ներկայացուցիչ Պիտեր Ստանոն պարզաբանել է, թե ինչ է ենթադրում Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամի միջոցով Հայաստանին հնարվոր աջակցությունը, որի շուրջ քննարկումների մասին ավելի վաղ հայտարարել էր ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում, անդրադառնալով հարցին, թե ինչ է ենթադրելու այդ աջակցությունը, Ստանոն ասել է, որ աջակցությունը քննարկվում է անդամ երկրների կողմից՝ հաշվի առնելով հայ գործընկերների կարիքներն ու խնդրանքը։
«Դա կարող է լինել դաշտային հիվանդանոց, պաշտպանական սարքավորումներ, բայց կարող է նաև մեծացնել կիբեռհարձակումների, ապատեղեկատվության դեմ պայքարելու կարողությունները։ Սպեկտրը շատ լայն է, և անդամ պետությունները պետք է որոշում կայացնեն, թե ի վերջո ԵՄ-ն ինչ պետք է անի՝ արտացոլելով այն, ինչ Հայաստանը սահմանում է որպես ամենահրատապ կարիքներ», - ասել է Ստանոն։

EU elaborates on possible support to Armenia through European Peace facility
BRUSSELS, DECEMBER 11, ARMENPRESS. The EU has presented details on what its possible support to Armenia through the European Peace facility could look like.
On November 29, the EU said it will “further explore non-lethal support to the Armenian military via the European Peace Facility.”
Asked to elaborate on what the possible support could imply, the EU Lead Spokesperson for Foreign Affairs and Security Policy Peter Stano told Armenpress correspondent Lilit Gasparyan in Brussels that the support could be in the form of a field hospital, protective equipment, and increased capacity to combat cyberattacks and disinformation.
Stano said the support is discussed by EU Member States, taking into account the needs and requests of Armenia.
“The exact modalities of the non-lethal assistance are under discussions by the member states taking of course into account the needs and request from Armenian partners. Anything that is not used to fight. It can be a field hospital, it can be protective equipment but it can be also increasing capacities to fight cyber attacks, disinformation, the spectrum is very wide and it is up to the member states to decide what the EU will eventually decide reflecting of course what Armenia defines as the most pressing needs," Stano said.