Վերածնվում ենք. բռնի տեղահանման հետևանքով ԼՂ-ից Հայաստան տեղափոխված մի շարք ընկերություններ ներկայացված են «ԴիջիԹեք» էքսպոյում
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Բռնի տեղահանման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստանի Հանրապետություն տեղափոխված մի շարք ընկերություններ նոր գործընկերներ, համագործակցություն ու ներդրումներ գտնելու ակնկալիքով ներկայացված են հոկտեմբերի 13-15-ն անցկացվող 18-րդ «ԴիջիԹեք» էքսպոյին:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում տվյալ ընկերությունների ներկայացուցիչները շեշտեցին, որ վերածնվելու հստակ նպատակ ու պլաններ ունեն:
«Մունք» տեխնոդպրոցի հիմնադիր տնօրեն Աշոտ Ավանեսյանը պատմեց, որ տեղահանման ժամանակ մի կերպ կարողացել են իրենց գույքի մեծ մասը դուրս բերել ԼՂ-ից, բայց ամենակարևորը, որ բերել են՝ իրենց երազանքներն ու նպատակներն են։ Տեխնոլոգիական կրթություն առաջարկող «Մունք»-ում վստահ են՝ լավ հայրենիք ունենալու ճանապարհը կրթությունից է սկսվում։
sa.jpg (436 KB)
«ԼՂ-ում ծրագիրը գործում էր 7 համայնքներում։ Երկու տեխնոդպրոց ունեինք, մեկը՝ Ստեփանակերտում, մյուսը՝ Մարտունու շրջանի Հաղորտի գյուղում։ 250-ից ավելի ուսանողներ ունեինք, իսկ ամենամեծ ձեռքբերումը շուրջ 40 շրջանավարտներն էին, որ, վստահ եմ՝ արդեն այս տարի կտեղավորվեն աշխատանքի հայաստանյան ՏՏ ոլորտում և որոշ դեպքերում, նույնիսկ լինելով անչափահաս, կդառնան տան կերակրողը»,- նշեց տեխնոդպրոցի ծրագրերի ղեկավար Սասուն Դավիդյանը։
Դպրոցը ԼՂ-ից տեղահանվելուց հետո հաստատվել է Լոռու մարզում։ Արդեն որոշակի տարածք ունեն, որտեղ կարող են վերսկսել աշխատանքները: Միակ խնդիրը ընթացիկ ծախսերի համար գումար ու ներդրողներ գտնելն է։
Ներդրումների ու նոր գործընկերների հետևից «ԴիջիԹեք» են եկել նաև մարտակերտցի մի խումբ երիտասարդներ։ Լեռնային Ղարաբաղում ծրագրում էին նորարարական լուծումներով երիտասարդական կենտրոն բացել ու զարգացնել համայնքը: Հիմա մտադիր են կիսատ թողած գործը Հայաստանում շարունակել:
«Երկու հարկանի շենք ունեինք Մարտակերտում, որ պետք է վերածվեր Beety co-working տարածքի ու համայնքային զարգացման ինկուբատորի, սակայն, երբ արդեն «ռեԱրմենիա»-ում դրամահավաք պետք է սկսվեր շինարարությունը սկսելու համար, սկսվեց շրջափակումը ու չհասցրինք դրամահավաք անել։ Այդ ընթացքում փորձում էինք ակտիվացնել Մարտակերտը, երիտասարդների ներգրավել մեր թիմ»,-պատմեց Bitty կազմակերպության համահիմնադիր Մերի Հովհաննիսյանը։
387561735_1365560644167417_7787764752380225908_n.jpg (408 KB)
ԼՂ-ի միակ ու առաջին Մարքեթինգային ընկերությունը՝ BIB-ը, որը համագործակցել է աշխարհի տարբեր երկրների հետ, վերածնվելու հաստատակամ պլաններով է առաջ շարժվում: Ուզում են ապացուցել, որ իրենց ոչ ոք չի կարող կանգնեցնել և խանգարել զարգանալու և երկրին աճ ապահովելու գործում: Այս պահին բաց են ընկերությունների հետ համագործակցության համար:
«ԴիջիԹեք» բարձր տեխնոլոգիաների ցուցահանդեսը Երևանում անցկացվում է 2006 թվականից: Գլխավոր կազմակերպիչն Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունն է (նախկինում գործում էր որպես Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միություն)։
Ադրբեջանը սեպտեմբերի 19-ից Լեռնային Ղարաբաղի դեմ լայնածավալ հարձակում էր սկսել՝ թիրախավորելով նաև քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ, խաղաղ բնակիչներին: Զոհվել և վիրավորվել էին նաև քաղաքացիական անձինք: Սեպտեմբերի 20-ին ԼՂ իշխանություններն ընդունեցին ռուսական խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող զորակազմի հրամանատարության առաջարկությունը՝ կրակի դադարեցման վերաբերյալ: Վերջին օրերին Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան է տեղափոխվել բռնի տեղահանված ավելի քան 100 հազար քաղաքացի:

Мы возрождаемся. На выставке DigiTech представлен ряд компаний, вынужденнопереехавших из НК
Ряд компаний, переехавших из Нагорного Карабаха в Республику Армения в результате вынужденного переселения, представлены на 18-й выставке DigiTech, которая пройдет 13-15 октября, в надежде найти новых партнеров.
В беседе с корреспондентом Арменпресс представители этих компаний подчеркнули, что у них есть четкие цели и планы возрождения.
Директор-основатель техншколы «Мунк» («Мы») Ашот Аванесян рассказал, что во время переселения им каким-то образом удалось вывезти большую часть своего имущества из Арцаха, но самое главное, что они принесли— это свои мечты и цели. В «Мунк», предлагающем технологическое образование, уверены, что путь к лучшей Родине начинается с образования.
sa.jpg (436 KB)
«Программа действовала в 7 общинах Арцаха. У нас было две техношколы: одна в Степанакерте, другая в селе Агорти Мартунского района. У нас в Арцахе было более 250 студентов, а самым большим достижением стали около 40 выпускников, которые, я уверен, в этом году получат работу в армянском ИТ-секторе и даже будучи несовершеннолетними, станут кормильцами семьи», - сказал Сасун Давидян, руководитель программ техношколы.
После переезда из Арцаха, техношкола была основана в Лорийской области. У них уже есть определенная территория, где они могут возобновить работу. Единственная проблема – найти деньги и инвесторов на текущие расходы.
В DigiTech после инвестиций и новых партнеров пришла и группа молодых людей из Мартакерта. В Арцахе планировали открыть молодежный центр с инновационными решениями и развивать общину. Теперь, в Армении они намерены продолжить незавершенную работу.
«У нас в Мартакерте было двухэтажное здание, которое должно было превратиться в инкубатор Beety co-working, но началась блокада, и мы не сделали этого. Не удается собрать средства. За это время мы пытались активизировать Мартакерт, привлечь в нашу команду молодежь», - рассказала соосновательница организации Мэри Оганесян.
387561735_1365560644167417_7787764752380225908_n.jpg (408 KB)
Единственная и первая маркетинговая компания Арцаха BIB, сотрудничающая с разными странами мира, движется вперед с твердыми планами возрождения. Они хотят доказать, что никто не может остановить их и помешать им развиваться и обеспечивать рост страны. На данный момент они открыты для сотрудничества.
Выставка высоких технологий DigiTech проводится в Ереване с 2006 года. Главным организатором является Ассоциация предприятий передовых технологий (ранее известная как Ассоциация предприятий информационных технологий).
С 19 сентября Азербайджан начал крупномасштабную атаку на Нагорный Карабах, нанеся удары по гражданской инфраструктуре и гражданскому населению. Мирные жители также были убиты и ранены. 20 сентября власти Нагорного Карабаха приняли предложение командования российской миротворческой миссии о прекращении огня. За последние дни более 100 тысяч вынужденных переселенцев переехали из Нагорного Карабаха в Армению.