Կլոր սեղանի շուրջ. «Հայ ֆեստ»-ը հանդիպում է «Ավինյոն» փառատոնին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայ ֆեստ» 21-րդ կատարողական արվեստի միջազգային փառատոնի շրջանակներում տեղի կունենա բացառիկ իրադարձություն, որը կմիավորի երկու հայտնի թատերական փառատոնների՝ «Հայ ֆեստ»-ի և «Ավինյոն» փառատոնի ներկայացուցիչներին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ միջոցառման ընթացքում կանցկացվի կլոր սեղան, որտեղ մասնակիցները կկարողանան քննարկել թատերական ոլորտի զարգացման միտումները, նոր ուղղություններն ու մարտահրավերները, որոնց բախվում են ժամանակակից թատրոնները։
Գրավելով թատերասերների ուշադրությունը՝ «Հայ ֆեստ»-ն արդեն հաստատվել է որպես թատերարվեստի զարգացմանն ու մշակութային փոխանակմանը նպաստող խոշոր իրադարձություն: Այս տարի փառատոնն ավելի մեծ ուշադրություն է գրավում, քանի որ դառնում է «Ավինյոն» փառատոնի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման և երկխոսության հարթակ։
Ֆրանսիայի Ավինյոն քաղաքում անցկացվող «Ավինյոն» փառատոնը թատերական աշխարհի ամենահեղինակավոր և ազդեցիկ իրադարձություններից է։ Այստեղ հավաքվում են աշխարհի տարբեր երկրների լավագույն թատերական խմբերն ու ռեժիսորները՝ ներկայացնելով ժամանակակից բեմադրություններ և ուսումնասիրելով թատերարվեստի նոր ձևերը:
«Հայ ֆեստ» 21-րդ կատարողական արվեստի միջազգային փառատոնն այս տարի կանցկացվի հոկտեմբերի 2-8-ը։
Այն ամենամյա կատարողական արվեստների միջազգային փառատոն է, որը իրականացվում է Հայաստանում: Առաջին անգամ կայացել է 2003-ին: Հայ հանդիսատեսը «Հայ ֆեստ»-ի շրջանակներում հնարավորություն է ստանում ծանոթանալ համաշխարհային կատարողական արվեստի արժեքներին։
2019-2021 թվականներին ԵՓԱ-ն (Եվրոպական փառատոների ասոցիացիա) թվով 715 եվրոպական փառատոններից «Հայ ֆեստ» միջազգային թատերական փառատոնը ընտրել և ընդգրկել է 24 լավագույնների ցանկում: Փառատոնի նախագահն է Արթուր Ղուկասյանը։

За круглым столом: «АйФест» встречает фестиваль «Авиньон»
В рамках XXI Международного фестиваля исполнительского искусства «АйФест» состоится эксклюзивное мероприятие, которое объединит представителей двух известных театральных фестивалей: «АйФест» и фестиваль «Авиньон».
Как сообщает «Арменпресс», состоится круглый стол, где участники смогут обсудить тенденции развития театральной сферы, новые направления и проблемы, с которыми сталкиваются современные театры.
«АйФест» уже зарекомендовал себя как крупное мероприятие, способствующее развитию театрального искусства и культурного обмена. В этом году фестиваль привлек больше внимания, поскольку он становится площадкой для встреч и диалога и с представителями фестиваля «Авиньон».
Фестиваль «Авиньон», проходящий во французском Авиньоне, является одним из самых престижных и влиятельных событий в театральном мире. Здесь собираются лучшие театральные коллективы и режиссеры из разных стран, представляющие современные пьесы и осваивающие новые формы театрального искусства.
XXI Международный фестиваль исполнительского искусства «АйФест» пройдет в этом году со 2 по 8 октября.
Это международный фестиваль исполнительского искусства, ежегодно проводимый в Армении. Впервые он был проведен в 2003 году. Армянский зритель в рамках «АйФест» получает возможность познакомиться с образцами мирового исполнительского искусства.
В 2019-2021 годах ЕАФ (Европейская ассоциация фестивалей) из 715 европейских фестивалей выбрала «АйФест» и включила его в список 24 лучших. Председатель фестиваля – Артур Гукасян.