Այս նախագիծն աննախադեպ էր, այն անձնապես ինձ համար պատվի հարց էր․ Դավիթ Երեմյան
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:2022 թվականի օգոստոսի 5-ին «Երեմյան Փրոջեքթսը» և Եվրասիական զարգացման բանկը (ԵԱԶԲ-ն) ստորագրեցին համագործակցության պայմանագիր, որով «Երեմյան Փրոջեքթսը» Լոռու մարզի Տաշիր համայնքում մեկնարկեց Հայաստանում եզակի անասնապահական համալիրի կառուցումը։
Հոկտեմբերի 28-ին տեղի է ունեցել համալիրի պաշտոնական բացումը: Ժամանակակից ֆերմայի, վերջինիս նպատակների և առաջիկա ծրագրերի մասին զրուցել ենք «Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերության գլխավոր տնօրեն Դավիթ Երեմյանի հետ։
IMG_0391.JPG (179 KB)
- Պարոն Երեմյան, գիտենք, որ 2019-ից սկսած «Երեմյան Փրոջեքթսը» իր ռեստորաններին ապահովում էր սեփական արտադրության կաթնամթերքով և մսամթերքով, իսկ 2020-ից սկսած այդ բարձր որակի կաթնամթերքը հասանելի էր նաև լայն սպառման շուկայում։ Ինչո՞ւ որոշեցիք այս մասշտաբներով ընդլայնել արտադրությունը։
- Ինչպես և նշել էինք ծրագիրը մեկնարկելուց առաջ՝ մեր նպատակն էր Հայաստանում հիմնել ֆերմերային տնտեսություն, որը նոր մակարդակի կհասցնի անասնապահությունը և կաթնարտադրությունը։ Նպատակներից մեկն ու ամենակարևորը նաև ՀՀ-ում պարենային անվտանգության ապահովումն է, քանի որ «Սերմից՝սեղան» ամբողջապես փակ ցիկլով գործելու մեր ռազմավարությունը թույլ է տալիս վերահսկել կաթնարտադրության յուրաքանչյուր փուլը, ինչը մեծապես նպաստում է պարենային անվտանգության ապահովման այսօրվա մարտահրավերների հաղթահարմանը։
Մենք մեծ պատասխանատվություն ենք ստանձնել Հայաստանում զարգացնել ժամանակակից անասնաբուծության և կաթնամթերքի արտադրության նոր մշակույթ՝ արտադրել որակով կաթ, մատակարարել որակով կաթ, և ձևավորել որակով կաթ խմելու նոր մշակույթ։ Դրա համար էլ մեր ընկերությունը Հայաստանում նախադեպը չունեցող ծավալի ներդրում կատարեց հենց այս ուղղությամբ։
Ցավոք սրտի՝ Հայաստանում այս մոդելով ֆերմերային տնտեսություններ չեն գործում, կամ շատ քիչ են գործում, և մենք ցանկանում ենք, որ սա լինի նոր խոսք ու նոր մշակույթ և լինի օրինակելի՝ ինչպիսին որ դարձավ Վայոց Ձորի մեր ֆերման։
ELO_5564.JPG (7.15 MB)
- Որքա՞ն ժամանակ են տևել շինարարական աշխատանքները, ի՞նչ ունենք այս պահին, և ի՞նչ է սպասվում առաջիկայում։ Եվ արդյոք ընթացքում խոչընդոտների եք հանդիպել: Եթե այո՝ ինչպիսի՞։
- Ըստ հուշագրի, նախագծի բյուջեն ընդհանուր առմամբ կազմել է 43,5 միլիոն ԱՄՆ դոլար։
Շինարարական աշխատանքները տևել են 14 ամիս։ Նման ժամկետներում այսպիսի արդյունք ապահովելը, մեկ բառով ասած՝ ֆանտաստիկա է։ Եվ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել մեր ամբողջ թիմին, որը, իրոք, արել է անհնարինը։ Թիմն էր այն շարժիչ ուժը, որն ինձ ստիպեց հավատալ մեր ուժերին, ոգեշնչեց ու համոզեց, որ մենք կարող ենք, մենք ի զորու ենք։ Եվ հենց նրանց ամենօրյա նվիրված ու պատասխանատու աշխատանքի շնորհիվ մենք այս արդյունքն ունենք։
Ես շնորհակալ եմ ներդրումային ծրագրի կողմերին՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը, Եվրասիական զարգացման բանկին, HSBC բանկին՝ վստահության և աջակցության համար։ Շնորհակալ եմ մեր բոլոր գործընկերներին, որոնց շնորհիվ այս մեգանախագիծն իրականություն դարձավ։
Նախագծի շրջանակում 32 հեկտարի վրա շուրջ 70 հազար քմ. տարածք է կառուցվել ու կահավորվել։ Այս պահին ունենք արդեն տավարաբուծարան՝ 1500 գլուխ կենդանու համար, որոնք օրական 40-45 հազար լիտր կաթ են ապահովելու, և խոզաբուծարան 560-600 մայր խոզերի համար, որոնք տարվա կտրվածքով 17000 գլուխ կենդանի են տալու։
IMG_0393.JPG (265 KB)
Փակ ցիկլի ապահովման և բարձրակարգ կաթի երաշխիքներից մեկը կերն է, դրա արտադրությունը։ Մենք համալիրի տարածքում ունենք սեփական հողատարածքներ, որտեղ ինքներս ենք ցանում սերմը, սեփական կերաղացում մշակում ենք այն և մատակարարում կենդանիներին։ Հաջորդ կարևոր փուլը կաթի ճիշտ վերամշակումն է, փաթեթավորումը և պատշաճ կերպով սպառողներին ներկայացնելը։ Այս բոլոր փուլերից հետո միայն ամբողջացվելու է մեր փակ ցիկլը։ Տվյալ փուլերից յուրաքանչյուրի ուղղությամբ պետք է շարունակենք հետևողական լինել, աշխատենք ճիշտ մոտեցումներով, որպեսզի ունենանք որակյալ արտադրանք։
Ինչ վերաբերում է խոչընդոտներին. թերևս, միակ խնդիրը մասնագետների բացն ու պակասն է եղել, իսկ դա էլ այն պատճառով, որ նախկինում Հայաստանում այս մասշտաբների ու այս պահանջներով ֆերմաներ չեն կառուցվել։ Ցավոք, մեր երկրում պրոֆեսիոնալ անասնապահությամբ մարդիկ չեն զբաղվել, և դրա արդյունքն էլ այն հետևանքներն են, որոնք նշեցի։ Բայց մենք մեր արտասահմանյան գործընկերների հետ կարողացել ենք լրացնել այդ բացը։ Նրանք այս բարդ ճանապարհին մեր կողքին են եղել, օգնել իրենց մասնագիտական հմտություններով, փորձով ու խորհուրդներով։
Առաջիկայում շարունակելու ենք աշխատել սպանդանոցի կառուցման վրա, որը մեզ ավելի շատ գարնանն է անհրաժեշտ լինելու, և գործարանի ուղղությամբ, որը մի քանի դետալների վերջնականացումից հետո պատրաստ կլինի շահագործման։
ELO_4943.JPG (5.54 MB)
- Պարոն Երեմյան, այս ընթացքում գործընկերներն այցելե՞լ են ֆերմա։ Ի՞նչ կարծիքներ են հայտնել։
- Պետք է անկեղծանամ՝ մեր գործընկերները ևս զարմացել էին այն արդյունքների ու աշխատանքի որակի վրա, որն ապահովում էր մեր թիմը։ Տեսնելով, թե որքան արագ են ընթանում աշխատանքները, և ինչ որակով է արվում ամենը։ Այս ընթացքում Տաշիրում 90 աշխատատեղ ենք բացել և ևս 200 աշխատատեղ Երևանի մեր գործարանում։ Բոլոր մասնագետները վերապատրաստվում են, «Զալեսյե» ագրոհոլդինգի մեր գործընկերները սիրով փոխանցում են իրենց գիտելիքները, կիսվում փորձով ու խորհուրդներով։
Այո, մենք շարունակում ենք մեր աշխատանքով զարմացնել շատերին, բայց մեր նպատակը դա չի եղել։ Մեր նպատակն օրինակ դառնալը, չափանիշ սահմանելն ու որակ ապահովելն է եղել։ Մենք Հայաստանի ֆերմերային տնտեսության մեջ նոր մոտեցումներ ենք ներդնում, աշխատանքային գործընթացում և բառապաշարից դուրս ենք մղել բառեր ու եզրույթներ, որոնք այլևս գոյություն չունեն: ։ Մեր համալիրում չկան ո՛չ կթվորուհիներ, ոչ գոմապահներ, այստեղ աշխատանքն ավելի շատ մասնագիտական գիտելիք ու հմտություն է պահանջում։ Մեր կթի օպերատորները, կենդանիների խնամքի պատասխանատուներն այսօր բարդ և շատ գնահատելի աշխատանք են կատարում, որն իրենցից պահանջում է ամբողջովին փոփոխել մոտեցումները, վերապատրաստվել, սովորել նորը։

This project is unprecedented, a matter of honor for me personally, says Yeremyan Projects CEO
YEREVAN, OCTOBER 31, ARMENPRESS. The company of Yeremyan Projects and the Eurasian Development Bank signed a cooperation agreement on August 5, 2022, according to which, in the Tashir community of Armenia's Lori Province, Yeremyan Projects launched the construction of a unique livestock complex in Armenia.
The official opening of the first-of-its-kind complex took place on October 28.
Armenpress has interviewed Yeremyan Projects CEO Davit Yeremyan about the modern farm, its goals and future plans.
- Mr. Yeremyan, since 2019, Yeremyan Projects restaurants have been provided with dairy and meat products of their own production, and since 2020, these high-quality dairy products have become available on the mass market. Why did you decide to expand production on such a scale?
- Before launching the program, our goal was to establish such a farm in Armenia, which will bring animal husbandry and the milk production to a new level. One of the goals and the most important is to ensure food security in Armenia, because our strategy to work in the framework of “From seed to table” concept allows us to control every stage of milk production, which greatly contributes to overcoming today's challenges of ensuring food security.
We have assumed a great responsibility to develop a new culture of modern animal husbandry and dairy production in Armenia. Our activity is aimed at producing and supplying high-quality milk, we are trying to form a new culture of drinking high-quality milk. That is why our company has made an unprecedented investment in Armenia in this direction.
Unfortunately, there are very few farms in Armenia that operate with this model. And we want our farm in Vayots Dzor to be a new culture and an example.
- Mr. Yeremyan, how long did the construction work last, what do we have at the moment and what is expected in the near future? Have you encountered any obstacles along the way?
- According to the memorandum, the total budget of the project was 43.5 million US dollars.
Construction work lasted 14 months. To achieve such a result in such a time frame is, in a word, fantastic. And I want to thank our entire team for the done work. The team was the driving force that made me believe in our strength, inspired me and convinced me that we will have success. And thanks to their daily dedicated and responsible work, we have such a result.
I am grateful to the parties of the investment project - the Government of the Republic of Armenia, the Eurasian Development Bank, HSBC Bank for their trust and support. Thanks to or partners this mega-project has become a reality.
As part of the project, approximately 70,000 square meters of infrastructure have been constructed and furnished in a 32-hectare area. Currently, we have a cattle farm designed for 1,500 animals, which is expected to produce 40,000 to 45,000 liters of milk per day.
The pig farm, which is part of the complex, is designed for keeping 580-600 sows, which allows producing up to 17,000 animals per year.
We have our own plots of land on the territory of the complex, where we sow the seeds ourselves, process them in our own mill and supply them to the animals. The next important stage is the correct processing of milk, its packaging and presentation to the consumer. Only after all these stages will our closed cycle be completed. During all these stages, we should be consistent, working with the right approaches in order to have a high- quality product.
As for the obstacles, perhaps the only problem was the shortage of specialists, because farms of this scale and with such requirements had not been built in Armenia before. But we have managed to fill this gap with our foreign partners. They helped us with their professional skills, experience and advice.
In the near future, we will continue to work on the construction of the slaughterhouse, which we will need in the spring, and on the factory, which will be ready for operation after finalizing a few details.
- Mr. Yeremyan, have the colleagues visited the farm during this time? What were their opinions?
- To be honest, our colleagues were also surprised by the results and quality of our team’s work. During this period, we have opened 90 jobs in Tashir and another 200 jobs at our plant in Yerevan. All specialists undergo training. Our partners of the the agro-industrial holding "Zalesye" are happy to share their knowledge, share their experience and advice.
Indeed, we continue to surprise many people with our work. But our goal is to serve as an example, set a standard and ensure high-quality. We are introducing new approaches to the agricultural economy of Armenia. There are no milkmaids or cattlemen in our complex; work here requires more professional knowledge and skills.
Our employees perform complex and very valuable work, which requires them to completely change their approach, learn, and master new methods.