Անդրանիկ Բերբերյանի երաժշտությամբ միանգամից երեք ֆիլմ է ցուցադրվել «ՌեԱնիմանիա» փառատոնի ծրագրում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կոմպոզիտոր, դիրիժոր, երաժշտական պրոդյուսեր Անդրանիկ Բերբերյանի հեղինակած երաժշտությամբ միանգամից երեք ֆիլմ ներառված էր հոկտեմբերի 22-28-ն անցկացվող«ՌեԱնիմանիա» անիմացիոն ֆիլմերի և պատկերապատման արվեստի միջազգային 15-րդ փառատոնի ծրագրում։
1 (3).png (847 KB)
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ փառատոնի շրջանակում ցուցադրվել և տարբեր ծրագրերում ընդգրկված են եղել Բերբերյանի երաժշտությամբ «Ավրորայի լուսաբացը» (ռեժիսոր՝ Իննա Սահակյան), «Սևանիկ» (ռեժիսոր՝ Հարություն Թումաղյան), «Վերադարձ դեպի ռոք» (ռեժիսոր՝ Գոռ Ենգոյան) անիմացիոն ֆիլմերը։
«Որպես կոմպոզիտոր՝ ինձ համար մեծ պատիվ է, որ նման բարձր կարգի միջազգային կինոփառատոնում ներկայացված է իմ երաժշտությամբ միանգամից երեք կինոնկար։ Փառատոնը, որը նվիրված է նաև հայկական անիմացիայի և հայ կինոյի հոբելյաններին, լավ հարթակ է ներկայացնելու անիմացիոն ոլորտի արդի զարգացումները։ Որպես կոմպոզիտոր՝ մշտապես մեծ հետաքրքրություն եմ ցուցաբերել անիմացիոն ֆիլմերի նկատմամբ և բոլորովին այլ մոտեցում՝ անիմացիոն ֆիլմի համար երաժշտություն ստեղծելու համատեքստում։ Ուրախ եմ, որ ցուցադրություններին հանդիսատեսը մեծ ուշադրություն է դարձրել ոչ միայն ֆիլմերին, այլ նաև երաժշտությանը»,-նշում է Անդրանիկ Բերբերյանը։
1 (3) (1).jpg (304 KB)
Ֆիլմերի հնչյունային հետարտադրական աշխատանքները կատարվել են Berberyan Production Studios-ում:
Անդրանիկ Բերբերյանը հեղինակել է մի շարք հայտնի ֆիմերի երաժշտություն «Արմատներ» (2016թ.), «Կյանք ու կռիվ», «Կյանք ու կռիվ 2» (2017թ.), «Էրկեն կիշեր» (2018թ.), «Կաֆկայի երազը» (2020), «Սողոմոնի երգերը» (2020թ.), «Ավրորայի Լուսաբացը» (2022), «Ամերիկացի» (2022), «Nowhere» (2023) և այլն:
Հեղինակել է երաժշտություն տարբեր ժանրերի ավելի քան 30 ֆիլմերի, երաժշտություն նվագախմբերի, անսամբլների և սոլո երաժշտական գործիքների համար։

В программе фестиваля «РеАнимания» показаны сразу три фильма с музыкой Андраника Берберяна
Три фильма на музыку композитора, дирижера, музыкального продюсера Андраника Берберяна вошли в программу 15-го Международного фестиваля анимационных фильмов и живописи "РеАнимания", проходившего 22-28 октября.
Как передает Арменпресс, в рамках фестиваля были показаны и включенные в различные программы фильмы «Рассвет Авроры» (режиссер: Инна Саакян), «Севаник» (режиссер: Арутюн Тумагян), «Возвращение к року» (режиссер: Гор Енгоян) с музыкой Берберяна.
.png)
«Для меня как композитора большая честь, что на столь высококлассном международном кинофестивале представлены сразу три фильма с моей музыкой. Фестиваль, посвященный также юбилеям армянской анимации и армянского кино, является хорошей площадкой для представления последних разработок в сфере анимации.Как композитор, я всегда проявлял большой интерес к анимационному кино и совершенно другой подход в контексте создания музыки к анимационному фильму. Я рад, что зрители на показах уделяли большое внимание не только фильмам, но и музыке", - отмечает Андраник Берберян.
%20(1).jpg)
Звуковой пост-продакшн фильма проводился на студии Berberyan Productions.
Андраник Берберян написал музыку к ряду известных фильмов —«Корни» (2016), «Жизнь и война», «Жизнь и война 2» (2017), «Эркен Кишер» (2018), «Сон Кафки» (2020). , «Песни Соломона» (2020), «Рассвет Авроры» (2022), «Американец» (2022), Nowhere (2023) и др.
Он написал музыку к более чем 30 фильмам разных жанров, оркестровуюмузыку, произведения для ансамблей и сольных музыкальных инструментов.