Ադրբեջանը չի կարող տարածքային պահանջներ ունենալ Հայաստանի նկատմամբ․ Շառլ Միշելը՝ Ալիևին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրոպական խորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելը հայտնել է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ վերջին զրույցի ժամանակ նշել է, որ վերջինս «չի կարող տարածքային պահանջներ ունենալ Հայաստանի նկատմամբ», և պահանջել է երաշխավորել «Բաքվի և Երևանի կողմից միմյանց տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչումը»։ «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից։
«Ես երկու օր առաջ խոսեցի նախագահ Ալիևի հետ և հստակ ասացի նրան, որ նա չի կարող տարածքային պահանջներ ունենալ Հայաստանի նկատմամբ: Սա պետք է բարձրաձայն ասվի, և պետք է երաշխավորվի, որ կա (խմբ.` Հայաստանի և Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչում)», - ասել է նա Գրանադայում Եվրոպական քաղաքական համայնքի պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների գագաթնաժողովին ժամանելուն պես:
«Ես մտադիր չեմ այստեղ հրապարակավ մեկնաբանել Ալիևի՝ Գրանադա չգալու որոշումը, ես անձամբ նրան կասեմ, թե ինչ եմ մտածում այդ մասին», - հավելել է Միշելը։
Եվրոպական խորհրդի ղեկավարը նշել է, որ ԵՄ միջնորդությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ուղղված է Եվրամիության շահերի պաշտպանությանը և Կովկասում եվրոպական արժեքների առաջ մղելուն։
«Քանի դեռ չէինք սկսել այս միջնորդությունը, մենք առանձնապես ակտիվ չէինք Կովկասում։ ԵՄ-ի այս միջնորդական ջանքերը նշանակում են, որ մենք պաշտպանում ենք մեր շահերը, մենք առաջ ենք մղում մեր արժեքներն այս տարածաշրջանում»,- ասել է Միշելը։

YEREVAN, OCTOBER 5, ARMENPRESS. President of the European Council Charles Michel has said that during his latest phone call with Azerbaijani President Ilham Aliyev he demanded the latter to guarantee a mutual recognition of territorial integrity between Baku and Yerevan and told Aliyev that he ‘can’t have territorial demands towards Armenia,’ TASS reports.
“I spoke with President Aliyev two days ago and I clearly told him that he can’t have territorial demands towards Armenia,” TASS quoted Michel as saying in Granada ahead of the European Political Community summit. “This must be said out loud, and it must be guaranteed that it exists [mutual recognition of territorial integrity between Armenia and Azerbaijan],’ Michel said.
“I am not going to publicly comment on Aliyev’s decision not to come to Granada, I will personally tell him what I think about that,” he added.
Charles Michel said that the EU mediation between Armenia and Azerbaijan is aimed at protecting the EU’s interests and advancing European values in the Caucasus.
“We weren’t particularly active in the Caucasus until we started this mediation. These mediation efforts by the EU mean that we are protecting our interest, we are advancing our values in this region,” Michel said.