Հայաստանն իր ինքնիշխանության և իրավազորության հիման վրա պատրաստ է բացել ճանապարհները Ադրբեջանի ու Թուրքիայի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծում է, որ Հայաստանը պատրաստ է իր ինքնիշխանության, իրավազորության ու փոխադարձության սկզբունքի հիման վրա բացել ճանապարհներն Ադրբեջանի և Թուրքիայի համար, ինչը նշանակում է, որ ոչ մի երրորդ ուժ Հայաստանի Հանրապետության որևէ տարածքի նկատմամբ վերահսկողություն պետք է չունենա:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Փաշինյանն այս մասին ասաց Հանրային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում՝ անդրադառնալով այն հանգամանքին, որ Ադրբեջանն ու Թուրքիան տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակման թեմայի մասին խոսում են՝ կիրառելով «միջանցք» ձևակերպումը:
«Այստեղ նաև շատ կարևոր նրբություն կա: Միջանցք բառն ընդհանրապես գլոբալ աշխարհում օգտագործվում է որպես հաղորդակցության ուղիների սովորական տերմին: Օրինակ, ես Ազգային ժողովում էլ վերջերս ասացի, հյուսիս-հարավի նախագծի անունն էլ պաշտոնապես հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցք է»,-նշեց Փաշինյանը՝ պարզաբանելով, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ դա մի փոքր այլ տրամաբանություն ունի, որովհետև այդ հայտարարության մեջ կա Լաչինի միջանցքը, որը հայտարարության տրամաբանությամբ արտատարածքայինության, կամ երրորդ ուժի կողմից վերահսկողության որոշակի բովանդակություն է պարունակում: Բացի այդ, Լաչինի միջանցքն ուղղակի ճանապարհ չէ, այլ՝ 5 կիլոմետր լայնությամբ տարածքի շերտ է, որը գտնվում է երրորդ կողմի վերահսկողության ներքո:
Վարչապետի խոսքով՝ այս թեմաների նյարդերը միմյանց կապված են: «Մենք ի՞նչ ենք ասում. ասում ենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է և շահագրգռված, իմիջայլոց, սա էլ է շատ կարևոր, բացել տարածաշրջանային կոմունիկացիաները: Հայաստանը պատրաստ է իր ինքնիշխանության, իրավազորության, հավասարության ու փոխադարձության սկզբունքի հիման վրա բացել ճանապարհներն Ադրբեջանի և Թուրքիայի համար, ինչը նշանակում է, որ ոչ մի երրորդ ուժ Հայաստանի Հանրապետության որևէ տարածքի նկատմամբ վերահսկողություն պետք է չունենա։ Հայաստանի Հանրապետության սահմանները հատելու ժամանակ պետք է գործեն Հայաստանի սահմանապահ ծառայությունները, մաքսային ծառայությունները Հայաստանի Հանրապետության իրավազորության և հայտնի սկզբունքների հիման վրա: Օրինակ, մեզ ասում են, որ եռակողմ հայտարարության մեջ գրված է, թե անվտանգությունը պետք է ապահովի Ռուսաստանի Դաշնությունը, ես ասում եմ՝ եռակողմ հայտարարության մեջ այդպիսի բան գրված չէ: Դա հրապարակային փաստաթուղթ է, եկեք կարդանք, ընդհակառակը, նշված է, որ անվտանգությունը երաշխավորվում է Հայաստանի կողմից»,-հավելեց Փաշինյանը:

Армения готова открыть дороги для Азербайджана и Турции на основе своего суверенитета и своей юрисдикции
Премьер-министр Армении Никол Пашинян подчеркнул, что Армения готова открыть дороги Азербайджану и Турции на основе принципа своего суверенитета, юрисдикции и взаимности, а это означает, что никакая третья сила не должна иметь контроль над какой-либо территорией Республики Армения.
Как передает «Арменпресс», премьер-министр Армении Никол Пашинян подчеркнул это в интервью Общественному телевидению, коснувшись того, что Азербайджан и Турция обсуждают тему разблокирования региональных коммуникаций, используя формулировку «коридор».
«Однако есть очень важный нюанс. Слово «коридор» обычно используется в глобальном мире как общий термин для обозначения каналов связи. Например, недавно в Национальном собрании я сказал, что проект Север-Юг официально является дорожным коридором Север-Юг», - отметил Пашинян, уточнив, что в Трехстороннем заявлении от 9 ноября 2020 года это имеет несколько иную логику. Потому что в этом заявлении есть Лачинский коридор, который по логике заявления содержит определенное содержание экстерриториальности или контроля со стороны третьей силы. Лачинский коридор - это не просто дорога, а полоса территории шириной в 5 километров, находящаяся под контролем третьей стороны.
По мнению премьер-министра, эти темы связаны друг с другом. «Что мы говорим? Мы говорим, что Республика Армения готова и заинтересована, кстати, это тоже очень важно, открыть региональные коммуникации. Армения готова открыть дороги Азербайджану и Турции на основе принципа своего суверенитета, юрисдикции, равенства и взаимности, а это означает, что никакая третья сторона не должна иметь контроля над какой-либо территорией Республики Армения. Пограничные и таможенные службы Республики Армения при пересечении границ Республики Армения должны действовать исходя из юрисдикции Республики Армения. Нам, например, говорят, что в Трехстороннем заявлении написано, что безопасность должна обеспечивать Российская Федерация, я говорю, что в Трехстороннем заявлении этого нет. Это публичный документ, давайте прочтем его, наоборот, там указано, что безопасность гарантируется Арменией», - добавил Пашинян.