Եվրամիությունը վերջին տարիներին դարձել է Հայաստանի առանցքային գործընկերը․ Փաշինյան
ՍՏՐԱՍԲՈՒՐԳ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրամիությունը վերջին տարիներին Հայաստանի կառավարության հիմնարար բարեփոխումներին աջակցող առանցքային գործընկերն է, և այդ համատեքստում «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի» կարևորությունը, որը բարեփոխումների օրակարգի հենասյուներից մեկն է, գտնվում է ակտիվ իրագործման փուլում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Եվրախորհրդարանում այս տեսակետն իր ելույթում հայտնել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով Եվրամիություն-Հայաստան երկկողմ հարաբերություններին։
«Այս տարվա փետրվարից Հայաստանում գործում է Եվրամիության երկարաժամկետ քաղաքացիական առաքելությունը, որը դիտարկում է անվտանգային իրավիճակն Ադրբեջանի հետ Հայաստանի պետական սահմանի երկայնքով: Սա կարորագույն իրադարձություն է, որով Եվրամիությունը առաջին անգամ ներգրավել է Հայաստանի անվտանգային օրակարգում, ինչի հիմքը դրվեց 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ի Պրահայի քառակողմ հանդիպման ընթացքում»,- նշեց Փաշինյանը:
Ըստ նրա՝ ի թիվս ժողովրդավարության ամրապնդմանն ուղղված բարեփոխումների՝ ԵՄ-ի աջակցությամբ Հայաստանն իրականացնում է ոստիկանության բարեփոխումները և այս ամիս, ընդամենը երկու շաբաթից ավարտին կհասցվի բոլորովին նոր՝ պարեկային ոստիկանության հիմնադրումը Հայաստանում: Հայկական կողմն ակնկալում է համագործակցության շարունակականություն ինչպես ոստիկանության, այնպես էլ փրկարար ծառայության, անկախ դատական համակարգի, կրթության և հանրային կառավարման բարեփոխումների ուղղություններով:
«Եվրոպական միության հետ մեր հարաբերությունների օրակարգն իրականում շատ ծավալուն է. չափազանց էական է ԵՄ Տնտեսական և ներդրումային պլանի ներքո իրականացվող ծրագրերին նոր թափ ու ծավալ հաղորդելը, որի կարևոր նպատակներից են` կայուն և համաչափ տնտեսական զարգացումը, ենթակառուցվածքների արդիականացումը, թվայնացումն ու տեխնոլոգիական զարգացումը, ինչպես նաև Հայաստանի հարավային մարզերի դիմակայունության բարձրացումը: Վերջինը հատկապես կարևոր է թե՛ երկրի շարունակական զարգացման, թե՛ տարածաշրջանում կայուն խաղաղության կերտման համատեքստում: Ծրագրի շրջանակում արդեն իսկ մեկնարկել են տարբեր ֆինանսական գործիքներով իրականացվող ավելի քան 400 մլն եվրո արժողությամբ ծրագրեր, որից շուրջ 270 մլն եվրոն ՓՄՁ ֆինանսների հասանելիության, շուրջ 34 մլն եվրոն` տեխնոլոգիական զարգացման, շուրջ 43 մլն եվրոն` Սյունիքի դիմակայունության բարձրացման և շուրջ 62 մլն եվրոն` Երևանի կանաչ զարգացման ուղղություններով»,- նշեց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետն իր ելույթում ուրախությամբ ընդգծել է, որ դա ամենը չէ․ սույն թվականի հոկտեմբերի 5-ին Գրանադայում ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների համար չափազանց կարևոր երկու փաստաթուղթ է ընդունվել: Դրանցից մեկը նախագահ Միշելի, նախագահ Մակրոնի, կանցլեր Շոլցի և ՀՀ վարչապետի քառակողմ հայտարարությունն է, մյուսը` նախագահ ֆոն դեր Լայենի և ՀՀ վարչապետի երկկողմ հայտարարությունը:
«Երկու հայտարարություններում աջակցություն է հայտնվում ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների ամրապնդմանը բոլոր հարթություններում՝ ելնելով Հայաստանի Հանրապետության կարիքներից։ Մենք հանձնառություն ենք ստանձնել առավել ամրապնդել ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունները։ Երկարաժամկետ հեռանկարում Եվրամիությունը և Հայաստանը վճռական են ամրապնդելու իրենց տնտեսական կապերը՝ աշխատելով «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագրի» ողջ ներուժը բացահայտելու ուղղությամբ: Այս ամենի վրա հիմնվելով՝ կարող եմ հստակ և համոզված հայտարարել: Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է առավել մոտ լինել Եվրամիությանը, այնքան, ինչքան Եվրամիությունը դա հնարավոր կհամարի: Նախագահ ֆոն դեր Լայենի հետ մեր համատեղ հայտարարության մեջ ասվում է. «Այս դժվարին ժամանակներում ԵՄ-ն և Հայաստանը կանգնած են ուս-ուսի տված»: Եկեք շարունակենք կանգնած լինել ուս-ուսի՝ ժամանակները ավելի լավը դարձնելու հանձնառությամբ: Ինչպես ասացի, ես համոզված եմ, որ ժողովրդավարությունը կարող է ապահովել խաղաղություն, անվտանգություն, միասնություն, բարեկեցություն եւ երջանկություն: Եկեք միասին սա ապացուցենք»,- ասել է ՀՀ վարչապետը։

Евросоюз в последние годы стал ключевым партнером Армении: Пашинян о развивающихся двусторонних отношениях
Европейский Союз является ключевым партнером, поддерживающим фундаментальные реформы правительства Армении в последние годы, и в этом контексте важность Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, которое является одним из столпов программы реформ, находится на этапе активной реализации.
Как сообщает «Арменпресс», к этому обратился премьер-министр РА Никол Пашинян в своем выступлении в Европарламенте.
«С февраля этого года в Армении находится долгосрочная гражданская миссия Евросоюза, которая следит за ситуацией с безопасностью вдоль государственной границы Армении с Азербайджаном. Это знаковое событие, которое впервые вовлекло Европейский Союз в повестку безопасности Армении, основы которой были заложены на четырехсторонней встрече в Праге 6 октября 2022 года», - сказал Пашинян.
По его словам, среди реформ, направленных на укрепление демократии, при поддержке ЕС в Армении проводятся реформы в Полиции и в этом месяце, всего за две недели, в Армении будет завершено создание совершенно новой Патрульной полиции. Армянская сторона ожидает продолжения сотрудничества по направлениям реформ как полиции, так и Службы спасения, независимой судебной системы, образования и государственного управления.
«Повестка наших отношений с Евросоюзом на самом деле очень обширна. Чрезвычайно важно придать новый импульс и масштаб программам, реализуемым в рамках Экономического и инвестиционного плана ЕС, важными целями которого являются устойчивое и сбалансированное экономическое развитие, модернизация инфраструктуры, цифровизация и технологическое развитие, а также повышение устойчивости южных регионов Армении. Последнее особенно важно в контексте как непрерывного развития страны, так и установления устойчивого мира в регионе. В рамках проекта, уже запущены проекты на сумму более 400 миллионов евро, реализуемые с использованием различных финансовых инструментов, из них около 270 миллионов евро - на доступ к финансированию МСП, около 34 миллионов евро - на технологическое развитие, около 43 миллионов евро для повышения устойчивости Сюника и около 62 миллионов евро для Еревана в направлении зеленого развития», - сообщил Пашинян.
Премьер-министр РА напомнил, что 5 октября этого года в Гранаде были приняты два чрезвычайно важных документа для отношений ЕС-Армения. Одно из них - четырехстороннее заявление председателя Мишеля, президента Макрона, канцлера Шольца и премьер-министра РА, другое - двустороннее заявление председателя Урсулы фон дер Ляйен и премьер-министра РА.
«Оба заявления поддерживают укрепление отношений ЕС-Армения во всех направлениях, исходя из потребностей Республики Армения. Мы привержены дальнейшему укреплению отношений ЕС-Армения. В долгосрочной перспективе Европейский Союз и Армения полны решимости укреплять свои экономические связи, работая над реализацией всего потенциала Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве. На основании всего этого я могу четко и уверенно констатировать. Республика Армения готова быть ближе к Европейскому Союзу, насколько Евросоюз считает это возможным. Наше совместное заявление с председателем Урсулой фон дер Ляйеном гласит: «В эти трудные времена ЕС и Армения стоят плечом к плечу». Давайте и дальше стоять плечом к плечу в нашем стремлении сделать мир лучше. Как я уже сказал, я убежден, что демократия может обеспечить мир, безопасность, единство, процветание и счастье. Давайте докажем это вместе», - заключил премьер-министр РА.