Շառլ Միշելը կփորձի Ալիևին բերել բանակցությունների սեղանի շուրջ և ստիպել նրան ստորագրել նույն հռչակագիրը, որն արդեն ստորագրել է Փաշինյանը․ քաղաքագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, հաշվի առնելով Ադրբեջանի նկատմամբ առկա միջազգային բացասական ֆոնը՝ որոշեց դադար վերցնել։ Մյուս կողմից, հաշվի առնելով նաև իր անբավարար բանակցային ներուժը՝ Ադրբեջանի նախագահը պարզապես չի ցանկանում խոսել առանց Էրդողանի։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց քաղաքագետ Հրանտ Միքայելյանը՝ անդրադառնալով այն հանգամանքին, որ Ադրբեջանի ղեկավարը չէր ներկայացել Իսպանիայում կայացած հանդիպմանը։
Նախօրեին Գրանադայում տեղի ունեցավ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի քառակողմ հանդիպումը, որից հետո կողմերը համատեղ հայտարարությամբ ընդգծել են իրենց անսասան աջակցությունը Հայաստանի անկախությանը, ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանը և սահմանների անձեռնմխելիությանը։
Նախատեսված էր, որ հանդիպումը պետք է կայանա հնգակողմ ձևաչափով, սակայն հոկտեմբերի 4-ին ադրբեջանական լրատվամիջոցները հայտնեցին, որ Իլհամ Ալիևը հրաժարվել է Գրանադայում հոկտեմբերի 5-ին նախատեսված հնգակողմ հանդիպումից։ Որպես պատճառ ադրբեջանական կողմը նշում էր այն հանգամանքը, որ Ֆրանսիան և Գերմանիան մերժել էին Բաքվի առաջարկն այդ հանդիպմանը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի մասնակցության վերաբերյալ։
«Իրական պատճառն այն է, որ Իլհամ Ալիևը, ի տարբերություն Փաշինյանի, պատրաստ չէ նույնիսկ ամենափոքր հարցերում փոխզիջման գնալ»,- ասաց Միքայելյանը։
Անդրադառնալով այն հարցին, թե ինչ կարելի է սպասել հոկտեմբերի վերջին նախատեսված Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի Բրյուսելում կայանալիք հանդիպումից՝ ԵԽ նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ, որի մասին Գրանադայում ԵՄ ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովի մեկնարկից առաջ հայտարարել է Եվրոպական խորհրդի ղեկավարը, քաղաքագետն ընդգծեց, որ Փաշինյանն ըստ էության պատրաստ է Ալիևի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքել։
«Սակայն մինչ այժմ Ալիևը կարծում է, որ չի պայմանավորվել գլխավորի` միջանցքի հարցում։ Այդուհանդերձ հոկտեմբերի վերջին Շառլ Միշելն ամենայն հավանականությամբ կփորձի Ալիևին բերել բանակցությունների սեղանի շուրջ և ստիպել նրան ստորագրել նույն հռչակագիրը, որն արդեն ստորագրել է Փաշինյանը Գրանադայում»,- ասաց քաղաքագետը։

Шарль Мишель попытается заставить Алиева подписать ту же декларацию, которую уже подписал Пашинян: политолог
Президент Азербайджана Ильхам Алиев, принимая во внимание негативный международный фон в отношении Азербайджана, решил взять паузу. С другой стороны, учитывая его недостаточный переговорный потенциал, президент Азербайджана просто не хочет разговаривать без президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана.
Такое мнение в беседе с Арменпресс высказал политолог Грант Микаелян, коснувшись того факта, что лидер Азербайджана не появился на состоявшейся в Испании встрече.
Накануне в Гранаде состоялась четырехсторонняя встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, председателя Европейского совета Шарля Мишеля, президента Франции Эммануэля Макрона и канцлера Германии Олафа Шольца, после чего стороны в совместном заявлении подчеркнули свою непоколебимую поддержку независимости, суверенитету, территориальной целостности и нерушимости границ Армении.
Планировалось, что встреча должна пройти в пятистороннем формате, однако 4 октября азербайджанские СМИ сообщили, что Ильхам Алиев отказался от пятисторонней встречи, запланированной на 5 октября в Гранаде. В качестве причины азербайджанская сторона назвала тот факт, что Франция и Германия отвергли предложение Баку об участии президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана в этой встрече.
“Настоящая причина в том, что Ильхам Алиев, в отличие от Пашиняна, не готов идти на компромисс даже по самым незначительным вопросам”, - сказал Микаелян.
Коснувшись вопроса о том, чего можно ожидать от встречи премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева в Брюсселе при посредничестве председателя Европейского совета Шарля Мишеля, о которой перед объявил глава Европейского совета после неформального саммита ЕС в Гранаде, политолог подчеркнул, что, по сути, Пашинян готов подписать мирное соглашение с Алиевым.
“Однако Алиев до сих пор считает, что не договорился по главному вопросу - коридору. Тем не менее, в конце октября Шарль Мишель, вероятно, попытается посадить Алиева за стол переговоров и заставить его подписать ту же декларацию, которую Пашинян уже подписал в Гранаде”, - сказал политолог.