Այդ զարգացումը լրացուցիչ բեռ է առաջացրել ԼՂ բնակչության համար․ Շվեյցարիայի ներկայացուցիչը՝ Ադրբեջանի գործողությունների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Շվեյցարիան խորապես մտահոգված է Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի դեմ իրականացված ռազմական գործողություններով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում այս մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ի ԱԽ-ում Շվեյցարիայի ներկայացուցիչ Պասկալ Բերիսվիլը՝ Լեռնային Ղարաբաղի վրա Ադրբեջանի լայնածավալ հարձակման թեմայով հրատապ նիստի ժամանակ։
« Այս զարգացումը լրացուցիչ բեռ է առաջացրել Լեռնային Ղարաբաղի շրջանի քաղաքացիական բնակչության համար։ Նրանք արդեն իսկ ծանր հումանիտար իրավիճակում էին և կրում էին տառապանքներ։ Շվեյցարիան ի գիտություն է ընդունում սեպտեմբերի 20-ին հայտարարված հրադադարը և կոչ է անում դադարեցնել մարտական գործողությունները։ Ուժի կիրառումը ընդունելի չէ որպես հակամարտության լուծման միջոց։ Թեպետ մարտական գործողությունները կարծես թե դադարել են, սակայն իրավիճակը մնում է փխրուն։ Անորոշության այս իրավիճակում միջազգային իրավունքով նախատեսված պարտավորությունները պետք է էլ ավելի հստակորեն կարևորել։ Միջազգային մարդասիրական իրավունքի և մարդու իրավունքների նորմերը, մասնավորապես, փոքրամասնությունների իրավունքները, պետք է հարգվեն առանց որևէ պայմանների։ Մենք տխրեցինք, տեղեկանալով զոհված քաղաքացիական անձանց մասին»,- ասել է Շվեյցարիայի ներկայացուցիչը։
Նա կարևորել է նաև քաղաքացիական բնակչության, վիրավորների և բժշկական հիմնարկների պաշտպանության խնդիրները։
« Մարդասիրական սուբյեկտները, այդ թվում՝ ԿԽՄԿ-ն պետք է կարողանան իրենց անկողմնակալ առաքելությունները կատարել և արագ ու անխոչընդոտ ապահովել մարդասիրական օգնության մատակարարումը կարիք ունեցող բնակիչներին։ Մարդասիրական առաքումների մասին դրական զարգացումների փաստով ուրախացանք։ Խոսքն այս շաբաթվա սկզբին Լաչինի միջանցքով և Աղդամի ճանապարհով ուղարկված օգնության մասին է, բայց այդ հասանելիությունը պետք է շարունակել ապահովել։ Կողմերին կոչ ենք անում հարգել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները, ինչպես նաև հետևել Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումներին»,- նշել է ՄԱԿ-ի ԱԽ-ում Շվեյցարիայի ներկայացուցիչը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև տևական խաղաղությունը պետք է շարունակական երկխոսության միջոցով բանակցային սեղանի արդյունք լինի։
« Խաղաղությունը պետք է ապահովել, հարգելով ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը և փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանությունը։
Բոլորը, այդ թվում՝ տարածաշրջանի ազդեցիկ դերակատարները պարտավոր են ապահովել հարգանքը միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի նկատմամբ և ապահովել խաղաղ լուծումները։ Շվեյցարիան պատրաստ է աջակցել այդ նպատակին և աջակցել կողմերին։ Խիստ կարևոր է, որ Ադրբեջանը և Հայաստանը վերսկսեն խաղաղության գործընթացը»,- եզրափակեց ՄԱԿ-ի ԱԽ-ում Շվեյցարիայի ներկայացուցիչը։

Такое развитие создало дополнительное бремя для населения Нагорного Карабаха: представитель Швейцарии
Швейцария глубоко обеспокоена военными операциями, проводимыми Азербайджаном против Нагорного Карабаха. Как передает «Арменпресс», об этом заявила представитель Швейцарии в Совете безопасности ООН Паскаль Берисвиль на срочном заседании Совета безопасности ООН, посвященном широкомасштабному нападению Азербайджана на Нагорный Карабах.
«Это развитие событий создало дополнительную нагрузку для гражданского населения Нагорно-Карабахского региона. Они уже находились в сложной гуманитарной ситуации и страдали. Швейцария принимает к сведению объявленное 20 сентября прекращение огня и призывает к прекращению боевых действий. Применение силы в качестве средства разрешения конфликта неприемлемо. Хотя боевые действия, похоже, прекратились, ситуация остается хрупкой. В этой ситуации неопределенности обязательства по международному праву следует четче подчеркнуть. Нормы международного гуманитарного права и прав человека, в частности прав меньшинств, должны соблюдаться без каких-либо условий. Мы были опечалены, узнав о погибших мирных жителях», - заявила представитель Швейцарии.
Она также отметила важность вопросов защиты гражданского населения, раненых и медицинских учреждений.
«Гуманитарные организации, в том числе МККК, должны иметь возможность выполнять свои беспристрастные миссии и обеспечивать быструю и беспрепятственную доставку гуманитарной помощи нуждающимся жителям. Мы были рады факту позитивных сдвигов в сфере гуманитарных поставок. Мы говорим о помощи, отправленной ранее на этой неделе по Лачинскому коридору и Агдамской дороге, но этот доступ необходимо продолжить обеспечивать. Призываем стороны уважать обязательства, взятые на себя Трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года, а также следовать решениям Международного Суда», - заявила представитель Швейцарии в Совбезе ООН.
По ее словам, прочный мир между Арменией и Азербайджаном должен стать результатом переговоров за столом посредством постоянного диалога.
«Мир должен быть обеспечен путем уважения суверенитета, территориальной целостности и защиты прав меньшинств.
Все, включая влиятельных игроков в регионе, обязаны обеспечивать уважение норм международного гуманитарного права и обеспечивать мирные решения. Швейцария готова поддержать эту цель и помочь сторонам. Очень важно, чтобы Азербайджан и Армения возобновили мирный процесс», - заключила представитель Швейцарии в Совбезе ООН.