Վարշավայի թագավորական ամրոց-թանգարանում հայկական գորգագործության դասընթացներ կանցկացվեն
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարշավայի թագավորական ամրոցի գորգերի սրահում տեղի է ունեցել «Հայկական գորգագործության վարպետաց դասեր Լեհաստանում» կրթամշակութային ծրագրի բացման պաշտոնական արարողությունը:
10..jpg (1.03 MB)
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից հայտնում են, որ ծրագիրն իրականացվում է ԿԳՄՍ նախարարության ֆինանսական աջակցությամբ և Հովհաննես Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստների թանգարանի նախաձեռնությամբ՝ համագործակցելով լեհ-հայկական հիմնադրամի, Վարշավայի թագավորական ամրոց-թանգարանի, Լեհաստանում սփյուռքի գործերի հանձնակատարի հետ՝ Լեհաստանի Հանրապետությունում ՀՀ դեսպանության հովանու ներքո։
Ծրագրի շրջանակում Երևանի Հովհաննես Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստների թանգարանի վարպետները կարպետագործություն և գորգագործության դասընթացներ կանցկացնեն տարբեր տարիքի մասնակիցների համար:
17..jpg (762 KB)
Միջոցառմանը ներկա են եղել Լեհաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեքսանդր Արզումանյանը, Լեհաստանում Հայ Առաքելական եկեղեցու հոգևոր հովիվ հոգեշնորհ Տ. Մինաս աբեղա Հախվերդյանը, Լոձում Հայաստանի պատվո հյուպատոս Ռաֆալ Խոման, Լեհաստանում Սփյուռքի գործերի հանձնակատար Դիանա Հովակիմյանը, ինչպես նաև հայ համայնքի ներկայացուցիչներ։
Վարշավայի թագավորական ամրոց-թանգարանի համակարգող Ագնեշկա Յեջեևսկա-Կուրեկը ներկայացրել է սրահում ցուցադրված «Թերեզա Սահակյան» հիմնադրամի բացառիկ գորգերի հավաքածուն, վերջինիս պատմությունը, ինչպես նաև ընդգծել Լեհաստանում նմանօրինակ կրթական ծրագրի իրականացման կարևորությունը։
16..jpg (872 KB)
Ողջունելով ներկաներին՝ Հովհաննես Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստների թանգարանի տնօրենի տեղակալ Գայանե Ասլանյանը նշել է՝ ծրագրի հիմնական նպատակը Հայաստանի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության, մասնավորապես` գորգագործության հանրահռչակումն է, Վարշավայի հայկական համայնքում մշակութային ժառանգության իրազեկումը, փոխանցումն ու տարածումը: Շնորհակալական ելույթով հանդես է եկել նաև լեհ-հայկական հիմնադրամի հիմնադիր, դոկտոր Արսեն Հովսեփյանը:

Armenian Carpet Weaving courses to be held in Warsaw Royal Castle
YEREVAN, NOVEMBER 27, ARMENPRESS. The official opening ceremony of the educational and cultural program “Armenian Carpet Weaving master class in Poland” took place in the carpet hall of the Warsaw Royal Castle.
This initiative is made possible through the financial support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport and with the initiative of Museum of Folk Arts named after Hovhannes Sharambeyan, in cooperation with Warsaw Royal Castle and the Polish-Armenian Fund, the commissioner of diaspora affairs in Poland and under the auspices of the Embassy of Armenia in Poland.
Within the context of the program, the masters of the Museum of Folk Arts named after Hovhannes Sharambeyan will hold carpet weaving trainings available for different age groups.
The event was attended by Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to Poland Alexander Arzoumanian, spiritual pastor of the Armenian Apostolic Church in Poland Fr. Minas Hakhverdyan, Armenian Honorary Consul in Lodz Rafal Choma, Commissioner of Diaspora Affairs in Poland Diana Hovakimyan and also the representatives of the Armenian community.
The coordinator of the Warsaw Royal Castle-Museum Agnieszka Jedrzejewska-Kurek presented the exclusive carpet collection of the “Tereza Sahakyan” foundation. Agnieszka Jedrzejewska-Kurek presented the history of the collection and emphasized the importance of holding educational programs in Poland.
Welcoming the attendees, Gayane Aslanyan, Deputy Director of the Museum of Folk Arts, underscored the primary objective of the program; the promotion of intangible cultural heritage, with a specific focus on carpet weaving, and fostering awareness about the cultural heritage within the Armenian community in Poland.