74 ֆիլմ՝ 28 երկրից. մեկնարկում է «Ռոլան» մանկապատանեկան ֆիլմերի միջազգային փառատոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանում հոկտեմբերի 31-ից նոյեմբերի 4-ը կանցկացվի «Ռոլան» մանկապատանեկան ֆիլմերի միջազգային 19-րդ փառատոնը։ Այս տարի փառատոնը կանցկացվի Երևանում և 4 մարզերում՝ Լոռիում, Շիրակում, Տավուշում, Գեղարքունիքում: Փառատոնը նվիրված է Հայ կինոյի 100-ամյակին։ «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում «Ռոլան Բիկով» հիմնադրամի նախագահ, «Ռոլան» մանկապատանեկան միջազգային 19-րդ փառատոնի տնօրեն Նունե Մանուկյանը տեղեկացրեց, որ շուրջ 38 երկրից ստացված 186 ֆիլմերի հայտերից փառատոնի ծրագրում ընդգրկվել է 74 ֆիլմ՝ 28 երկրից։
«Այս տարի փառատոնը կրում է «Դեպի հույս» խորագիրը։ Մենք ձգտում ենք այնպես անել, որ ընտրված ֆիլմերն ուղերձ պարունակեն և հասանելի լինեն երեխաների համար։ Այս տարվա ուղերձը հենց հույսն է։ Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած ողբերգական վերջին դեպքերից հետո մտածում էինք՝ անել փառատոնը, թե ոչ։ Դժվար բարոյահոգեբանական իրավիճակ էր, սակայն որոշեցինք այն իրականացնել՝ խորագիրը դնելով հույս»,-ասաց Նունե Մանուկյանը։
«Ռոլան» 19-րդ մանկապատանեկան ֆիլմերի միջազգային փառատոնի շրջանակներում ներկայացված են հետևյալ մրցութային և ոչ մրցութային անվանակարգերը՝ «Գրան պրի», «Լավագույն երկարաժամկետ խաղարկային ֆիլմ», «Լավագույն կարճամետրաժ խաղարկային ֆիլմ», «Լավագույն երկարաժամկետ անիմացիոն ֆիլմ», «Լավագույն կարճամետրաժ անիմացիոն ֆիլմ», «Լավագույն Վիշեգրադի ֆիլմ», «Լավագույն ֆրանսիական ֆիլմ» և այլն։ Սահմանվել է նաև «Երեխաները երեխաների համար» ոչ մրցութային անվանակարգը։
Փառատոնի շրջանակում բացառիկ իրավունքով կցուցադրվեն բազմաթիվ միջազգային մրցանակների արժանացած ֆիլմեր՝ «Մարդագայլեր» ֆիլմը, «Բել և Սեբաստիան. նոր սերունդը», «Անգամ մկները դրախտում տեղ ունեն», «Գլխարկ», «Աբազարկղ» և այլն։
Այս տարվա փառատոնի հատուկ ցուցադրություններից է «Հայկական ֆիլմերի համայնապատկեր-100» հատուկ ծրագիրը՝ նվիրված Հայ կինոյի 100-ամյակին, որում ներկայացված են 12 հայկական ֆիլմեր։
Հայաստանի «Ռոլան Բիկով» հիմնադրամը 2017 թվականից փառատոնի հատուկ ծրագրերի շրջանակներում համագործակցում է «Վիշեգրադ» միջազգային հիմնադրամի հետ։ Այս տարի իրականացվող հատուկ ծրագիրը կկրի «Վիշեգրադ+ Հայաստան. միջմշակութային երկխոսության նոր հնարավորություններ» խորագիրը։
«Փառատոնի ծրագրում ընդգրկված են բազմաթիվ բազմաժանր, հետաքրքրիր ֆիլմեր։ Մեր հորդորն է ծանոթանալ ֆիլմերի ցանկին ու անպայման մասնակցել։ Արդեն 19-րդ անգամ անցկացվող փառատոնը հաջողությամբ իրականացնում է իր առջև դրված խնդիրները։ Մեր օրակարգում կրթական բաղադրիչն է, ֆիլմերի հանրահռչակումն է, հատկապես տեղական արտադրության, մարզերում լավագույն ֆիլմերը հասանելի դարձնելն է»,-ասաց Նունե Մանուկյանը։

74 фильма из 28 стран: стартует Международный фестиваль детских и юношеских фильмов «Ролан»
С 31 октября по 4 ноября в Армении пройдет IXX Международный детский кинофестиваль «Ролан». В этом году фестиваль пройдет в Ереване и в 4 областях: Лори, Шираке, Тавуше и Гегаркунике. Фестиваль посвящен 100-летию армянского кино. На состоявшейся в пресс-холле «Арменпресс» пресс-конференции президент Фонда «Ролан Быков», директор XIX Международного фестиваля детских и юношеских фильмов Нуне Манукян сообщила, что в программе фестиваля 74 фильма из 28 стран мира. На участие поступило 186 заявок из 38 стран.
«В этом году фестиваль носит название «Навстречу надежде». Мы стремимся к тому, чтобы выбранные фильмы имели смысл и были понятны детям. Послание этого года - надежда. После недавних трагических событий в Нагорном Карабахе мы думали, делать фестиваль или нет. Это была сложная морально-психологическая задача, но мы решили ее реализовать, поставив в заголовок «Надежда», - сказала Нуне Манукян.
В рамках XIX Международного фестиваля детского кино «Ролан» представлены следующие конкурсные и внеконкурсные номинации: «Гран-при», «Лучший полнометражный игровой фильм», «Лучший короткометражный игровой фильм», «Лучший полнометражный анимационный фильм», «Лучший короткометражный анимационный фильм», «Лучший Вышеградский фильм», «Лучший французский фильм» и другие. Также учреждена внеконкурсная номинация «Дети детям».
В рамках фестиваля будет эксклюзивный показ фильмов, завоевавших множество международных наград: «Оборотни», «Белль и Себастьян. Новое поколение», «Даже мышкам есть место на небесах», «Шляпа», «Мусорный ящик» и другие.
Одной из специальных программ фестиваля этого года станет «Панорама армянских фильмов-100», посвященная 100-летию армянского кино, в которой представлены 12 армянских фильмов.
С 2017 года Фонд «Ролан Быков» Армении в рамках специальных программ фестиваля сотрудничает с Международным фондом «Вышеград». Специальная программа, реализуемая в этом году, будет «Вышеград + Армения. Новые возможности для межкультурного диалога».
«В программе фестиваля много разножанровых, интересных фильмов. Предлагаем ознакомиться со списком фильмов и обязательно принять участие. Фестиваль, который проводится в 19-й раз, успешно выполняет поставленные перед ним задачи. В нашей повестке образовательная составляющая, популяризация фильмов, особенно отечественного производства, обеспечение доступности лучших фильмов и в областях», - рассказала Нуне Манукян.