ՀՀ-ն շնորհակալ է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին ԼՂ-ից փախստական երեխաների կրթական կարիքների գնահատման առաքելության արագ գործուղման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը նոյեմբերի 9-ին ելույթ է ունեցել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր համաժողովի 42-րդ նստաշրջանին՝ Հայաստանի երախտագիտությունը հայտնելով ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին և նրա գլխավոր տնօրենին՝ Լեռնային Ղարաբաղից փախստական երեխաների կրթական կարիքների գնահատման նպատակով ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հրատապ առաքելություն Հայաստան արագ գործուղելու համար:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, Արարատ Միրզոյանն իր ելույթում նշել է. «Գլխավոր համաժողովի տիկին նախագահ,
Գործադիր խորհրդի տիկին նախագահ,
Տիկին գլխավոր տնօրեն,
Հարգարժան պատվիրակներ,
Նախ ցանկանում եմ շնորհավորել Ն.Գ. Սիմոնա Միրելա Միկուլեսկուին Գլխավոր համաժողովի 42-րդ նստաշրջանի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ և նրան մաղթում ամենայն հաջողություն իր պատասխանատու առաքելության մեջ: Ես նաև ցանկանում եմ իմ անկեղծ երախտագիտությունը հայտնել Ն.Գ. Իրազաբալ Մոուրաոյին Գլխավոր համաժողովի 41–րդ նստաշրջանի ընթացքում որպես նախագահ իր կատարած գերազանց աշխատանքի համար:
Տիկին նախագահ,
Շարունակական մարտահրավերները, որոնց աշխարհը բախվում է այսօր՝ սկսած ռազմական հակամարտություններից մինչև կլիմայի փոփոխության հետևանքներ, ընդգծում են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի իրավասության ներքո գտնվող բոլոր ոլորտներում համատեղ ջանքերը կրկնապատկելու հրամայականը:
Հետևաբար, մենք աջակցում ենք ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ապագա ռազմավարական կոմնորոշիչներին և ծրագրային առաջնահերթություններին, մասնավորապես բոլորի համար կրթության իրավունքի, մշակութային իրավունքների, խոսքի ազատության, ռասիզմի, խտրականության, անհանդուրժողականության և ատելության խոսքի դեմ պայքարի ոլորտներում:
Որպես Գործադիր խորհրդի անդամ՝ Հայաստանը կշարունակի աջակցել Աֆրիկայի գլոբալ առաջնահերթությունների և գենդերային հավասարության, ինչպես նաև առաջնահերթ խմբերի՝ Երիտասարդության և Փոքր կղզի զարգացող պետությունների ծրագրերի իրագործմանը:
Որպես Փոքր կղզի զարգացող պետությունների բարեկամական խմբի համանախագահ մենք շարունակելու ենք աջակցել Գործառնական ռազմավարության իրականացմանը՝ պետությունների այս խմբի համակարգային խոցելիության հարցերը հասցեագրելու նպատակով:
Հայաստանը հաստատակամորեն աջակցում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝ մշակութային ժառանգության պաշտպանությանն ուղղված ջանքերին, հատկապես հակամարտություններից և բնական աղետներից տուժած շրջաններում և դատապարտում է ցանկացած հարձակում մշակութային խորհրդանիշների վրա՝ պայմանավորված դրանց տարբեր ծագումնաբանությամբ և ինքնությամբ:
Այս համատեքստում Հայաստանը վերահաստատում է իր հանձնառությունը շարունակել աջակցել Իրաքյան վավերագրական ժառանգության վերականգնմանը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝«Վերակենդանացնելով Մոսուլի ոգին» առաջատար նախաձեռնության շրջանակներում:
2024 թվականին լրանում է Հաագայի կոնվենցիայի 70-ամյակը, և այս շրջադարձային իրադարձությունը հնարավորություն է ստեղծում վերահաստատել միջազգային հանրության՝ ռազմական հակամարտությունների ժամանակ մշակութային արժեքների պաշտպանության հանձնառությունը: Հայաստանը պատրաստակամ է իր ներդրումն ունենալ այս կարևոր հոբելյանի շրջանակներում:
Աշխարհի տարբեր անկյուններում փխրուն խաղաղությունը պահպանելու մեր ընդհանուր պայքարի պայմաններում, որին զուգահեռ խթանելով միասին ապրելու արժեքները, խորը մտահոգությամբ Ձեր ուշադրությունն եմ հրավիրում մեր տարածաշրջանում տիրող ծանր իրավիճակին:
Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի 10-ամսյա շրջափակումը, հումանիտար ճգնաժամը, սննդի, դեղորայքի, գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարումների բացակայությունը և, ի վերջո, լայնածավալ ռազմական հարձակումն ու խաղաղ բնակչության և ենթակառուցվածքների անխտրական թիրախավորումը հանգեցրել են Լեռնային Ղարաբաղի բնիկ ողջ հայ բնակչության բռնի տեղահանմանը և էթնիկ զտմանը` ստիպելով նրանց լքել իրենց տները՝ հետևում թողնելով սրբավայրերը և հազարամյա մշակութային ու կրոնական ժառանգությունը:
Հայաստանը ներկայում առերեսվում է Լեռնային Ղարաբաղից ավելի քան 100 000 փախստականների, այդ թվում՝ 30 հազար երեխաների զանգվածային հոսքի, որոնք ընդամենը մի քանի օրում լքել են իրենց նախնյաց հայրենիքը՝ հետապնդումների և ոճրագործությունների վախի ներքո։ Հայաստանի կառավարությունը, համագործակցելով միջազգային կազմակերպությունների և գործընկեր պետությունների հետ, ձեռնարկել է մի շարք միջոցառումներ՝ փախստականների կյանքը փրկելու, պաշտպանության և շուտափույթ վերականգնման կարիքները հոգալու համար։ Այս կապակցությամբ ցանկանում եմ Հայաստանի երախտագիտությունը հայտնել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին և նրա գլխավոր տնօրենին՝ փախստական երեխաների կրթական կարիքների գնահատման նպատակով ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հրատապ առաքելություն Հայաստան արագ գործուղելու համար:
Ինչ վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղում մնացած մշակութային և կրոնական ժառանգությանը, ապա դրա պաշտպանությունը վանդալիզմից և թալանից շատ կարևոր է։ 2020թ. աշնանից Հայաստանի Հանրապետությունը շարունակաբար ահազանգել է միջազգային հանրությանը Լեռնային Ղարաբաղում և շրջակայքում հսկայական կրոնական և մշակութային ժառանգության ոչնչացման, պղծման և յուրացման՝ Ադրբեջանի պետական քաղաքականության մասին։
2021թ. դեկտեմբերի 7-ին ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանի կողմից հրատապ միջոցների վերաբերյալ ընդունված իրավաբանորեն պարտադիր որոշումը պարտավորեցնում է Ադրբեջանին «ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ կանխելու և պատժելու վանդալիզմի ու պղծման գործողություններն՝ ուղղված հայկական մշակութային ժառանգության՝ ներառյալ եկեղեցիների և այլ պաշտամունքի վայրերի, հուշարձանների, տեսարժան վայրերի, շիրիմների և արտեֆակտների դեմ»։
Հայկական մշակութային ժառանգության անկախ մշտադիտարկման և քարտեզագրման նպատակով ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի անկախ փաստահավաք առաքելության գործուղումը Լեռնային Ղարաբաղ առանցքային գործոն է հայկական մշակութային արժեքների ոչնչացումը կամ խեղաթյուրումը կանխելու հարցում, ինչը չհաջողվեց Նախիջևանում 1997-2006 թվականների ընթացքում հայկական մշակութային ժառանգության ամբողջական ոչնչացման դեպքում:
Եզրափակելով՝ ցանկանում եմ ընդգծել Հայաստանի անվերապահ աջակցությունը խաղաղության և հանդուրժողականության մշակույթը տարածելուն ուղղված Կազմակերպության ջանքերին՝ խարսխված մարդու իրավունքների պաշտպանության և խթանման վրա»:

Armenia grateful for rapid deployment of UNESCO emergency mission to assess the educational needs of refugee children
YEREVAN, NOVEMBER 9, ARMENPRESS. Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan gave a speech at the 42nd session of the UNESCO General Conference.
The speech of the Minister of Foreign Affairs of Armenia is presented below:
''Madame President of the General Conference,
Madame Chair of the Executive Board,
Madame Director-General,
Distinguished Delegates,
At the outset, I would like to congratulate H.E. Ms. Simona-Mirela Miculescu on her election as President of the 42nd session of the General Conference, and wish every success in her responsible mission. I also want to express my sincere appreciation to H.E. Mr. Irazabal Mourao for his excellent work during his tenure as President of the 41st session of the General Conference.
Madam President,
The persistent challenges that the world faces today, ranging from armed conflicts to the impacts of climate change, underscore the imperative to redouble our joint efforts in all the fields of competence of UNESCO.
Therefore, we support UNESCO’s future strategic orientations and programmatic priorities, in particular in the field of right to education for all, cultural rights, freedom of expression, and the fight against racism, discrimination, intolerance and hate speech.
As a member of the Executive Board, Armenia will further contribute to the successful implementation of programs in favour of the Global Priorities Africa and Gender Equality, as well as priority groups - Youth and Small Island Developing States.
As a co-chair of the Group of Friends of Small Island Developing States, we will continue to support the implementation of Operational Strategy to address the systemic vulnerabilities of this group of states.
Armenia stands firmly behind UNESCO's endeavors to protect cultural heritage, especially in the regions affected by conflicts and natural disasters and condemns any attacks on cultural symbols due to their diverse origins or identities.
In this regard, Armenia reiterates its commitment to further contribute to the restoration of Iraqi documentary heritage in the framework of UNESCO's flagship initiative “Revive the spirit of Mosul”.
2024 marks the 70th anniversary of the 1954 Hague Convention and this landmark occasion creates an important momentum for renewing the commitment of the international community for protection of cultural property during armed conflicts. Armenia stands ready to contribute to observation of this important anniversary.
Amid our shared struggle to maintain the fragile peace in various corners of the world, while promoting the values of living together, it is with deep concern that I draw your attention to the dire situation in our region.
The 10 month-long blockade of Nagorno-Karabakh by Azerbaijan, humanitarian crisis, absence of food, medicine, gas and electricity supplies and, as a culmination, the large-scale military offensive and indiscriminate targeting of the civilian population and infrastructure resulted in forcible displacement and ethnic cleansing of the entire indigenous Armenian population of Nagorno-Karabakh, leaving behind their homes, shrines and the millennia-old cultural and religious heritage.
Armenia is currently facing a massive influx of more than 100 000 refugees from Nagorno-Karabakh, among them 30 thousand children, who fled their ancestral homeland in just a few days, under the fear of persecution and atrocity crimes. The Government of Armenia, in cooperation with the international organizations and partner states, has undertaken a number of measures to address the life-saving, protection and early recovery needs of the refugees. In this regard, I wish to extend Armenia's gratitude to the UNESCO and its Director-General for the rapid deployment of the UNESCO emergency mission to Armenia for the assessment of educational needs of refugee children.
With regard to the cultural and religious heritage left in Nagorno-Karabakh, its protection from vandalism and looting is crucial. Since the fall of 2020 the Republic of Armenia has consistently alerted the international community on Azerbaijan’s state-led policy of destruction, desecration and appropriation of the vast religious and cultural heritage in and around Nagorno-Karabakh.
The legally binding order on the Provisional Measures issued by the International Court of Justice on 7 December 2021, compels Azerbaijan to “take all necessary measures to prevent and punish acts of vandalism and desecration affecting Armenian cultural heritage, including but not limited to churches and other places of worship, monuments, landmarks, cemeteries and artefacts”.
Deployment of UNESCO's independent fact-finding mission to Nagorno-Karabakh with the view of independent monitoring and mapping of the Armenian cultural heritage is a key prerequisite to prevent destruction or distortion of the Armenian cultural property, as was the case with the complete annihilation of the Armenian cultural heritage in Nakhijevan between 1997-2006.
In conclusion, I would like to stress Armenia’s unwavering support to the Organization in its efforts to foster a culture of peace and tolerance anchored on upholding and promoting human rights.