Արժույթի միջազգային հիմնադրամը տարածաշրջանում ամենաբարձր տնտեսական աճը կանխատեսել է Հայաստանի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արժույթի միջազգային հիմնադրամը կանխատեսում է, որ 2023 թվականին Հայաստանի տնտեսական աճը (ՀՆԱ) կկազմի 7 տոկոս:
«Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) «Համաշխարհային տնտեսության հեռանկարներ» նոր զեկույցից:
Ընդ որում՝ նախորդ՝ ապրիլին հրապարակված կանխատեսման համեմատ ԱՄՀ-ն բարձրացրել է Հայաստանի տնտեսական աճի կանխատեսումը, նախորդ զեկույցում 2023-ին Հայաստանում կանխատեսում էր 5.5 տոկոս տնտեսական աճ:
Վերջին կանխատեսման համաձայն՝ Արժույթի միջազգային հիմնադրամը 2024-ին Հայաստանում կանխատեսում է 5 տոկոս տնտեսական աճ:
ԱՄՀ-ն, ընդ որում, տարածաշրջանում տնտեսական աճի ամենաբարձր կանխատեսումն արել է հենց Հայաստանի համար: Վրաստանի համար կանխատեսումը 2023-ին 6.2 տոկոս է, 2024-ի համար՝ 4.8 տոկոս: Արժույթի միջազգային հիմնադրամը թե այս տարի, թե 2024-ին Ադրբեջանում կանխատեսում է ընդամենը 2.5 տոկոս տնտեսական աճ:
Իսկ 2023-ին Թուրքիայի համար կանխատեսումը 4 տոկոս է, 2024-ին՝ 3 տոկոս: Իրանում ԱՄՀ-ն 2023-ին կանխատեսում է 3 տոկոս տնտեսական աճ, 2024-ին՝ 2.5 տոկոս:
Հայաստանի Հանրապետության 2023թ պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագծի հիմքում դրված է եղել 7 տոկոս տնտեսական աճի կանխատեսումը: Հայաստանի կենտրոնական բանկի՝ ՀՀ տնտեսական աճի վերջին՝ սեպտեմբերին արած կանխատեսումը 7.2 տոկոս է:

Международный валютный фонд самый высокий экономический рост в регионе прогнозирует для Армении
Международный валютный фонд прогнозирует, что экономический рост (ВВП) Армении в 2023 году составит 7 %.
«Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на доклад Международного валютного фонда (МВФ) «Перспективы мировой экономики».
По сравнению с предыдущим прогнозом, опубликованным в апреле, МВФ повысил прогноз экономического роста Армении. В предыдущем докладе прогнозировался экономический рост Армении в 2023 году на уровне 5,5 %.
Согласно последнему прогнозу, Международный валютный фонд в 2024 году прогнозирует 5-процентный экономический рост Армении.
Более того, МВФ дал Армении самый высокий прогноз экономического роста в регионе. Прогноз для Грузии - 6,2 % в 2023 году и 4,8 % в 2024 году. Экономический рост Азербайджана - 2,5 % и в этом году и в 2024 году.
В 2023 году прогноз для Турции составлял 4 %, в 2024 году – 3 %. В Иране МВФ прогнозирует экономический рост на уровне 3 % в 2023 году и 2,5 % в 2024 году.
Проект Закона о государственном бюджете РА на 2023 год основывался на прогнозе экономического роста на уровне 7 %. Прогноз Центрального банка Армении экономического роста Республики Армения в сентябре прошлого года составляет 7,2 %.