ՀՀ նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը մեկնեց Դուբայ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի գլխավորած պատվիրակությունը մեկնեց Դուբայ՝ մասնակցելու ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության 28-րդ համաժողովին (COP 28)։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, ՀՀ նախագահը կմասնակցի համաժողովի բացման արարողությանը: Համաժողովի շրջանակներում նախատեսված է նաև ՀՀ նախագահի ելույթը։
Այցի ընթացքում Հայաստանի նախագահը մի շարք երկկողմ հանդիպումներ կունենա։
Նախագահի գլխավորած պատվիրակության կազմում է նաև ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանը։
ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության 28-րդ համաժողովը կանցկացվի նոյեմբերի 30-ից դեկտեմբերի 12-ը, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների Դուբայ քաղաքում։ Ակնկալվում է, որ ավելի քան 70,000 պատվիրակներ կմասնակցեն COP28-ին, ներառյալ Կլիմայի փոփոխության մասին ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի (UNFCCC) անդամ երկրները: Մասնակիցների թվում են նաև բիզնեսի առաջնորդներ, կլիմայագետներ, լրագրողներ և տարբեր այլ փորձագետներ և շահագրգիռ կողմեր:
ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության կոնֆերանսները տեղի են ունենում ամեն տարի`հանդիսանալով կլիմայի փոփոխության վերաբերյալ որոշումների կայացման միակ բազմակողմ ֆորումն աշխարհում՝ աշխարհի բոլոր երկրների գրեթե ամբողջական անդամակցությամբ: Ֆորումների ժամանակ աշխարհը համախմբվում է՝ համաձայնեցնելու կլիմայական ճգնաժամը լուծելու ուղիները, ինչպիսիք են գլոբալ ջերմաստիճանի բարձրացման սահմանափակումը մինչև 1․5 աստիճան ցելսիուս, օգնել խոցելի խմբերին հարմարվել կլիմայի փոփոխության հետևանքներին և մինչև 2050 թվականը հասնել արտանետումների զրոյական մակարդակի։

Делегация, возглавляемая президентом Армении, вылетела в Дубай для участия в 28-й конференции ООН по изменению климата
Делегация, возглавляемая президентом Армении Ваагном Хачатуряном, вылетела в Дубай для участия в 28-й конференции ООН по изменению климата (COP 28).
Как сообщает корреспондент «Арменпресс», президент Армении примет участие в церемонии открытия конференции. В рамках конференции запланировано и выступление президента РА.
В ходе визита президент Армении проведет ряд двусторонних встреч.
В составе возглавляемой президентом делегации и министр окружающей среды РА Акоп Симидян.
28-я Конференция ООН по изменению климата пройдет в Дубае, Объединенные Арабские Эмираты, с 30 ноября по 12 декабря. Ожидается, что в COP28 примут участие более 70 000 делегатов, включая государства-члены Рамочной конвенции Организации Объединенных Наций об изменении климата (РКИК ООН). Среди участников также лидеры бизнеса, ученые-климатологи, журналисты и другие эксперты и заинтересованные стороны.
Конференции Организации Объединенных Наций по изменению климата проводятся ежегодно как единственный в мире многосторонний форум по принятию решений по изменению климата, в котором участвуют практически все страны мира. Все собирается вместе, чтобы договориться о способах борьбы с климатическим кризисом, таких как ограничение повышения глобальной температуры до 1,5 градусов по Цельсию, помощь уязвимым группам населения в адаптации к последствиям изменения климата и достижение нулевых выбросов к 2050 году.