Հայ Առաքելական Եկեղեցին շատ կարևոր դեր է խաղացել Հայաստան-Հունգարիա կապերը վերահաստատելու գործում. Հունգարիայի ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունգարիայի արտաքին գործերի նախարար Պետեր Սիյարտոն մեծապես կարևորեց Հայ Առաքելական Եկեղեցու դերը Հայաստանի և Հունգարիայի միջև որոշակի ժամանակահատված խզված դիվանագիտական կապը վերականգնելու հարցում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ Սիյարտոն այս մասին ասաց Երևանում Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպումից հետո համատեղ ասուլիսում:
«Այս այցելությունը այժմ վերջակետ է դնում այն տասնամյակին, երբ մեր երկու երկրների միջև ընդհանրապես դիվանագիտական կապեր, շփումներ չկային»,-ասաց Հունգարայի արտգործնախարարը:
2012թ. օգոստոսի 31-ին ՀՀ ԱԱԽ որոշմամբ Հայաստանի և Հունգարիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունները կասեցվել էին: 2022թ․դեկտեմբերի 1-ին Լոձում ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովի շրջանակներում տեղի էրունեցել Հայաստանի և Հունգարիայի ԱԳ նախարարներ Արարատ Միրզոյանի և Պետեր Սիյարտոյի հանդիպումը, որի ընթացքում պայմանավորվածություն էր ձեռք բերել վերականգնել լիարժեք դիվանագիտական հարաբերությունները։
«Մենք Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի հետ որոշում ընդունեցինք, որ վերսկսում ենք դիվանագիտական կապերը, կառուցում ենք այնպիսի համագործակցություն, որը կծառայի երկու ազգերի ու երկրների շահերին: Այսօրինակ վերականգնումը մեզ կօժանդակի, քանի որ կա ընդհանուր հիմք՝ քրիստոնեությունը, երկու երկրներն էլ արդեն բազում հարյուրամյակներ քրիստոնեական երկրներ են: Մենք՝ հունգարացիներս, հպարտությամբ ենք ասում, որ քրիստոնեական պետականություն ենք վայելում ավելի քան 1000 տարի, հետո գալիս ենք Հայաստան, տեսնում ձեր ժամկետներն ու անմիջապես ավելի համեստ ենք մեզ պահում: Իհարկե, քրիստոնեությունը, հայ քրիստոնյա եկեղեցին շատ կարևոր դեր է խաղացել մեր կապերը վերահաստատելու գործում»,-ասաց նա:
Նախարարն ասաց, որ նախքան դա էլ Հունգարիան փորձել է իր բարի մտադրությունները դրսևորել՝ հիշեցնելով 2021-ին Հունգարիայի միջնորդությամբ Ադրբեջանում ապօրինի պահվող 5 հայ ռազմագերիների վերադարձի մասին:
2004 թվականի փետրվարի 19-ին Բուդապեշտում ադրբեջանցի ոճրագործ սպա Ռամիլ Սաֆարովը կացնահարել էր Հայաստանի ԶՈւ սպա Գուրգեն Մարգարյանին քնած ժամանակ: Սպաները Հունգարիայի մայրաքաղաքում մասնակցում էին անգլերենի դասընթացներին ՆԱՏՕ-ի ծրագրի շրջանակում: Հունգարիայի դատարանը Ռամիլ Սաֆարովին դատապարտել էր ցմահ բանտարկության առանց ներման իրավունքի առաջին 30 տարիներին: 2012թ-ի օգոստոսի 31-ին Հունգարիայի իշխանությունները որոշում էին կայացրել արտահանձնել Սաֆարովին Ադրբեջանին: Ադրբեջան արտահանձնվելուց հետո ոճրագործն արժանացել էր Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ներմանը, նրան շնորհել էին մայորի կոչում, ապահովել բնակարանով և հերոսացրել: Սաֆարովին արտահանձնելու Հունգարիայի որոշումից հետո Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի որոշմամբ Հայաստանի և Հունգարիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունները կասեցվել էին։

Hungarian Foreign Minister says Armenian Church had very important role in restoration of relations with Armenia
YEREVAN, OCTOBER 27, ARMENPRESS. The Armenian Apostolic Church had a “very important role” in the restoration of relations between Armenia and Hungary, Hungarian Foreign Minister Péter Szijjártósaid in Yerevan on October 27.
He said his visit “puts an end to the decade when Armenia and Hungary didn’t have any diplomatic ties and contacts.”
Diplomatic relations between Armenia and Hungary were severed in 2012 by then-President of Armenia Serzh Sargsyan after Hungary extradited Ramil Safarov, the convicted murderer of an Armenian officer, to Azerbaijan. Armenian military officer Lt. Gurgen Margaryan was murdered by Azerbaijani military officer Ramil Safarov during a February 2004 training course organized by NATO in Hungary.
During the trial in Hungary, Safarov admitted in court to having killed Margaryan because of his hatred towards Armenia and Armenians. He was sentenced to life imprisonment by the Hungarian court. However, in 2012 Hungary extradited him to Azerbaijan upon Baku’s request. He was released upon arrival, glorified on the state-level and pardoned by President Aliyev.On the same day, then-President of Armenia Serzh Sargsyan severed diplomatic relations with Hungary.
10 years later, in 2022, Armenia and Hungary agreed to restore diplomatic relations.
“We made a decision with the Armenian Foreign Minister to restore diplomatic relations and build the kind of cooperation that would serve the interests of the two nations and countries. This restoration will help us, because there is common basis, Christianity, both countries are Christian countries for many centuries. We, Hungarians, are proudly saying that we enjoy a Christian statehood for over 1000 years, and then we come to Armenia, we see the dates and immediately become humbler. Certainly, Christianity, the Armenian Christian Church played a very important role in the restoration of our relations,” Péter Szijjártó said on October 27.
Before the decision on restoring the relations, Hungary expressed its good intentions by mediating the release of 5 Armenian POWs from Azerbaijan, he said.