Ալեն Սիմոնյանն ու Բունդեսթագի պատգամավորը քննարկել են Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու անհրաժեշտությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 23-ին ընդունել է Գերմանիայի Բունդեսթագի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Միխայել Ռոթի գլխավորած պատվիրակությանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի և հաղորդակցության վարչությունը։
Գործընկերները կարեւորել են երկկողմ բարեկամական հարաբերությունների կայուն զարգացումը եւ միջխորհրդարանական համագործակցության խորացումը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել Բաքվի էթնիկ զտման քաղաքականության հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղի հայաթափմանը եւ առաջացած խնդիրներին: Գերմանացի խորհրդարանականը նկատել է, որ ԼՂ բնակչության հանդեպ ադրբեջանական ագրեսիան կանխելու գործում բավարար քայլեր չեն արվել իրենց կողմից:
Ալեն Սիմոնյանը ՀՀ Ազգային ժողովի եւ իր անունից շնորհակալություն է հայտնել սեպտեմբերի 21-ին Լեռնային Ղարաբաղի հարցով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստի ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի վերաբերյալ սկզբունքային եւ հասցեական ելույթի համար:
Կողմերը քննարկել են Ադրբեջանի դեմ հնարավոր պատժամիջոցներ կիրառելու անհրաժեշտությունը: ՀՀ ԱԺ նախագահը վերահաստատել է, որ Հայաստանը որդեգրել է խաղաղության օրակարգ եւ առաջարկում է տարածաշրջանային խաղաղության ճանապարհային քարտեզ:

YEREVAN, OCTOBER 23, ARMENPRESS. Speaker of Parliament Alen Simonyan met on Monday with German lawmaker, Chairman of the Foreign Affairs Committee of the Bundestag (German parliament) Michael Roth.
Simonyan and Roth attached importance to the sustainable development of the bilateral friendly relations and strengthening of interparliamentary cooperation, the parliament’s press service said in a readout.
The depopulation of Nagorno-Karabakh and its aftermath resulting from the Azeri policy of ethnic cleansing was also discussed. The German lawmaker said that they did not take sufficient steps to prevent the Azerbaijani aggression against the population of Nagorno-Karabakh.
On behalf of the Armenian parliament, Speaker Simonyan expressed gratitude for the principled and targeted speech regarding the war unleashed by Azerbaijan made during the September 21 UNSC meeting on Nagorno-Karabakh.
The Speaker and the German parliamentarian discussed the need for possible sanctions against Azerbaijan. Speaker Simonyan reiterated that Armenia has adopted an agenda of peace and is proposing a roadmap of regional peace.