Շիրակի մարզի Արևիկ գյուղում տեղի ունեցավ «Լավաշի կախարդանքը» խորագրով փառատոնը
ԳՅՈՒՄՐԻ, 8 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շիրակի մարզի Արևիկ գյուղում տեղի ունեցավ «Լավաշի կախարդանքը» խորագրով փառատոնը, որի հեղինակն ու կազմակերպիչն էր «Արդինի» կրթամշակութային եւ տուրիզմի զարգացման հիմնադրամը՝ աջակցությամբ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և փառատոնի գլխավոր գործընկեր «Երեմյան փրոջեքթս»-ի:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Արևիկ գյուղը խորհրդային տարիներին հայտնի է եղել իր հացթուխներով և լավաշի թխման ավանդույթներով, որոնք վերջին 20 տարիներին գրեթե կորսված են: Գյուղն օտարները մեծարելով՝ կոչում էին Լավաշգրադ, այսինքն՝ լավաշի մայրաքաղաք: Փառատոնի անցկացման հիմնական նպատակն էր խորհրդային տարիներին իր հացթուխներով ու լավաշով հռչակված բնակավայրի կորսված փառքի, ինչպես նաև լավաշի թխման ավանդական եղանակների վերականգնումը, մարզում գաստրոտուրիզմի նոր ուղղության բացահայտումը, գյուղական կյանքի աշխուժացումը, գյուղը ժամանակին ապրեցնող և շենացնող լավաշի փառքի վերականգնումը:
«Փառատոնի անցկացումը նախատեսված էր սեպտեմբերի 23-ին, սակայն արցախյան պատերազմով պայմանավորված, այն հետաձգվել էր հոկտեմբերի 7-ին»,- «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց փառատոնի կազմակերպիչ Երանուհի Սողոյանը:
Փառատոնի հանդիսավոր բացման պատիվը վերապահված էր Գյումրու Մտորումների թատրոնին և Հայորդաց տան «Գանձեր» պարային խմբի սաներին: Հացթուխների պարով և լավաշի խորհրդանշական մատուցումից հետո (նույնն է թե աղ ու հացով դիմավորում) հյուրերը հրավիրվեցին բացօթյա թատերական սրահ, որտեղ ներկայացվեց հիմնադրամի պատվերով ստեղծված «Կախարդական լավաշը» ներկայացումը:
Պատմությունից հայտնի է, որ լավաշի թխման գործընթացն ավանդաբար իրականացրել են կանայք: Տղամարդու մուտքը հացատուն արգելված է եղել: Ինչպես խորովածը չի սիրում կանացի ձեռքեր ու կնոջ միջամտություն, այնպես էլ հնում հաց թխելիս տղամարդու միջամտությունը չի խրախուսվել, անգամ` համարվել է վատ նշան: Ըստ ավանդության՝ հաց թխելու արարողությունը կատարվել է վաղ առավոտյան, իսկ կրակը թոնրում վառել են արևածագին: Հաց թխելու գործընթացն ուղեկցվել է բարի լույսի օրհնանքներով և աղոթքներով: Հնում լավաշը թխել են տոնից տոն և մեծ քանակությամբ: Այս գործընթացը հաճախ տևել է մեկ կամ երկու օր: Եղել են նաև հատուկ երգեր, որոնք կատարվել են լավաշ թխելու ժամանակ՝ գովերգելով լավաշի համը: Ցավոք, վերջին տարիներին Արևիկում շատերն են վերջնականապես փակել թոնրատների դռները: Ու սա մի գյուղում, ուր շատ տարիներ առաջ, լուսաբացին մուտք գործող օտարականին առաջին հերթին դիմավորում էր օդում կանգնած ծխահոտն ու լավաշի բույրը:
«Փառատոնի մուտքը համայնք ընդամենը մեկօրյա մեծ տոն է, որը նպաստելու է գյուղի հանրահռչակմանը, մարզի սահմաներից դուրս ճանաչելիության մեծացմանը, գյուղական հացաբույր միջավայրում մեկ գեղեցիկ օր անցկացնելուն, տեղական արտադրության մթերքներ գնելուն և այլն: Մեկօրյա փառատոնի անցկացումը լինելու է սաղմը, քանի որ մեր նպատակն է այն դարձնել ամենամյա: Հնարավորություն ստանալով առաջին սաղմը գցելու՝ մենք հնարավորություն կստանանք ամեն տարի ծրագիրը ոչ միայն կրկնելու, այլև՝ ընդլայնելու: Ի՞նչ կտա գյուղին փառատոնը: Մեկ անգամ անցկացնելու դեպքում՝ մեկօրյա տոն: Ամենամյա դարձնելու դեպքում կստեղծվի զբոսաշրջային կայուն ուղղություն՝ իր բոլոր առավելություններով հանդերձ: Մենք փառատոնը կոչել ենք «Լավաշի կախարդանքը», քանի որ վստահ ենք՝ հայերի համար հացատեսակներից համեղագույնը համարվող լավաշն իր կախարդական բույրով թմբիրից կարթնացնի երբեմնի կյանքով լի, աշխույժ այս համայնքն ու ազդեցությունը կտարածվի նաև հարևան համայնքների վրա»,- հավելեց Երանուհի Սողոյանը։

В ширакском селе Аревик прошел фестиваль «Магия лаваша»
В селе Аревик Ширакского марза состоялся фестиваль «Магия лаваша», автором и организатором которого выступил Фонд развития образования, культуры и туризма «Ардини» при поддержке МОНКС РА и главного партнера фестиваля «Еремян Проджектс».
Как передает Арменпресс, село Аревик еще в советские годы славилось своими пекарями и традициями выпечки лаваша, которые за последние 20 лет практически были утрачены.Иностранцы уважительно называли село Лавашградом.Основной целью фестиваля было восстановить утраченную славу поселка, открыть в регионе новое направление гастротуризма, оживить сельскую жизнь и восстановить славу лаваша, которым раньше жила деревня.
"Фестиваль планировалось провести 23 сентября, но из-за арцахской войны его перенесли на 7 октября", - сказала организатор фестиваля Ерануи Согоян.
Честь торжественного открытия фестиваля была предоставлена Гюмрийскому театру «Отражения» и студентам танцевального коллектива «Сокровища» Дома Айордац.После танца пекарей и символической подачи лаваша (с солью и хлебом) гости были приглашены в открытый театральный зал, где по заказу фонда был представлен спектакль «Волшебный лаваш».
Из истории известно, что процессом выпечки лаваша традиционно занимались женщины.Мужчин в пекарню не пускли.Как шашлык не любит женских рук и женского вмешательства, так и мужское вмешательство в выпечку хлеба в старину не поощрялось, оно даже считалось дурным знаком.По традиции обряд выпекания хлеба совершался рано утром, а огонь в печи зажигался с восходом солнца.Процесс выпечки хлеба сопровождался благословениями и молитвами.В древности лаваш пекли от праздника к празднику и в больших количествах. Этот процесс часто занимал дни.Во время выпечки лаваша исполнялись и специальные песни, восхваляющие вкус лаваша.К сожалению, в последние годы многие пекарни в Аревике окончательно закрылись.И это в деревне, где много лет назад первое, что встречало входящего на рассвете в село иноземца — это воздух, напоенный дымом очага и ароматом свежевыпеченного лаваша.
«Возвращение фестиваля в общину – это всего лишь большой, но однодневный праздник, который будет способствовать популяризации села, повышению узнаваемости за пределами региона, проведению прекрасного дня в среде сельской пекарни, реализации продукции местного производства. продукты и т. д.Проведение однодневного фестиваля еще в зачаточном состоянии, но наша цель — сделать его ежегодным.Заронив первое зернышко, у нас будет возможность не только повторять программу каждый год, но и расширять ее. А что даст фестиваль селу?Если сделать его ежегодным, это создаст устойчивое туристическое направление со всеми его преимуществами.Мы назвали фестиваль «Магия лаваша», потому что уверены, что излюбленный армянами лаваш, своим волшебным ароматом выведет из «сна» некогда полную жизни общину, и это распространится на соседние общины тоже", - добавила Ерануи Согоян.