Եթե Բայդենը ցանկանում է պահպանել ՄԱԿ-ի կանոնադրության սկզբունքները, պատասխանատվության կենթարկի Ադրբեջանին. Ստեֆան Պեչդիմալջի
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ում հասարակայնության հետ կապերի հարցով մասնագետ Ստեֆան Պեչդիմալջին, որը Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների թոռ է, ամերիկյան Newsweek ամսագրում ծավալուն հոդված է հրապարակել Ադրբեջանի էթնիկ զտման քաղաքականության, Լեռնային Ղարաբաղից հայերի բռնի տեղահանման ու ԱՄՆ քաղաքականության վերաբերյալ: Հոդվածագիրը շեշտել է՝ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները ցեղասպանության հարցում անգործության երկար պատմություն ունի, եթե Բայդենը ցանկանում է փոխել այդ պատմությունը և պահպանել ՄԱԿ-ի կանոնադրության սկզբունքները, ապա նա պատասխանատվության կենթարկի Ադրբեջանին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ստեֆան Պեչդիմալջին հոդվածը սկսել է հիշեցնելով ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի ելույթը՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 78-րդ նստաշրջանին նվիրված: Բայդենը, դիմելով համաշխարհային կազմակերպության անդամներին, ասել է. «Եթե մենք հրաժարվենք ՄԱԿ-ի կանոնադրության հիմնական սկզբունքներից՝ ագրեսորին հանգստացնելու համար, կարո՞ղ է արդյոք այս մարմնի անդամ որևէ երկիր վստահ լինել, որ պաշտպանված է: Մենք պետք է այսօր կանգնենք այս մերկ ագրեսիայի դեմ և կանխենք այլ հավանական ագրեսորների»:
Հոդվածագիրը նկատել է՝ այն, ինչ Բայդենը չի նշել իր ելույթում այն է, որ դրանից ընդամենը օրեր առաջ Ադրբեջանը՝ երկիր, որը գլխավորում էր աշխարհի առաջատար ավտոկրատներից մեկը՝ Իլհամ Ալիևը, ռազմական հարձակում գործեց Լեռնային Ղարաբաղում ապրող էթնիկ հայերի դեմ։ Հարձակումը հաջորդել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի՝ շուրջ 9 ամիս տևած շրջափակմանը, որը Միջազգային քրեական դատարանի նախկին գլխավոր դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոն որակել է ցեղասպանություն:
«Մոտ մեկ տարի Ադրբեջանը փորձում էր հայերին քշել Լեռնային Ղարաբաղից՝ Լաչինի միջանցքի ապօրինի փակմամբ՝ սահմանափակելով սննդի, դեղորայքի, գազի, էլեկտրաէներգիայի և այլ կարևոր պաշարների հասանելիությունը, որը Բաքվի՝ տարածաշրջանից հայ ժողովրդի էթնիկական զտման արշավի մաս էր կազմում»,-նշել է Պեչդիմալջին:
Նա հիշեցրել է՝ ավելի քան 2 տարի ամերիկահայ համայնքի և կոալիցիայի ղեկավարները Ջո Բայդենի վարչակազմին խնդրում էին գործի դնել Ազատության աջակցության ակտի 907-րդ բաժինը, որն արգելում է Ադրբեջանին օտարերկրյա օգնությունը:
«Ադրբեջանին զսպելու փոխարեն Բայդենը քաջալերեց Բաքվին շարունակել հայերի նկատմամբ իր արատավոր պահվածքը՝ թույլ ու դատարկ հայտարարություններով, երկու կողմերին կոչ անելով հարցերը լուծել ուղիղ երկխոսության միջոցով»,-շեշտել է նա:
Հեղինակը հավելել է, որ Բայդենն աչք է փակել Ալիևի ավտորիտարիզմի և աղաղակող վարքագծի վրա ՝ դիմելով Ադրբեջանի հսկայական նավթային պաշարներին՝ որպես աշխարհաքաղաքական փոխզիջում: Գործարքային դիվանագիտության այս տեսակը սխալ ուղերձ է հղում հավանական ագրեսորներին և քողարկում Ալիևի նման բռնակալներին, ովքեր կարծում են, թե կարող են անպատիժ ասել և անել այն, ինչ ուզում են:
«Հաշվետվողականության բացակայությունը հանգեցրել է աշխարհի ամենամեծ հումանիտար ճգնաժամերից մեկին. ավելի քան 120 հազար հայեր լքել են իրենց տները, մի գիշերվա ընթացքում խարխլվել է հազարամյա մշակույթն ու քաղաքակրթությունը: Այդ ժամանակից ի վեր մեծ թվով դիվանագետներ իրենց անհանգստությունն են արտահայտում հայ ժողովրդի համար, բայց հազիվ թե խոսք լինի մարդկային այս ողբերգության մեջ Ադրբեջանի դերի ու պատասխանատվության մասին»,-նշել է Պեչդիմալջին:
Հեղինակը հիշեցրել է նաև ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության ղեկավար Սամանթա Փաուերի և ԱՄՆ Պետքարտուղարի օգնական Յուրի Քիմի Հայաստան այցի մասին՝ նկատելով, որ Յուրի Քիմը խուսափել է Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու վերաբերյալ հարցերից:
«Չսխալվեք՝ Ադրբեջանի ագրեսիան չի դադարի Լեռնային Ղարաբաղով: Ալիևը վերջին ելույթներում և հայտարարություններում պնդել է, թե իբր Հայաստանը Ադրբեջանի պատմական հողերի մի մասն է, Հայաստանն անվանել է «Արևմտյան Ադրբեջան»: Նա նույնիսկ ասել է, որ Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանը պատկանում է իր երկրին։ Սա այն նույն առաջնորդն է, ով պետական քաղաքականությամբ ատելություն է սերմանում երեխաների շրջանում, Ադրբեջանի դպրոցներում հայ ժողովրդի նկատմամբ թշնամանք է սերմանում»,-նշել է նա՝ հավելելով, որ դա պետք է դադարեցվի:
Հոդվածագիրն ընդգծել է՝ որպես նախագահ, որը Սպիտակ տուն մտավ՝ պնդելով, որ մարդու իրավունքները լինելու են իր արտաքին քաղաքականության առանցքում, Բայդենը չի կատարել իր այդ խոստումը՝ հատկապես հայերի համար: Այն, ինչ նա և իր վարչակազմի մյուս անդամները չեն հասկանում, հետևյալն է՝ սա մարդու իրավունքների խնդիր է և ոչ թե աշխարհաքաղաքական:
«Ռեալպոլիտիկը (խմբ.-քաղաքականության կամ սկզբունքների համակարգ, որը հիմնված է գործնական, այլ ոչ թե բարոյական կամ գաղափարական նկատառումների վրա) չպետք է դեր խաղա այս քննարկման մեջ։ Միացյալ Նահանգները ցեղասպանության հարցում անգործության երկար պատմություն ունի: Եթե Բայդենը ցանկանում է փոխել այդ պատմությունը և պահպանել ՄԱԿ-ի կանոնադրության սկզբունքները, ապա նա կանի այն, ինչ ճիշտ է ու պատասխանատվության կենթարկի Ադրբեջանին: Իսկ մինչև դա Հարավային Կովկասում կարելի է սպասել ավելի շատ բռնությունների և թշնամանքի»,-եզրափակել է նա:

If Biden wants to live up to principles of U.N. Charter, he will hold Azerbaijan accountable - Stephan Pechdimaldji
YEREVAN, OCTOBER 17, ARMENPRESS. Communications strategist Stephan Pechdimaldjihas warned that Azerbaijan's aggression will not stop with Nagorno-Karabakh.
In an article published in Newsweek, the PR professional and first-generation Armenian American and grandson to survivors of the Armenian genocide said that Azerbaijan is promoting a culture of hate and fear and is breeding a whole new generation of anti-Armenian sentiment.
“For a president who entered the White House claiming that human rights would be at the crux of his foreign policy, Biden has fallen short of that promise, particularly for Armenians. What he and others in his administration fail to understand is that this is a human rights issue and not a geopolitical one. Realpolitik should play no role in this discussion,” Pechdimaldjisaid.
Below is the full article as published by Newsweek.
“During PresidentJoe Biden's remarks commemorating the 78th session of theUnited NationsGeneral Assembly, he told members of the world body,"If we abandon the core principles of the United Nations Charter to appease an aggressor, can any member state in this body feel confident that they are protected?"By answering his own question with an emphatic no, he then went on to say that, "We have to stand up to this naked aggression today and deter other would-be aggressors tomorrow."
“What Biden failed to mention in that same speech is that days before delivering it, Azerbaijan, a country led by one of the world's leading autocrats, Ilham Aliyev,launched a military attack against ethnic Armenians living in their ancestral homeland of Nagorno-Karabakhin a final attempt to end their three decades of de facto self-rule as a burgeoning democracy.The offensive followed months of unprovoked attacks by Azerbaijan and a nine-month road blockade that Luis Moreno Ocampo, the former chief prosecutor of the International Criminal Court, called a genocide.
“For Armenian Americans like myself, Biden's speech at the U.N. was a stark reminder that human rights and autocrats are not all created equal.For close to a year, Azerbaijan tried to force Armenians out of Nagorno-Karabakh by making living conditions unbearable by limiting access to food, medicine, gas, electricity, and other critical supplies through their illegal closure of the Lachin Corridor, which had been part of Baku's campaign to ethnically cleanse the Armenian people from the region.
And for more than two years, Armenian American community and coalition leaders pleaded with the Biden administration to uphold Section 907 of the Freedom Support Act, which bans foreign aid to Azerbaijan. Instead of keeping Azerbaijan in check, Biden emboldened Baku to continue their reckless and vicious behavior toward Armenians by issuing feeble and empty statements calling for both sides to resolve all issues through direct dialogue.
“While the U.S. State Department was working withEuropean Unionofficials to negotiate a settlement, Biden's words were not met with any action.
“Biden has overlooked Aliyev's rising authoritarianism and egregious behavior by turning to Azerbaijan's vast oil resources and proximity to Iran as a geopolitical trade-off. This type of transactional diplomacy sends the wrong message to would-be aggressors and gives cover to despots like Aliyev who feel that they can say and do whatever they want with impunity.
The lack of accountability has led to one of the world's biggest humanitarian crises currently taking place, as more than 120,000 Armenians have fled their homes while upending a thousand-year-old culture and civilization overnight.
“Since then, we have seen a barrage of diplomats express their concerns for the Armenian people but hardly a word about Azerbaijan's role and responsibility in causing this human tragedy.
Samantha Power, administrator of the U.S. Agency for International Development, recently visited Armeniawhere she continued to play the "bothsidesism" game and refused to condemn Azerbaijan. She embarked on a photo-op tour making stops at the Armenian Genocide Memorial (Tsitsernakaberd) after months of silence and inaction on the genocide happening today.
U.S. State Department Assistant Secretary Yuri Kim also accompanied Power on her trip, where she too avoided questions on sanctioning Azerbaijan despite Baku using military force days after testifying beforeCongressthat such an attack would warrant punishment by the United States.
“Make no mistake, Azerbaijan's aggression will not stop with Nagorno-Karabakh.
In recent speeches and statements, President Aliyev has unequivocally claimed that Armenia is part of Azerbaijan's historical lands, while calling Armenia "Western Azerbaijan."He even saidYerevan, the capital of Armenia, belongs to his country.
This is the same leader who plants the seeds of hate to children by enacting a state policy that fuels animosity toward the Armenian people in schools across Azerbaijan. Azerbaijan is promoting a culture of hate and fear and is breeding a whole new generation of anti-Armenian sentiment. It is dangerous. It is irresponsible. And it needs to stop.
And in an act of symbolism and defiance,Aliyev invited Turkish President Recep Tayyip Erdogan, Azerbaijan's cultural and ethnic ally, for a one-day-visit to Nakhchivan, another contested enclave in Azeri control that borders Armenia, days after the offensive for talks on bilateral ties and regional issues.
“For a president who entered the White House claiming that human rights would be at the crux of his foreign policy, Biden has fallen short of that promise, particularly for Armenians. What he and others in his administration fail to understand is that this is a human rights issue and not a geopolitical one. Realpolitik should play no role in this discussion.
“The United States has a long history of inaction on genocide. If Biden wants to change that narrative and live up to the principles of the U.N. Charter, then he will do what is right and hold Azerbaijan accountable.