ՀՀ-ն շնորհակալ է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին ԼՂ-ից փախստական երեխաների կրթական կարիքների գնահատման առաքելության արագ գործուղման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը նոյեմբերի 9-ին ելույթ է ունեցել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր համաժողովի 42-րդ նստաշրջանին՝ Հայաստանի երախտագիտությունը հայտնելով ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին և նրա գլխավոր տնօրենին՝ Լեռնային Ղարաբաղից փախստական երեխաների կրթական կարիքների գնահատման նպատակով ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հրատապ առաքելություն Հայաստան արագ գործուղելու համար:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, Արարատ Միրզոյանն իր ելույթում նշել է. «Գլխավոր համաժողովի տիկին նախագահ,
Գործադիր խորհրդի տիկին նախագահ,
Տիկին գլխավոր տնօրեն,
Հարգարժան պատվիրակներ,
Նախ ցանկանում եմ շնորհավորել Ն.Գ. Սիմոնա Միրելա Միկուլեսկուին Գլխավոր համաժողովի 42-րդ նստաշրջանի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ և նրան մաղթում ամենայն հաջողություն իր պատասխանատու առաքելության մեջ: Ես նաև ցանկանում եմ իմ անկեղծ երախտագիտությունը հայտնել Ն.Գ. Իրազաբալ Մոուրաոյին Գլխավոր համաժողովի 41–րդ նստաշրջանի ընթացքում որպես նախագահ իր կատարած գերազանց աշխատանքի համար:
Տիկին նախագահ,
Շարունակական մարտահրավերները, որոնց աշխարհը բախվում է այսօր՝ սկսած ռազմական հակամարտություններից մինչև կլիմայի փոփոխության հետևանքներ, ընդգծում են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի իրավասության ներքո գտնվող բոլոր ոլորտներում համատեղ ջանքերը կրկնապատկելու հրամայականը:
Հետևաբար, մենք աջակցում ենք ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ապագա ռազմավարական կոմնորոշիչներին և ծրագրային առաջնահերթություններին, մասնավորապես բոլորի համար կրթության իրավունքի, մշակութային իրավունքների, խոսքի ազատության, ռասիզմի, խտրականության, անհանդուրժողականության և ատելության խոսքի դեմ պայքարի ոլորտներում:
Որպես Գործադիր խորհրդի անդամ՝ Հայաստանը կշարունակի աջակցել Աֆրիկայի գլոբալ առաջնահերթությունների և գենդերային հավասարության, ինչպես նաև առաջնահերթ խմբերի՝ Երիտասարդության և Փոքր կղզի զարգացող պետությունների ծրագրերի իրագործմանը:
Որպես Փոքր կղզի զարգացող պետությունների բարեկամական խմբի համանախագահ մենք շարունակելու ենք աջակցել Գործառնական ռազմավարության իրականացմանը՝ պետությունների այս խմբի համակարգային խոցելիության հարցերը հասցեագրելու նպատակով:
Հայաստանը հաստատակամորեն աջակցում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝ մշակութային ժառանգության պաշտպանությանն ուղղված ջանքերին, հատկապես հակամարտություններից և բնական աղետներից տուժած շրջաններում և դատապարտում է ցանկացած հարձակում մշակութային խորհրդանիշների վրա՝ պայմանավորված դրանց տարբեր ծագումնաբանությամբ և ինքնությամբ:
Այս համատեքստում Հայաստանը վերահաստատում է իր հանձնառությունը շարունակել աջակցել Իրաքյան վավերագրական ժառանգության վերականգնմանը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝«Վերակենդանացնելով Մոսուլի ոգին» առաջատար նախաձեռնության շրջանակներում:
2024 թվականին լրանում է Հաագայի կոնվենցիայի 70-ամյակը, և այս շրջադարձային իրադարձությունը հնարավորություն է ստեղծում վերահաստատել միջազգային հանրության՝ ռազմական հակամարտությունների ժամանակ մշակութային արժեքների պաշտպանության հանձնառությունը: Հայաստանը պատրաստակամ է իր ներդրումն ունենալ այս կարևոր հոբելյանի շրջանակներում:
Աշխարհի տարբեր անկյուններում փխրուն խաղաղությունը պահպանելու մեր ընդհանուր պայքարի պայմաններում, որին զուգահեռ խթանելով միասին ապրելու արժեքները, խորը մտահոգությամբ Ձեր ուշադրությունն եմ հրավիրում մեր տարածաշրջանում տիրող ծանր իրավիճակին:
Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի 10-ամսյա շրջափակումը, հումանիտար ճգնաժամը, սննդի, դեղորայքի, գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարումների բացակայությունը և, ի վերջո, լայնածավալ ռազմական հարձակումն ու խաղաղ բնակչության և ենթակառուցվածքների անխտրական թիրախավորումը հանգեցրել են Լեռնային Ղարաբաղի բնիկ ողջ հայ բնակչության բռնի տեղահանմանը և էթնիկ զտմանը` ստիպելով նրանց լքել իրենց տները՝ հետևում թողնելով սրբավայրերը և հազարամյա մշակութային ու կրոնական ժառանգությունը:
Հայաստանը ներկայում առերեսվում է Լեռնային Ղարաբաղից ավելի քան 100 000 փախստականների, այդ թվում՝ 30 հազար երեխաների զանգվածային հոսքի, որոնք ընդամենը մի քանի օրում լքել են իրենց նախնյաց հայրենիքը՝ հետապնդումների և ոճրագործությունների վախի ներքո։ Հայաստանի կառավարությունը, համագործակցելով միջազգային կազմակերպությունների և գործընկեր պետությունների հետ, ձեռնարկել է մի շարք միջոցառումներ՝ փախստականների կյանքը փրկելու, պաշտպանության և շուտափույթ վերականգնման կարիքները հոգալու համար։ Այս կապակցությամբ ցանկանում եմ Հայաստանի երախտագիտությունը հայտնել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին և նրա գլխավոր տնօրենին՝ փախստական երեխաների կրթական կարիքների գնահատման նպատակով ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հրատապ առաքելություն Հայաստան արագ գործուղելու համար:
Ինչ վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղում մնացած մշակութային և կրոնական ժառանգությանը, ապա դրա պաշտպանությունը վանդալիզմից և թալանից շատ կարևոր է։ 2020թ. աշնանից Հայաստանի Հանրապետությունը շարունակաբար ահազանգել է միջազգային հանրությանը Լեռնային Ղարաբաղում և շրջակայքում հսկայական կրոնական և մշակութային ժառանգության ոչնչացման, պղծման և յուրացման՝ Ադրբեջանի պետական քաղաքականության մասին։
2021թ. դեկտեմբերի 7-ին ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանի կողմից հրատապ միջոցների վերաբերյալ ընդունված իրավաբանորեն պարտադիր որոշումը պարտավորեցնում է Ադրբեջանին «ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ կանխելու և պատժելու վանդալիզմի ու պղծման գործողություններն՝ ուղղված հայկական մշակութային ժառանգության՝ ներառյալ եկեղեցիների և այլ պաշտամունքի վայրերի, հուշարձանների, տեսարժան վայրերի, շիրիմների և արտեֆակտների դեմ»։
Հայկական մշակութային ժառանգության անկախ մշտադիտարկման և քարտեզագրման նպատակով ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի անկախ փաստահավաք առաքելության գործուղումը Լեռնային Ղարաբաղ առանցքային գործոն է հայկական մշակութային արժեքների ոչնչացումը կամ խեղաթյուրումը կանխելու հարցում, ինչը չհաջողվեց Նախիջևանում 1997-2006 թվականների ընթացքում հայկական մշակութային ժառանգության ամբողջական ոչնչացման դեպքում:
Եզրափակելով՝ ցանկանում եմ ընդգծել Հայաստանի անվերապահ աջակցությունը խաղաղության և հանդուրժողականության մշակույթը տարածելուն ուղղված Կազմակերպության ջանքերին՝ խարսխված մարդու իրավունքների պաշտպանության և խթանման վրա»:

Армения благодарна за оперативное развертывание миссии ЮНЕСКО для оценки образовательных потребностей детей-беженцев
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, находящийся в Париже с рабочим визитом, принял участие в 42-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, в своей речи на 42-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО глава МИД Армении отметил:
“Госпожа председатель Генеральной конференции,
Госпожа председатель исполнительного совета,
Госпожа генеральный директор,
Уважаемые делегаты,
Прежде всего, я хотел бы поздравить Ее Превосходительство госпожу Симону-Мирелу Микулеску с избранием на пост Председателя 42-й сессии Генеральной конференции и пожелать всяческих успехов в ее ответственной миссии. Я также хочу выразить свою искреннюю признательность Его Превосходительству господину Иразабалю Мурао за его отличную работу на посту председателя 41-й сессии Генеральной конференции.
Госпожа председатель,
Постоянные вызовы, с которыми сегодня сталкивается мир, начиная от вооруженных конфликтов и заканчивая последствиями изменения климата, подчеркивают настоятельную необходимость удвоить наши совместные усилия во всех областях, находящихся в компетенции ЮНЕСКО.
Поэтому мы поддерживаем будущие стратегические ориентиры и программные приоритеты ЮНЕСКО, в частности в области права на образование для всех, культурных прав, свободы слова, а также в области борьбы против расизма, дискриминации, нетерпимости и разжигания ненависти.
В качестве члена Исполнительного совета, Армения в дальнейшем будет способствовать успешной реализации программ в пользу глобальных приоритетов: Африки и гендерного равенства, а также приоритетных групп: молодежи и малых островных развивающихся государств.
В качестве сопредседателя Группы Дружбы Малых островных развивающихся государств, мы будем продолжать поддерживать реализацию Оперативной стратегии по устранению системной уязвимости этой группы государств.
Армения твердо поддерживает усилия ЮНЕСКО по защите культурного наследия, особенно в регионах, пострадавших от конфликтов и стихийных бедствий, и осуждает посягательства на культурную символику из-за их различного происхождения или принадлежности.
В этой связи Армения подтверждает свою приверженность дальнейшему содействию восстановлению документального культурного наследия Ирака в рамках флагманской инициативы ЮНЕСКО «Возрождение духа Мосула».
2024 год знаменует собой 70-ю годовщину Гаагской конвенции 1954 года, и это знаменательное событие задает динамику подтверждения приверженности международного сообщества защите культурных ценностей во время вооруженных конфликтов. Армения готова внести свой вклад в празднование этой важной годовщины.
На фоне нашей общей борьбы за поддержание хрупкого мира в различных уголках мира одновременно с продвижением ценностей совместной жизни, я с глубокой обеспокоенностью обращаю Ваше внимание на тяжелую ситуацию в нашем регионе.
10-месячная блокада Азербайджаном Нагорного Карабаха, гуманитарный кризис, отсутствие продовольствия, медикаментов, газа и электроэнергии, апогеем чего стало широкомасштабное военное наступление и неизбирательные обстрелы гражданского населения и инфраструктуры, привели к насильственному перемещению и этнической чистке всего коренного армянского населения Нагорного Карабаха, которые покинули свои дома, святыни и тысячелетнее культурное и религиозное наследие.
В настоящее время Армения стоит перед вопросом массового притока более 100 000 беженцев из Нагорного Карабаха, среди которых 30 тысяч детей, которые всего за несколько дней покинули родину своих предков, опасаясь преследований и массовых преступлений. Правительство Армении в сотрудничестве с международными организациями и государствами-партнерами предприняло ряд мер для удовлетворения потребностей беженцев в спасении их жизней, защите и скорейшем восстановлении. В этой связи я хотел бы выразить благодарность ЮНЕСКО и ее Генеральному директору за оперативное развертывание чрезвычайной миссии ЮНЕСКО в Армении для оценки образовательных потребностей детей-беженцев.
Что касается культурного и религиозного наследия, оставшегося в Нагорном Карабахе, его защита от вандализма и разграбления имеет решающее значение. С осени 2020 года Республика Армения последовательно предупреждала международное сообщество о проводимой Азербайджаном государственной политики, направленной на разрушение, осквернение и присвоение обширного религиозного и культурного наследия в Нагорном Карабахе и приграничных районах.
Юридически обязывающие решение Международного суда о временных мерах от 7 декабря 2021 года обязывает Азербайджан «принять все необходимые меры для предотвращения и наказания актов вандализма или осквернения, которые распространяются на армянское культурное наследие, включая, но не ограничиваясь церквями и другими культурными местами, памятниками, достопримечательности, кладбищами и артефактами».
Развертывание независимой миссии ЮНЕСКО по установлению фактов в Нагорном Карабахе с целью проведения независимого мониторинга и картографирования армянского культурного наследия является ключевым условием для недопущения уничтожения или искажения армянских культурных ценностей, как это было в 1997-2006 годах, когда было полностью уничтожено армянское культурное наследие в Нахиджеване.
В заключение я хотел бы подчеркнуть неизменную поддержку со стороны Армении усилий Организации, направленных на продвижение культуры мира и терпимости, основанной на защите и содействии правам человека.