Հայաստանը ակնկալում է Եվրամիությունից 17,9 մլն եվրոյի չափով դրամաշնորհային միջոցներ ստանալ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը 2024 թվականին Եվրամիությունից ակնկալում է ստանալ 17,9 միլիոն եվրոյի չափով դրամաշնորհային միջոցներ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Ազգային ժողովի եվրոպական ինտեգրման հարցերի, ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2024 թվականի պետբյուջեի նախնական քննարկմանը ասել է ՀՀ ֆինանսերի նախարար Վահե Հովհաննիսյանը։
Նրա խոսքով՝ նախատեսվում են երեք հիմնական ուղղություններ։
«Առաջինը՝ Հայաստանում դատական ոլորտի բարեփոխումների իրականացումն է, որը բյուջետային աջակցության դրամաշնորհ է։ Այս ծրագիրը կար նաև 2023 թվականին 2,7 մլն եվրոյի չափով, իսկ 2024 թվականին նախատեսվում է 5,4 մլն եվրոյի չափով, հաջորդը՝ «Աջակցություն Հայաստանի դատական ոլորտի բարեփոխումներին․փուլ- 2», որը հավելյալ 2,5 մլն եվրո է»,-մանրամասնել է Հովհաննիսյանը։
Նա հավելել է, որ 2024 թվականի համար նախատեսվում է նաև Հայաստանում ԵՄ աջակցության նախագիծ կրթության ոլորտին՝ 10 մլն եվրոյի չափով։ Ըստ նախարարի՝ ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 32 մլն եվրո, որից 29,3 մլն եվրոն ուղղակի բյուջետային աջակցություն է, իսկ մնացածը՝ տեխնիկական։
Անդրադառնալով վարկային միջոցներին՝ ֆինանսական գերատեսչության ղեկավարը մանրամասնել է, որ 2024 թվականի վարկերը կազմում են 21 մլրդ դրամ, որից 153 մլն-ը ընթացիկ ծախսերով և 21 մլրդ 62 մլն-ը՝ կապիտալ։
«Հիմնական մասը, որը կազմում է 18,8 մլրդ դրամ, իրականացվում է ՏԿԵ նախարարության միջոցով՝ ուղղված ոռոգման համակարգի թարմացմանը, կոշտ թափոնների կառավարմանը ճանապարհային ցանցի բարելավմանը, ջրամատակարարման և ջրահեռացման բարելավմանը, քաղաքային զարգացմանն ուղղված ծրագրերին, ինչպես նաև կա ՊԵԿ-ի կողմից իրականացվող ծրագիր, որը վերաբերում է վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի աջակցությամբ իրականացվող «Մեղրիի սահմանային անցակետի ծրագիր» վարկային ծրագրին, որի վարկային միջոցներն ընդհանուր առմամբ կազմում են 2 մլրդ 290 մլն դրամ»,-ներկայացրել է նախարարը՝ հավելելով, որ նախատեսված են նաև այլ դրամաշնորհային միջոցներ տարբեր ուղղություններով՝ ոռոգման համակարգ, կոշտ թափոնների կառավարում, գյուղատնտեսական ծրագրերի խթանման, գյուղական ենթակառուցվածքների վերականգնման և զարգացման ծրագրեր։ Ընդհանուր դրամաշնորհային գումարը կազմում է 9 մլրդ 760 մլն դրամ։

Армения рассчитывает получить от Евросоюза грантовые средства в размере 17,9 млн €
Как передает «Арменпресс», об этом сообщил министр финансов РА Ваге Ованнисян на совместном заседании постоянных комиссий НС по внешним связям и финансово-кредитным и бюджетным вопросам на предварительном обсуждении проекта госбюджета на 2024 год.
Он представил три основных направления грантовых средств.
«Первое – реализация реформ судебной сферы в Армении, это грант поддержки бюджета. Эта программа была и в 2023 году в размере 2,7 млн €, в 2024 году она будет в размере 5,4 млн €», - пояснил Ованнисян.
Он добавил, что на 2024 год в Армении запланирован и проект поддержки ЕС сфере образования в размере 10 миллионов €. Общая стоимость проекта составляет 32 миллиона €, из которых 29,3 миллиона – прямая бюджетная поддержка, остальная часть – техническая.
Касаясь кредитных средств, глава финансового ведомства уточнил, что кредиты на 2024 год составляют 21 млрд драмов, из которых 153 млн - текущие расходы и 21 млрд 62 млн – капитальные.
«Основная часть, составляющая 18,8 млрд драмов, реализуется через Министерство экономики и социальных вопросов. Она направлена на обновление ирригационной системы, управление твердыми отходами, улучшение дорожной сети, улучшение систем водоснабжения и канализации, проекты городского развития. Существует также программа, реализуемая КГД, которая относится к кредитной программе «Проект КПП Мегри», реализуемой при поддержке Европейского банка реконструкции и развития. Эти кредитные средства составляют 2 миллиарда 290 миллионов драмов», - представил министр, добавив, что другие грантовые средства будут направлены на следующие сферы: ирригационная система, утилизация твердых отходов, продвижение сельскохозяйственных проектов, восстановление и развитие сельской инфраструктуры. Общая сумма гранта составляет 9 миллиардов 760 миллионов драмов.