Արարատ Միրզոյանը Բրյուսելում մասնակցել է ԵՄ ԱԳ նախարարների ոչ պաշտոնական նախաճաշին
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 11 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վաղ առավոտյան մեկնարկեց ԵՄ արտգործնախարարների խորհրդի նիստը՝ Եվրամիության արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի նախագահությամբ։ Խորհրդի նիստի շրջանակներում տրվել է ոչ պաշտոնական նախաճաշ, որին մասնակցել է նաև Հայաստանի արտաքին գերատեսչության ղեկավար Արարատ Միրզոյանը։
«Սա լավ առիթ է ներկայացնելու, թե ինչպիսին է այսօրվա Հայաստանը, ինչ մարտահրավերներ ու նաև հնարավորություններ, ձգտումներ մենք ունենք։ Սա լավ հնարավորություն է ներկայացնելու թե ինչ տեսլական ունենք ԵՄ-ի հետ հարաբերությունները խորացնելու համար, խոսելու այն մասին, թե ինչ է մինչ այս պահն արվել Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև, ու նաև՝ ինչ պետք է արվի։ Սա նաև լավ առիթ է մեր երախտագիտությունը հայտնելու ԵՄ-ին մեր ժողովրդավարական բարեփոխումներին, Լեռնային Ղարաբաղից փախստականներին, Հարավային Կովկասում խաղաղության և Ադրբեջանի հետ մեր հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին աջակցելու համար»,- ասել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը ոչ պաշտոնական նախաճաշին մասնակցելուց առաջ լրագրողներին տված ճեպազրույցում։
IMG_8788.jpg (2.58 MB)
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ ԵՄ արտգործնախարարների խորհրդի նիստը կմեկնարկի Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարար Դմիտրի Կուլեբայի հետ մտքերի ոչ պաշտոնական փոխանակմամբ։ Նիստի օրակարգում են Ուկրաինայի դեմ ռուսական ագրեսիայի, Իսրայելում և տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի և այլ հարցեր։
Նախարար Արարատ Միրզոյանը երեկոյան կմասնակցի ԵՄ Արևելյան գործընկերության արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով անցկացվող ժողովին։ Նախարարները կարծիքներ կփոխանակեն Արևելյան գործընկերության և դրա ձեռքբերումների վերաբերյալ։ Անդրադարձ կլինի նաև, թե ինչպես կարող է ԱլԳ-ն շարունակել ապահովել անդամ երկրների և գործընկեր երկրների կարիքների բավարարումը, որոնք պետք է լինեն 2024 թվականին համատեղ աշխատանքի հիմնական առաջնահերթությունները, և ինչպես արագացնել Արևելյան գործընկերության տնտեսական և ներդրումային պլանի իրականացումը։ Կքննարկվեն նաև միջոցներն ու ուղիները, թե ինչպես ավելացնել համագործակցությունը այնպիսի տարածաշրջանների հետ, ինչպիսիք են Կենտրոնական Ասիան և Արևմտյան Բալկանները, ինչպես նաև սիներգիաները տարածաշրջանային այլ քաղաքականությունների հետ, ինչպիսին է Սևծովյան սիներգիան:

Арарат Мирзоян в Брюсселе присутствовал на неофициальном завтраке министров иностранных дел ЕС
Ранним утром началось заседание Совета министров иностранных дел ЕС под председательством Верховного представителя Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности Жозепа Борреля. Был дан неформальный завтрак, на котором присутствовал и глава МИД Армении Арарат Мирзоян.
«Это хорошая возможность представить сегодняшнюю Армению, ее проблемы, возможности и устремления. Это хорошая возможность представить наше видение углубления отношений с ЕС, поговорить о том, что уже сделано между Арменией и ЕС, а также о том, что еще предстоит сделать. Это также хорошая возможность выразить нашу благодарность ЕС за поддержку наших демократических реформ, беженцев из Нагорного Карабаха, мира на Южном Кавказе и процесса нормализации наших отношений с Азербайджаном», - заявил министр иностранных дел Армении до неофициального завтрака.
Как передает корреспондент «Арменпресс» в Брюсселе, заседание Совета министров иностранных дел ЕС начнется с неофициального обмена мнениями с министром иностранных дел Украины Дмитрием Кулебой. В повестке дня заседания российская агрессия против Украины, ситуация в Израиле и регионе и другие вопросы.
Вечером министр Арарат Мирзоян примет участие во встрече, проводимой на уровне министров иностранных дел стран Восточного партнерства ЕС. Министры обсудят вопросы Восточного партнерства, средства и пути расширения сотрудничества с такими регионами, как Центральная Азия и Западные Балканы, также и с Черноморской синергией.