Ֆրանսիայի պատվիրակությունը Փարաջանովի թանգարանում ներկա է եղել «Zako» անիմացիոն նախագծի շնորհանդեսին
Ֆրանսիայի  պատվիրակությունը Փարաջանովի թանգարանում ներկա է եղել  «Zako» անիմացիոն նախագծի շնորհանդեսին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստան այցի շրջանակում Ֆրանսիայի Հանրապետության մշակույթի նախարար Ռիմա Աբդուլ Մալակի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Սերգեյ Փարաջանովի տուն-թանգարան։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը։
Պատվիրակությանն ուղեկցել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը։ Ներկա են եղել նաև նախարարի տեղակալներ Արթուր Մարտիրոսյանը, Դանիել Դանիելյանը, Ալֆրեդ Քոչարյանը, Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը։
DSC05162.jpg (734 KB)
Թանգարանում հյուրերը շրջայց են կատարել, ծանոթացել համաշխարհային հեղինակություն վայելող ֆիլմերի հեղինակ, կինոռեժիսոր, սցենարիստ, նկարիչ Սերգեյ Փարաջանովի հեղինակային ցուցանմուշներին, փարաջանովյան արվեստի ինքնատիպ միջավայրին:
Փարաջանովի թանգարանում հյուրերի համար ՌեԱնիմանիա փառատոնի շրջանակում տեղի է ունեցել «Zako» լիամետրաժ անիմացիոն կինոնախագծի շնորհանդեսը։ Ֆիլմը ստեղծվել է հայ-ֆրանսիական համագործակցությամբ։ Այն նվիրված է նկարիչ Սարգիս Մանգասարյանին. կյանքի պատմությանը, որը Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ փրկվել է իր նկարների շնորհիվ։
Միջոցառմանը ներկա է եղել նաև Եվրիմաժի (Eurimages) համատեղ կինոարտադրության, կինոնկարների վարձույթի և ցուցադրության աջակցության ամենախոշոր եվրոպական հիմնադրամի նախագահ Քեթրին Թրոտմանը, որը մեր երկրում է Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի հրավերով։

Делегация Франции присутствовала на презентации анимационного фильма «Zako», состоявшейся в Музее Параджанова
В рамках визита в Армению делегация, возглавляемая министром культуры Французской Республики Римой Абдул Малак, посетила Музей Сергея Параджанова. Как передает «Арменпресс», сообщение об этом распространило Министерство ОНКС РА.
Гостей сопровождали министр ОНКС РА Жанна Андреасян и заместители министра Артур Мартиросян, Даниел Даниелян, Альфред Кочарян, и мэр Еревана Тигран Авинян.
Гости осмотрели экспонаты музея, ознакомились с творчеством кинорежиссера, сценариста, художника Сергея Параджанова.
В Музее Параджанова в рамках фестиваля «ReAnimania» состоялась презентация полнометражного анимационного фильма «Zako». Фильм создан при армяно-французском сотрудничестве. Он посвящен художнику Саргису Мангасаряну, его жизни.
На показе присутствовала и Кетрин Тротман, президент крупнейшего европейского фонда совместного кинопроизводства, кинопроката Eurimages, находящаяся в нашей стране по приглашению Национального киноцентра Армении.