Ստորագրվել են սեյսմիկ անվտանգության բարելավման և Երևանի քաղաքային զարգացման վարկային ծրագրերի համաձայնագրերը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ֆինանսների նախարարությունում նոյեմբերի 27-ին ստորագրվել է «Սեյսմիկ անվատանգության բարելավման ծրագիր» վարկային համաձայնագիրը Հայաստանի Հանրապետության և Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) միջև:
Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ֆինանսների նախարարությունից, համաձայնագրի ստորագրումը կազմակերպվել է ԱԶԲ նախագահ Մասաթուգու Ասակավայի՝ Հայաստան այցի շրջանակներում: Միջոցառմանը ներկա են գտնվել նաև ԱԶԲ Կենտրոնական և Արևմտյան Ասիայի վարչության տնօրեն Եվգենի Ժուկովը, ԱԶԲ գործադիր տնօրեն Մեյդ Վիջայան, Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը:
«Փաստաթուղթը ստորագրել են ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը և Ասիական զարգացման բանկի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Դոնալդ Լամբերտը:
Ծրագրի իրականացման համաձայնագիրը ստորագրվել է Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի և ԱԶԲ հայաստանյան գրասենյակի ղեկավարի միջև»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ «Սեյսմիկ անվատանգության բարելավման ծրագիրն» իրականացվում է Հայաստանի Հանրապետության և Ասիական զարգացման բանկի միջև 2015թ․ հոկտեմբերի 19-ին կնքված վարկային համաձայնագրի հիման վրա: Ծրագիրը մեկնարկել է 2016-ին, որի շրջանակներում ԱԶԲ-ից ներգրավվել են վարկային միջոցներ՝ 88,5 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք գումարի չափով:
«Ստորագրված համաձայնագրով նախատեսվում է ներգրավել ևս 66,100,000 եվրոյի չափով վարկային միջոցներ՝ ծրագրի ամբողջական իրականացումն ավարտին հասցնելու նպատակով։
Ծրագրի հիմնական և առանցքային ցուցանիշը հանդիսանում է առնվազն 46 դպրոցների կառուցումը կամ ամրացումը սեյսմակայունության ժամանակակից չափանիշներին համապատասխան, այդկերպ՝ շուրջ 20000 աշակերտի համար անվտանգ կրթական պայմանների ապահովումը:
Ծրագրի շրջանակներում մինչ այժմ կառուցվել է 16 դպրոց։ Ներկայում ընթանում են 20 դպրոցի շինարարական աշխատանքներ։ 10 դպրոց գտնվում է նախագծային (ավարտական) աշխատնքերի իրականացման տարբեր փուլերում։
Նշյալ ծրագիրն ամբողջովին համահունչ է ՀՀ կառավարության 2021-2026թթ. ծրագրին, որի առաջնահերթ ուղղություններից է դպրոցաշինությունը»,- հայտնում են ՀՀ ֆինանսների նախարարությունից:
Նշվում է, որ Վահե Հովհաննիսյանի և Դոնալդ Լամբերտի միջև ստորագրվել է նաև մեկ այլ՝ «Երևանի քաղաքային զարգացման ներդրումային ծրագիր» վարկային համաձայնագիրը 60 մլն 90 հազար եվրո արժողությամբ:
ՀՀ ֆինանսների նախարարության տեղեկացմամբ՝ ծրագրի նպատակն է զարգացնել քաղաքային ենթակառուցվածքները՝ կառուցելով Իսակով-Արշակունյաց նոր ճանապարհահատվածը, որը կկապի Երևան քաղաքի 3 վարչական շրջանները և էականորեն կնվազեցնի քաղաքային խցանումները: Ծրագրի իրականացման արդյունքում հնարավոր կլինի նվազեցնել առկա ճանապարհը, քաղաքային խցանումները, ինչպես նաև ստեղծել նոր քաղաքային ենթակառուցվածքներ:

Подписаны соглашения о повышении сейсмической безопасности и кредитные программы развития Еревана
В министерстве финансов Армении были подписаны кредитные соглашения «Программа снижения сейсмического риска» и «Инвестиционная программа городского развития Еревана».
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе ведомства, в министерстве финансов 27 ноября состоялось подписание кредитного соглашения «Программа снижения сейсмического риска» между Республикой Армения и Азиатским банком развития (АБР).
Подписание соглашения было организовано в рамках визита президента АБР Масацугу Асакавы в Армению. На мероприятии также присутствовали директор департамента АБР по странам Центральной и Западной Азии Евгений Жуков, исполнительный директор АБР Мейд Виджаян, мэр Еревана Тигран Авинян, министр территориального управления и инфраструктур Армении Гнел Саносян.
Документ подписали министр финансов Армении Ваге Ованнисян и глава армянского офиса Азиатского банка развития Дональд Ламберт.
Соглашение о реализации проекта подписали мэр Еревана Тигран Авинян и глава армянского офиса АБР.
«Программа снижения сейсмического риска» реализуется между Республикой Армения и Азиатским банком развития на основании кредитного договора, подписанного 19 октября. Проект стартовал в 2016 году, в рамках которого были привлечены кредитные средства в размере 88,5 млн долларов от АБР.
Согласно подписанному соглашению, для завершения полной реализации проекта планируется привлечь еще 66,1 млн евро кредитных средств.
Главным и ключевым показателем проекта является строительство или укрепление не менее 46 школ в соответствии с современными стандартами сейсмостойкости, что обеспечит безопасные условия обучения примерно 20 000 учащихся.
На данный момент в рамках проекта построено 16 школ. В настоящее время ведутся строительные работы 20 школ. 10 школ находятся на различных стадиях выполнения проектных (финальных) работ.
Указанная программа полностью соответствует плану программе Армении на 2021-2026 годы, одним из приоритетных направлений которой является строительство школ.
Ваге Ованнисян и Дональд Ламберт подписали также еще одно кредитное соглашение «Инвестиционная программа городского развития Еревана» на сумму 60 090 000 евро.
Цель проекта – развитие городской инфраструктуры путем строительства нового участка дороги Исаков-Аршакуняц, который соединит 3 административных района Еревана и значительно уменьшит городские пробки. В результате реализации проекта удастся сократить действующие дороги, городские пробки, а также создать новую городскую инфраструктуру.