Հայաստանը գրանցված աշխատատեղերի նոր ռեկորդ է սահմանել. վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետությունում 2023 թվականի հոկտեմբերին արձանագրվել է 730 հազար գրանցված աշխատատեղ, ինչը բացարձակ ռեկորդ է երրորդ Հանրապետության պատմության ընթացքում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ կառավարության նիստին այս մասին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«2023 թվականի հոկտեմբերի տվյալներով Հայաստանում գրանցված աշխատատեղերի նոր ռեկորդ ունենք՝ գերազանցել ենք 730 հազար թիվը։ Պետք է արձանագրեմ, որ 2018 թվականի մայիսից ի վեր Հայաստանի Հանրապետությունում ստեղծվել է շուրջ 183 հազար նոր աշխատատեղ և մեր տնտեսական դինամիկան ցույց է տալիս, որ այդ աշխատատեղերը կշարունակեն ստեղծվել»,-ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետը հույս հայտնեց, որ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածներին աշխատանքի շուկայում և տնտեսական համակարգում լիարժեք ներգրավելու արդյունքում տնտեսական աճի դինամիկան ավելի լավը կլինի։

Армения установила новый рекорд зарегистрированных рабочих мест: премьер-министр
В октябре 2023 года в Республике Армения зафиксировано 730 000 зарегистрированных рабочих мест, что является абсолютным рекордом в истории Третьей республики. Как передает «Арменпресс», об этом заявил премьер-министр Никол Пашинян на заседании правительства.
«По состоянию на октябрь 2023 года у нас в Армении новый рекорд зарегистрированных рабочих мест: мы превысили цифру в 730 000. Должен констатировать, что с мая 2018 года в Республике Армения было создано около 183 000 новых рабочих мест, и наша экономическая динамика показывает, что эти рабочие места будут создаваться и дальше», - сказал Пашинян.
Премьер-министр выразил надежду, что в результате полного включения вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха в рынок труда и экономическую систему динамика экономического роста будет лучше.