Բելգիան ցանկանում է մասնակցություն ունենալ տարածաշրջանում խաղաղության գործընթացին. դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Բելգիան Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացմանը նոր թափ է հաղորդում։ Այդ գործում կարևոր քայլ է Հայաստանում Բելգիայի դեսպանության բացումը։
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ՀՀ-ում Բելգիայի Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Էրիկ դը Մույնքը, ով Բելգիայի առաջին ռեզիդենտ դեսպանն է Հայաստանում, նշեց, որ Բելգիայի ԱԳՆ-ն հունիսին որոշեց դեսպանություն բացել Հայաստանում և այսօր այն արդեն գործում է։ Դեսպանի խոսքով՝ դեսպանության համար մի շարք կարևոր գործոններ կան, մասնավորապես՝ աշխարհաքաղաքական իրավիճակն աշխարհում ու տարածաշրջանում, ինչպես նաև Եվրոպային ավելի մերձենալու Հայաստանի իշխանությունների ցանկությունը։
«Դրանից բացի, Բելգիան ցանկություն ունի նաև սատարել Հայաստանում ժողովրդավարական գործընթացները։ Բելգիան ԵՄ հիմնադիր անդամ երկրներից մեկն է և մեր երկիրը ցանկանում է մասնակցություն ունենալ տարածաշրջանում խաղաղության գործընթացին։ Ինչպես գիտեք, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը բելգիացի է և իր նպաստն է բերում գործընթացին»,-ասաց դեսպան Էրիկ դը Մույնքը։
Նա ընդգծեց՝ Բելգիայի ԱԳ նախարարը հաստատել է այն օգնությունը, որ Բելգիան պետք է ցուցաբերի Հայաստանին ԼՂ-ից փախստականներին սատարելու համատեքստով։ Այդ ուղղությամբ արդեն որոշակի աշխատանք իրականացվում է։ Ստեփանակերտում բենզալցակայանի պայթյունի հետևանքով տուժած 3 անձի բուժումը կկազմակերպվի Բելգիայում։ Դեսպանը տեղեկացրեց, որ ինքն անձամբ է համակարգել այդ գործընթացը՝ ՀՀ առողջապահության նախարարության և Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության հետ համագործակցությամբ։

Belgium wants to participate in peace process, says Ambassador Eric De Muynck
YEREVAN, OCTOBER 19, ARMENPRESS. Belgium is intensifying its relations with Armenia and the opening of the embassy is an important step on that path, Ambassador of Belgium to Armenia Eric De Muynck said at a press conference on October 19.
Belgium decided to open an embassy in Armenia in June and the embassy is already functioning. There are several important factors for the embassy, particularly the geopolitical situation in the world and in the region, as well as the Armenian government’s desire to have closer relations with Europe, the ambassador said.
“In addition, Belgium also wants to support the democratic processes in Armenia. Belgium is one of the founding members of the EU and our country wants to participate in the peace process in the region. As you know, President of the European Council Charles Michel is from Belgium and is contributing to the process,” Ambassador Eric De Muynck said. He said that the Belgian Foreign Minister has approved the assistance which is to be provided for supporting the refuges of Nagorno-Karabakh.
3 victims of the Stepanakert fuel depot blast will receive medical treatment in Belgium. The ambassador said he personally coordinated this process in cooperation with the Armenian healthcare ministry and the World Health Organization.