ՄԻՊ-ը Կոպենհագենում ներկայացրել է բռնի տեղահանված անձանց խոշտանգումների բացահայտման հետ կապված հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը նոյեմբերի 6-ից 8-ը Կոպենհագենում մասնակցել է Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտների գլոբալ դաշինքի (GANHRI) 14-րդ միջազգային համաժողովին։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում են ՄԻՊ գրասենյակից։
Այս տարի այն անցկացվել է «Խոշտանգումներ և այլ վատ վերաբերմունք. մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտների դերը» խորագրով: Համաժողովին մասնակցել է նաև Պաշտպանի աշխատակազմի գլխավոր քարտուղար Նինա Փիրումյանը։
Միջազգային համաժողովի նպատակն էր ուսումնասիրել և բացահայտել պետությունների և մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող կառույցների գործառույթներն ու մարտահրավերները խոշտանգումների և վատ վերաբերմունքի այլ ձևերի ռիսկերի և արմատական պատճառների դեմ պայքարում ու կանխարգելման գործում:
Քննարկվել են նշված հարցերում մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտների դերի հետ կապված հարցեր։ Համաժողովի շրջանակներում իրականացվել է փորձի փոխանակում՝ ընդգծելով մարդու իրավունքների խախտումների դեմ պայքարում ուժերը համախմբելու կարևորությունը:
Անահիտ Մանասյանը միջազգային գործընկերներին է ներկայացրել որպես կանխարգելման ազգային մեխանիզմ Հայաստանի Հանրապետությունում Մարդու իրավունքների պաշտպանի փորձը։ Անդրադարձ է կատարվել խոշտանգումների և վատ վերաբերմունքի այլ ձևերի հետ կապված հարցերի առնչությամբ Պաշտպանին առընթեր հասարակական խորհրդի աշխատանքին և քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների հետ համագործակցության մշակույթին։ Ընդգծվել է նաև խոցելի տարբեր խմբերի` վերոնշյալ երևույթներից պաշտպանված լինելու կարևորությունը։
Առանձին քննարկումների ընթացքում Պաշտպանը ներկայացրել է բռնի տեղահանված անձանց պարագայում խոշտանգումների և վատ վերաբերմունքի այլ ձևերի բացահայտման, հասցեավորման և իրավունքների երաշխավորման առանձնահատուկ մեխանիզմների հետ կապված հարցեր` ընդգծելով Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան անձանց բռնի տեղահանման վերջին զարգացումների համատեքստում նշված հարցի կարևորությունը։ Այդ համատեքստում շեշտադրվել են Պաշտպանի կողմից իրականացված փաստահավաք աշխատանքների շրջանակներում վեր հանված խնդիրները:
Պաշտպանն ազգային ինստիտուտների գլոբալ դաշինքի անդամ գործընկերների հետ ձեռք է բերել հետագա համագործակցության վերաբերյալ մի շարք պայմանավորվածություններ և պատրաստակամություն հայտնել ներգրավվել մարդու իրավունքների պաշտպանությանը վերաբերելի նոր նախաձեռնություններին:

Омбудсмен Армении представила в Копенгагене вопросы раскрытия фактов пыток вынужденных переселенцев
Защитник прав человека Армении Анаит Манасян с 6 по 8 ноября в Копенгагене приняла участие в 14-й международной конференции Глобального альянса национальных правозащитных учреждений (GANHRI).
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата омбудсмена, в этом году темой конференции было “Пытки и другие виды жестокого обращения: роль национальных правозащитных учреждений”. В конференции также приняла участие генеральный секретарь аппарата омбудсмена Нина Пирумян.
Целью международной конференции было изучение и определение роли и проблем государств и правозащитных учреждений в борьбе и предотвращении рисков и коренных причин пыток и других форм жестокого обращения.
Были обсуждены вопросы, связанные с ролью национальных правозащитных институтов в указанных вопросах. В рамках конференции состоялся обмен опытом, подчеркнута важность объединения сил в борьбе с нарушениями прав человека.
Анаит Манасян представила международным партнерам опыт работы защитника прав человека в Республике Армения как национального превентивного механизма. Была отмечена работа Общественного совета при омбудсмене и культура сотрудничества с организациями гражданского общества по вопросам, связанным с пытками и другими формами жестокого обращения. Была также подчеркнута важность защиты различных уязвимых групп населения от вышеупомянутых явлений.
В ходе отдельных дискуссий омбудсмен Армении представила вопросы, касающиеся конкретных механизмов выявления, рассмотрения и обеспечения прав от пыток и других форм жестокого обращения с вынужденными переселенцев, подчеркнув важность упомянутого вопроса в контексте последних событий, в частности принудительной депортации армян из Нагорного Карабаха в Армению. В этом контексте были подчеркнуты вопросы, поднятые в рамках проводимой омбудсменом оперативно-розыскной работы.
Омбудсмен достигла ряда договоренностей о дальнейшем сотрудничестве с партнерами, входящими в Глобальный альянс национальных институтов, и выразила готовность участвовать в новых инициативах, связанных с защитой прав человека.