Իսպանիայի խորհրդարանականները հայտարարությամբ դատապարտել են Ադրբեջանի գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղում
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իսպանիայի խորհրդարանի յոթ խմբակցություններ հոկտեմբերի 17-ին ընդունել են հայտարարություն Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի դեմ իրականացրած հարձակման վերաբերյալ, որի հետևանքով հազարավոր հայեր բռնի տեղահանվեցին։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտարարության մեջ խմբակցությունները խստորեն դատապարտել են «Ադրբեջանի՝ արդարացում չունեցող հարձակումը, որը սպառնալիք է ստեղծում տարածաշրջանային անվտանգության ու կայունության համար»։
Խմբակցություններն իրենց դժգոհությունն են հայտնել այն փաստի առնչությամբ, որ Ադրբեջանը հրաժարվում է կատարել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի կրակի դադարեցման մասին պայմանավորվածությունը, ինչպես նաև կյանքի չի կոչում Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումները։
Իսպանացի օրենսդիրները պահանջել են Ադրբեջանից անհապաղ դադարեցնել թշնամական գործողությունները՝ հիշեցնելով, որ այդ պետությունը ժամանակին վավերացրել է Ցեղասպանությունների կանխարգելման և պատժի մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիան։ Նրանք դատապարտել են ադրբեջանական գործողությունների հետևանքով հայկական կողմում գրանցված մարդկային կորուստները՝ իրենց համերաշխությունը հայտնելով Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչությանը։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ Եվրամիությունը կարող է և պետք է նպաստի հակամարտության բանակցային ու տևական լուծման որոնումներին։

YEREVAN, 17 OCTOBER, ARMENPRESS. On October 17, seven factions of the Spanish Parliament adopted a statement on the Azerbaijani attack on Nagorno-Karabakh, as a result of which thousands of Armenians were forcibly displaced.
The factions strongly condemned “the unjustified attack by Azerbaijan, which poses a threat to regional security and stability.”
The factions expressed dissatisfaction with the fact that Azerbaijan refuses to implement the ceasefire agreement of November 9, 2020, and does not comply with the decisions of the International Court of Justice.
The Spanish lawmakers demanded Azerbaijan to immediately stop the hostile actions, recalling that the country once ratified the UN Convention on the Prevention and Punishment of Genocide. They condemned the human casualties recorded on the Armenian side due to the actions of Azerbaijan, expressing solidarity with the Armenian population of Nagorno-Karabakh.
The statement notes that the European Union can and must contribute to finding a negotiated and lasting solution to the conflict.