ԼՂ-ում Ադրբեջանի էթնիկ զտումների քաղաքականությունը պետք է արժանանա միջազգային հստակ գնահատականի. ՀՀ ԱԳ նախարարը՝ Կանադայի գործընկերոջը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը սեպտեմբերի 27-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Կանադայի ԱԳ նախարար Մելանի Ժոլիի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցեր:
«ՀՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրել է Լաչինի միջանցքի` ավելի քան 9-ամսյա արգելափակմանը հաջորդած՝ սեպտեմբերի 19-ին Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի հետևանքները: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղում իրականացնում է իր կողմից ծրագրված էթնիկ զտումների քաղաքականությունը, որը, ուժի կիրառման քաղաքականության հետ մեկտեղ պետք է արժանանա միջազգային հստակ գնահատականի»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:

Политика Баку по этнической чистке должна получить четкую международную оценку: глава МИД Армении канадскому коллегe
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 27 сентября провел телефонный разговор с министром иностранных дел Канады Мелани Жоли.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, были обсуждены вопросы региональной безопасности и стабильности.
Министр иностранных дел Армении представил последствия агрессии, развязанной Азербайджаном против народа Нагорного Карабаха 19 сентября, последовавшее за блокированием Лачинского коридора на протяжении более 9 месяцев. Министр Мирзоян подчеркнул, что Азербайджан осуществляет запланированную политику этнической чистки в Нагорном Карабахе, которая наряду с политикой применения силы должна получить четкую международную оценку.