Սպառնալիքների կառավարման համար ՀՀ-ին հարկավոր է նախ իրականացնել մտավոր հայեցակարգային աշխատանք․ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշում է, որ միջազգային լարված իրավիճակը Հայաստանի համար ստեղծում է լրջագույն սպառնալիքներ, բայց հավելում, որ այդ սպառնալիքների գրագետ կառավարումը կարող է նույնքան լրջագույն հնարավորություններ ստեղծել Հայաստանի համար։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Նիկոլ Փաշինյանն այդ մասին ասել է Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «Հայաստանի Հանրապետության 2024 թվականի պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ։
«Վերջին երկու տարում էականորեն սրվել է միջազգային իրադրությունը։ Միջուկային պատերազմի հավանականությունը դարձել է փորձագետների և քաղաքական գործիչների քննարկման լրջագույն առարկա։ Մենք ապրում ենք սառը պատերազմի ավարտից ի վեր երկրագնդի վրա հաստատված աշխարհակարգի փլուզման պայմաններում։
Այս իրավիճակը Հայաստանի Հանրապետության համար ստեղծում է լրջագույն սպառնալիքներ, բայց այդ սպառնալիքների գրագետ կառավարումը կարող է նույնքան լրջագույն հնարավորություններ ստեղծել մեր պետության համար»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետը կարևոր համարեց ընդգծել, որ սպառնալիքների կառավարման համար Հայաստանին հարկավոր է նախ իրականացնել մտավոր հայեցակարգային աշխատանք, որի առանցքային նպատակն է ինքնահայեցումն է, 32 տարվա պետականության, պետական կյանքի առանցքային կողմերի վերլուծությունը։
«Ի՞նչ է մեզ համար անկախությունը, ո՞րն է ինքնիշխանության և անկախության մասին մեր հավաքական պատկերացումը, ի՞նչ գործիք է մեզ համար պետականությունը և ի՞նչ նպատակի ծառայեցնելու համար է այն մեզ անհրաժեշտ։
Սրանք հարցեր են, որոնց քաղաքական, փորձագիտական հանրային քննարկումը ազգային անվտանգության օրակարգ է»,- ասաց Փաշինյանը։

Для управления угрозами Армении необходимо вначале провести интеллектуальную концептуальную работу: премьер-министр
Премьер-министр Армении Никол Пашинян на совместном заседании постоянных комиссий Национального собрания при обсуждении проекта Закона «О государственном бюджете Республики Армения на 2024 год» отметил, что напряженная международная ситуация создает серьезные угрозы для Армении. Но, вместе с тем и добавил, что грамотное управление этими угрозами может создать для Армении не менее серьезные возможности.
Как передает «Арменпресс», Никол Пашинян обратился к этому следующим образом:
«В последние два года международная ситуация очень ухудшилась. Возможность ядерной войны стала серьезной темой обсуждений экспертов и политиков. Мы живем в условиях крушения существующего миропорядка после окончания холодной войны.
Эта ситуация создает серьезные угрозы для Республики Армения, но грамотное управление этими угрозами может создать и не менее серьезные возможности», - сказал Пашинян.
Он подчеркнул, что для управления угрозами Армении в первую очередь необходимо провести интеллектуальную концептуальную работу, главной целью которой является самореализация, анализ ключевых аспектов 32 лет государственности, государственной жизни.
«Что значит для нас независимость, каково наше коллективное восприятие суверенитета и независимости, что является для нас инструментом государственности и для чего она нам нужна?
Политическое, экспертное и общественное обсуждение этих вопросов должно быть в повестке национальной безопасности», - заключил Пашинян.