ԼՂ-ում Ադրբեջանի էթնիկ զտումների քաղաքականությունը պետք է արժանանա միջազգային հստակ գնահատականի. ՀՀ ԱԳ նախարարը՝ Կանադայի գործընկերոջը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը սեպտեմբերի 27-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Կանադայի ԱԳ նախարար Մելանի Ժոլիի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցեր:
«ՀՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրել է Լաչինի միջանցքի` ավելի քան 9-ամսյա արգելափակմանը հաջորդած՝ սեպտեմբերի 19-ին Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի հետևանքները: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղում իրականացնում է իր կողմից ծրագրված էթնիկ զտումների քաղաքականությունը, որը, ուժի կիրառման քաղաքականության հետ մեկտեղ պետք է արժանանա միջազգային հստակ գնահատականի»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:

Armenian Foreign Minister briefs Canadian counterpart on aftermath of Azeri aggression in Nagorno-Karabakh
YEREVAN, SEPTEMBER 27, ARMENPRESS. On September 27, Ararat Mirzoyan, Minister of Foreign Affairs of Armenia spoke by phone with Mélanie Joly, Minister of Foreign Affairs of Canada.
During the phone conversation, issues of regional security and stability were discussed, the foreign ministry said in a readout.
The Minister of Foreign Affairs briefed on the consequences of the aggression unleashed by Azerbaijan against the people of Nagorno-Karabakh on September 19 following more than 9 months of blockade of the Lachin corridor. Minister Mirzoyan emphasized that Azerbaijan is pursuing its pre-planned policy of ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh, which, along with the use of force, should receive a clear international assessment.