Հայաստանն ու Իրանը պայմանավորվել են զրոյացնել ճանապարհային տուրքերը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանի կարծիքով՝ իրանական կողմի հետ իրականացվող Հյուսիս-Հարավ մայրուղու հարավային հատվածի ճանապարհաշինարարական խոշոր նախագծի իրականացումը մեծ ազդեցություն կունենա ՀՀ տնտեսության վրա, մասնավորապես կարձանագրվի մոտ 0,4 տոկոսի դրական ազդեցություն ՀՆԱ-ի վրա։
«Ճանապարհի երթևեկության կրճատումը միայն նշված հատվածում թույլ կտա կոմպենսացնել 30 րոպե, ինչը պակաս կարևոր հանգամանք չէ զուտ տնտեսական հաշվարկների տեսանկյունից։ Երկկողմ և տարանցիկ երթևեկության բարելավման տեսակետից անշուշտ կարևոր է Հայաստանի և Իրանի միջև ճանապարհների վարձավճարների զրոյացմանն առնչվող պայմանավորվածությունը, հետևաբար մեր հանդիպումների ընթացքում կփորձենք քննարկել դետալներն ու հնարավորինս մոտեցնել այդ հարցով պայմանագրի ստորագրման ժամկետը։ Դրա կնքումը և ուժի մեջ մտնելն իսկապես անգնահատելի նշանակություն կունենա Հայաստանի արտահանման դիվերսիֆիկացիայի առումով»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց Քերոբյանը։
Էկոնոմիկայի նախարարը հայտնեց, որ նախորդ տարվա համեմատ՝ այս տարի Հայաստանի և Իրանի միջև ապրանքաշրջանառությունն աճել է մոտ 10 տոկոսով։ Անցյալ տարի այն կազմել է 717 միլիոն դոլար։ Ըստ նրա՝ վերոհիշյալ ճանապարհային նախագիծն էապես օգնելու է, որպեսզի երկուստեք բեռնափոխադրումները բարելավվեն, իսկ ճանապարհային տուրքերի վերացումը հայաստանյան արտահանողներին հնարավորություն կտա անհամեմատ ավելի հեշտացված հասանելիություն ունենալ Պարսից ծոցի երկրների և մերձավորարևելյան այլ պետությունների շուկաներին։ Տվյալ նախագիծը շահեկանորեն կկրճատի ճանապարհի տևողությունն ու ծախսը, հնարավորություն կընձեռնի էապես դիվերսիֆիկացնել արտահանման ուղիները՝ ներառելով Հնդկաստանը, Չինաստանն ու Ինդոնեզիան, որոնք նույնպես շահագրգռված են տարանցիկ ճանապարհների անխափան շահագործմամբ։
«Անցյալ շաբաթ ունեցել եմ արդյունավետ հանդիպումներ ԱՄԷ-ում՝ Համաշխարհային ներդրումային ֆորումի շրջանակում, ինչպես նաև Չինաստանում իմ գործընկերների ու մասնավոր ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ։ Մոտ ապագայում Հայաստանն իր տաղավարով կմասնակցի նաև Շանհայի միջազգային ներմուծման ցուցահանդեսին, որի նպատակը նույնն է՝ խթանել Հայաստանի արտահանումը»,- տեղեկացրեց Քերոբյանը՝ հավելելով, որ Հյուսիս-Հարավի կառուցումն ավելի կամրապնդի և կընդլայնի Իրանի ու ԵԱՏՄ-ի միջև համագործակցությունը, առավել ևս, որ Իրանի հետ ազատ առևտրի համաձայնագրի ստորագրումը վերջնական փուլում է։ Նախարարի դիտարկմամբ՝ լինելով Իրանի միակ ցամաքային հարևանը ԵԱՏՄ երկրներից՝ Հայաստանը կարող է օգտվել այդ հանգամանքից, եթե միջավայրն ու ենթակառուցվածքները լինեն բարձր մակարդակի վրա։
Իրանի ԱԳ փոխնախարար Մեհդի Սաֆարին իր հերթին նշեց, որ ԻՀՀ նախագահ Իբրահիմ Ռայիսիի կառավարության արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից մեկը հարևան երկրների հետ հարաբերությունների զարգացումն է, և այդ համատեքստում Հայաստանի հետ միշտ եղել է փոխգործակցություն՝ խաղաղ համակեցության ու բարգավաճման հիմքի վրա։
DSC03925.JPG (481 KB)
«Մենք ամենալավ սահմանային հարաբերություններն ունենք հենց Հայաստանի հետ։ Առևտրային ակտիվ կապերի շնորհիվ երկուստեք ապրանքաշրջանառությունը շուտով կհասնի մեկ միլիարդ դոլարի։ Բարձրակարգ ճանապարհների կառուցման շնորհիվ կարող ենք հասնել նաև երեք միլիարդ ցուցանիշի։ Իրանական կողմը շահագրգռված է, որ հնարավորիս շուտ կառուցվի Հյուսիս-Հարավ ավտոմայրուղու հարավային հատվածը, որպեսզի մենք հասնենք մեր ընդհանուր նպատակների իրագործմանը։ Մեծ կարևորություն ենք տալիս նաև էներգետիկ և նանոտեխնոլոգիաների ոլորտներում առկա համագործակցության ընդլայնմանը։ Առհասարակ Հյուսիս-Հարավ մայրուղին մենք անվանում ենք խաղաղության ճանապարհ»,-նշեց Իրանի ԱԳ փոխնախարարը։

Армения и Иран договорились об обнулении дорожных пошлин
По словам министра экономики Армении Ваана Керобяна, реализация масштабного проекта дорожного строительства южного участка автодороги Север-Юг, реализуемого совместно с иранской стороной, окажет большое влияние на экономику Армении, в частности, ожидается положительное влияние на ВВП на около 0,4 процента.
“Сокращение пути только на указанном участке позволит компенсировать 30 минут, что является не менее важным обстоятельством с точки зрения чисто экономических расчетов. С точки зрения улучшения двустороннего и транзитного сообщения, соглашение между Арменией и Ираном об обнулении дорожных сборов, безусловно, важно, поэтому в ходе наших встреч мы постараемся обсудить детали и назвать дату подписания соглашения. Его подписание и вступление в силу будет иметь неоценимое значение с точки зрения диверсификации экспорта Армении”, - как сообщает Арменпресс, сказал Керобян.
Министр экономики сообщил, что по сравнению с предыдущим годом в этом году товарооборот между Арменией и Ираном увеличился примерно на 10 процентов. В прошлом году она составила 717 млн долларов. По его словам, вышеупомянутый дорожный проект существенно поможет улучшить двусторонние грузоперевозки, а отмена дорожных сборов позволит армянским экспортерам значительно облегчить доступ к рынкам стран Персидского залива и других стран Ближнего Востока. Этот проект выгодно сократит продолжительность и стоимость дороги, даст возможность существенно диверсифицировать экспортные маршруты, в том числе в Индию, Китай и Индонезию, которые также заинтересованы в бесперебойной работе транзитных дорог.
“На прошлой неделе я провел продуктивные встречи в ОАЭ, в рамках Всемирного инвестиционного форума, а также с моими коллегами и представителями частных компаний Китая. В ближайшее время Армения примет участие со своим павильоном в Китайской международной импортной выставке (China International Import Expo) в Шанхае, цель которой та же: содействие экспорту Армении”, - отметил Керобян, добавив, что строительство магистрали Север-Юг еще больше укрепит и расширит сотрудничество между Ираном и ЕАЭС, тем более, что подписание с Ираном соглашения о свободной торговле находится на завершающей стадии.
По словам министра, будучи единственным сухопутным соседом Ирана из стран ЕАЭС, Армения может воспользоваться этим обстоятельством, если среда и инфраструктура будут на высоком уровне.
Заместитель министра иностранных дел Ирана Мехди Сафари, в свою очередь, отметил, что одним из приоритетов внешней политики правительства и президента Иранской Республики Ибрагима является развитие отношений с соседними странами, и в этом контексте сотрудничество с Арменией всегда строилось на основе мирного сосуществования и процветания.
“У нас самые лучшие приграничные отношения с Арменией. Благодаря активным торговым отношениям товарооборот между двумя странами в ближайшее время достигнет одного миллиарда долларов. Благодаря строительству качественных дорог мы также можем достичь отметки в три миллиарда. Иранская сторона заинтересована в скорейшем строительстве южного участка автомагистрали Север-Юг, чтобы мы могли достичь наших общих целей. Мы также придаем большое значение расширению существующего сотрудничества в области энергетики и нанотехнологий. В целом мы называем автомагистраль Север-Юг дорогой мира”, - сказал заместитель министра иностранных дел Ирана.