Հայկական կողմն Ադրբեջանի վարչապետի հետ շփումը օգտակար է համարում՝ մի շարք հարցերում դիրքորոշումների նրբությունները պարզաբանելու իմաստով
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Վրաստանի եւ Ադրբեջանի վարչապետներ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի և Ալի Ասադովի հետ մասնակցել է հոկտեմբերի 26-ին Թբիլիսիում կայացած «Մետաքսի ճանապարհ» համաժողովի շրջանակներում Վրաստանի վարչապետի անունից տրվող պաշտոնական ճաշին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Վարչապետի աշխատակազմի Տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից՝ մանրամասնելով.
«Ճաշի ընթացքում երեք վարչապետները նստած են եղել նույն սեղանի շուրջ: Նույն սեղանի շուրջ նստած են եղել նաեւ ճաշից առաջ եւ հետո՝ բարձրաստիճան հյուրերի ընդունելության եւ ճանապարհման սրահում:
վ3.jpg (218 KB)
Պաշտոնական ճաշի, դիմավորման, ճանապարհման ընթացում նրանք միասին են եղել մի քանի ժամ (պաշտոնական ճաշին այլ վարչապետներ ներկա չեն եղել):
Այս շփումների ընթացքում քննարկվել են ամենատարբեր հարցեր, այդ թվում՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորմանը վերաբերվող»:
Վարչապետի աշխատակազմի Տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ՝ շփումները կրել են ոչ պաշտոնական, չպլանավորված բնույթ: Հայկական կողմը Ադրբեջանի վարչապետի հետ տեղի ունեցած շփումը օգտակար է համարում՝ առնվազն մի շարք հարցերում կողմերի դիրքորոշումների նրբությունները պարզաբանելու իմաստով:
Վրացական կողմը «Մետաքսի ճանապարհ» համաժողովի պաշտոնական եւ ոչ պաշտոնական բոլոր միջոցառումները կազմակերպել է բարձր մակարդակով, ինչի համար վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիին:

Armenian Prime Minister's Office says informal meeting with Azerbaijani PM was useful for clarifications
YEREVAN, OCTOBER 27, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan attended a banquet hosted by Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili in honor of the participants of the 4th Tbilisi Silk Road Forum on October 26.
Azerbaijani Prime Minister Ali Asadov also attended the banquet.
The Prime Minister’s Office said that PM Pashinyan, PM Garibashvili and PM Asadov spent several hours together during that day and discussed numerous issues.
“During the dinner the three prime ministers sat around the same table. They sat around the same table before and after the dinner as well, in the reception hall of high-ranking guests. They were together for several hours during the banquet, the welcoming and farewell (other prime ministers were not present at the official banquet).
During these contacts the most various issues were discussed, including pertaining to the normalization of the relations of Armenia and Azerbaijan. The meeting was informal and unplanned.
“The Armenian side finds the contact with Azerbaijan’s Prime Minister to be useful, in terms of clarifying nuances of the positions of the parties in at least a number of issues. The Georgian side organized all official and informal events of the Silk Road Forum on the high level, for what Prime Minister Pashinyan thanked Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili,” the Prime Minister’s Office said.