Ալեն Սիմոնյանն ու Բունդեսթագի պատգամավորը քննարկել են Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու անհրաժեշտությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 23-ին ընդունել է Գերմանիայի Բունդեսթագի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Միխայել Ռոթի գլխավորած պատվիրակությանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի և հաղորդակցության վարչությունը։
Գործընկերները կարեւորել են երկկողմ բարեկամական հարաբերությունների կայուն զարգացումը եւ միջխորհրդարանական համագործակցության խորացումը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել Բաքվի էթնիկ զտման քաղաքականության հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղի հայաթափմանը եւ առաջացած խնդիրներին: Գերմանացի խորհրդարանականը նկատել է, որ ԼՂ բնակչության հանդեպ ադրբեջանական ագրեսիան կանխելու գործում բավարար քայլեր չեն արվել իրենց կողմից:
Ալեն Սիմոնյանը ՀՀ Ազգային ժողովի եւ իր անունից շնորհակալություն է հայտնել սեպտեմբերի 21-ին Լեռնային Ղարաբաղի հարցով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստի ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի վերաբերյալ սկզբունքային եւ հասցեական ելույթի համար:
Կողմերը քննարկել են Ադրբեջանի դեմ հնարավոր պատժամիջոցներ կիրառելու անհրաժեշտությունը: ՀՀ ԱԺ նախագահը վերահաստատել է, որ Հայաստանը որդեգրել է խաղաղության օրակարգ եւ առաջարկում է տարածաշրջանային խաղաղության ճանապարհային քարտեզ:

Спикер Национального собрания Армении принял делегацию Бундестага
23 октября спикер Национального собрания Армении Ален Симонян принял делегацию, возглавляемую председателем комиссии по внешним связям Бундестага Германии Михаэлем Ротом. Как передает «Арменпресс», сообщение об этом распространило Управление по связям с общественностью и коммуникациям НС РА.
Обсуждались вопросы развития двусторонних дружественных отношений и углубления межпарламентского сотрудничества.
Был затронут и вопрос принудительного перемещения армянского населения Нагорного Карабаха и проблемы, возникшие в результате проводимой Баку политики этнической чистки. Председатель комиссии по внешним связям Бундестага признал, что они не предприняли достаточных шагов для предотвращения агрессии Азербайджана против населения Нагорного Карабаха.
От имени НС РА и от себя лично Ален Симонян поблагодарил за принципиальное и целенаправленное выступление относительно развязанной Азербайджаном войны в Нагорном Карабахе в ходе заседания Совета Безопасности ООН по нагорно-карабахскому вопросу 21 сентября.
Стороны обсудили необходимость применения санкций против Азербайджана. Спикер НС РА подтвердил, что Армения приняла мирную повестку и предлагает дорожную карту мира в регионе.