Հայաստանն ու Հնդկաստանը քննարկել են էներգետիկ ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը տեսակապով քննարկում է անցկացրել Հնդկաստանի նոր և վերականգնվող էներգիայի նախարար Ռաջ Կումար Սինգհի հետ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ ՏԿԵ նախարարությունը։
Նախարարը ողջունել է Ռաջ Կումար Սինգհին և ընդգծել, որ հատկապես վերջին շրջանում հայ-հնդկական հարաբերություններն արագ տեմպերով զարգանում են։
Նախարարը կարևորել է նաև օրերս Հայաստանի՝ Միջազգային արևային դաշինքին միանալու փաստը և հույս է հայտնել, որ այդ շրջանակներում ևս հարաբերությունները նույն տեմպով կզարգանան։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են էներգետիկ ոլորտում երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության վերաբերյալ հարցեր։
Նախարար Սանոսյանը կարևորել է հնդկական ընկերությունների մասնակցությունը Հայաստանի էներգետիկ ենթակառուցվածքների կառուցման, վերակառուցման, արդիականացման նախագծերում։
Կարևորվել է նաև համապատասխան մասնագիտական խմբերի փոխադարձ այցերը Հայաստան և Հնդկաստան՝ փորձի փոխանակման և կարողությունների զարգացման նպատակով։

Armenia and India discuss energy cooperation
YEREVAN, NOVEMBER 23, ARMENPRESS. Minister of Territorial Administration and Infrastructures Gnel Sanosyan has spoken via videocall with India’s Minister of New and Renewable Energy Raj Kumar Singh.
Sanosyan underscored that the Armenia-India relations have been rapidly developing in the recent period, the ministry said in a readout.
Gnel Sanosyan attached importance to the fact that Armenia recently joined the International Solar Alliance and expressed hope that the relations will develop rapidly within this framework as well.
Issues related to bilateral and multilateral cooperation in the energy sector were discussed.
Minister Sanosyan attached importance to the participation of Indian companies in building, rebuilding and modernization projects of Armenian energy infrastructures.
Mutual visits of professional teams to Armenia and India for exchange of experience and capacity-building was highlighted.