Վարշավայի թագավորական ամրոց-թանգարանում հայկական գորգագործության դասընթացներ կանցկացվեն
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարշավայի թագավորական ամրոցի գորգերի սրահում տեղի է ունեցել «Հայկական գորգագործության վարպետաց դասեր Լեհաստանում» կրթամշակութային ծրագրի բացման պաշտոնական արարողությունը:
10..jpg (1.03 MB)
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից հայտնում են, որ ծրագիրն իրականացվում է ԿԳՄՍ նախարարության ֆինանսական աջակցությամբ և Հովհաննես Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստների թանգարանի նախաձեռնությամբ՝ համագործակցելով լեհ-հայկական հիմնադրամի, Վարշավայի թագավորական ամրոց-թանգարանի, Լեհաստանում սփյուռքի գործերի հանձնակատարի հետ՝ Լեհաստանի Հանրապետությունում ՀՀ դեսպանության հովանու ներքո։
Ծրագրի շրջանակում Երևանի Հովհաննես Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստների թանգարանի վարպետները կարպետագործություն և գորգագործության դասընթացներ կանցկացնեն տարբեր տարիքի մասնակիցների համար:
17..jpg (762 KB)
Միջոցառմանը ներկա են եղել Լեհաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեքսանդր Արզումանյանը, Լեհաստանում Հայ Առաքելական եկեղեցու հոգևոր հովիվ հոգեշնորհ Տ. Մինաս աբեղա Հախվերդյանը, Լոձում Հայաստանի պատվո հյուպատոս Ռաֆալ Խոման, Լեհաստանում Սփյուռքի գործերի հանձնակատար Դիանա Հովակիմյանը, ինչպես նաև հայ համայնքի ներկայացուցիչներ։
Վարշավայի թագավորական ամրոց-թանգարանի համակարգող Ագնեշկա Յեջեևսկա-Կուրեկը ներկայացրել է սրահում ցուցադրված «Թերեզա Սահակյան» հիմնադրամի բացառիկ գորգերի հավաքածուն, վերջինիս պատմությունը, ինչպես նաև ընդգծել Լեհաստանում նմանօրինակ կրթական ծրագրի իրականացման կարևորությունը։
16..jpg (872 KB)
Ողջունելով ներկաներին՝ Հովհաննես Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստների թանգարանի տնօրենի տեղակալ Գայանե Ասլանյանը նշել է՝ ծրագրի հիմնական նպատակը Հայաստանի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության, մասնավորապես` գորգագործության հանրահռչակումն է, Վարշավայի հայկական համայնքում մշակութային ժառանգության իրազեկումը, փոխանցումն ու տարածումը: Շնորհակալական ելույթով հանդես է եկել նաև լեհ-հայկական հիմնադրամի հիմնադիր, դոկտոր Արսեն Հովսեփյանը:

В Королевском замке-музее Варшавы пройдут курсы армянского ковроткачества
В зале коврового искусства Королевского замка Варшавы состоялась официальная церемония открытия образовательно-культурной программы «Мастер-классы армянского ковроткачества в Польше».
Как передает «Арменпресс», в Министерстве образования, науки, культуры и спорта РА сообщили, что программа реализуется при финансовом содействии министерства и инициативе Музея народного творчества им. Ованнеса Шарамбеяна в сотрудничестве с Польско-армянским фондом, Королевским замком-музеем Варшавы, Уполномоченным по делам диаспоры, под эгидой посольства РА в Республике Польша.
В рамках проекта мастера Музея народного твочества Еревана им. Ованнеса Шарамбеяна проведут курсы ковроткачества для участников разных возрастов.
На открытии присутствовали чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения в Польше Александр Арзуманян, духовный пастырь Армянской Апостольской Церкви в Польше Минас Абега Ахвердян, почетный консул Армении в Лодзи Рафал Хома и представители армянской общины.
Координатор Королевского замка-музея Агнешка Енджеевска-Курек представила экспонируемую коллекцию эксклюзивных ковров Фонда «Тереза ​​Саакян», ее историю и подчеркнула важность реализации подобной образовательной программы в Польше.
Приветствуя присутствующих, заместитель директора Музея народного творчества Гаяне Асланян отметила, что основной целью программы является популяризация нематериального культурного наследия Армении, в частности ковроткачества, а также информирование о культурном наследии в армянской общине Варшавы. С благодарственной речью выступил основатель Польско-армянского фонда доктор Арсен Овсепян.