Հայասատանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը բացում է իր 98-րդ համերգաշրջանը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայասատանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր՝ Էդուարդ Թոփչյան) բացում է իր 98-րդ համերգաշրջանը:
Մեկնարկում է Երևանյան միջազգային երաժշտական 15-րդ փառատոնը՝ նվիրված մեծն կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի ծննդյան 120-ամյակին:
Ողջ փառատոնի ընթացքում կհնչեն Արամ Խաչատրյանի հայտնի և սիրված ստեղծագործությունները: Բացման համերգին՝ սեպտեմբերի 15-ին, «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում հանդես կգա անվանի դաշնակահար, Չայկովսկու անվան միջազգային մրցույթի առաջին մրցանակակիր (2015թ.) Դմիտրի Մասլեևը՝ դիրիժոր Վալենտին Ուրյուպինի ղեկավարությամբ: Ծրագրում կհնչեն Խաչատրյանի թիվ 1 Սիմֆոնիան և Պրոկոֆևի Դաշնամուրի և նվագախմբի համար գրված թիվ 3 կոնցերտը:
Փառատոնի նշանավոր իրադարձություններից են անվանի հայ մենակատար Սերգեյ Խաչատրյանի և Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի համերգները Մեղրիում, Կապանում, Գորիսում և Գյումրիում: Շրջագայությունը կեզրափակվի երևանյան համերգով` սեպտեմբեր 28-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում: Համերգները կղեկավարի նշանավոր դիրիժոր Ստանիսլավ Կոչանովսկին, ով 2024/2025 համերգաշրջանում կստանձնի NDR Radio Philharmonic նվագախմբի գլխավոր դիրիժորի պաշտոնը:
15-րդ Երևանյան միջազգային երաժշտական փառատոնը այս տարի ևս աչքի է ընկնում աստղային մենակատարների կազմով. GRAMMY մրցանակակիր, ֆենոմենալ ջութակահար Ագուստին Հադելիխը հոկտեմբերի 2-ին կվերադառնա Հայաստան բացառիկ համերգով, որը կղեկավարի մաեստրո Էդուարդ Թոփչյանը, իսկ աշխարհահռչակ օպերային երգիչ տենոր Ռամոն Վարգասը մենահամերգով հանդես կգա հոկտեմբերի 18-ին: Փառատոնի փակումը կնշանավորվի Ջուզեպպե Վերդիի ‹‹Պարահանդես-դիմակահանդես›› օպերայի համերգային կատարմամբ:
Փառատոնի ընթացքում կկայանա նաև Ա.Խաչատրյանի վերջին հեղինակային ծրագրով համերգ, որտեղ կներկայացվեն կոմպոզիտորի հազվադեպ կատարվող կամերային ստեղծագործությունները:
Ի մեծարումն Արամ Խաչատրյանի՝ կոմպոզիտորի 120-ամյակի շրջանակներում Հայաստանի ազգային Ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը հյուրախաղերով հանդես կգա Եվրոպայի, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և Կանադայի այնպիսի հեղինակավոր համերգասրահներում, ինչպիսիք են՝ Carnegie Hall, Le Maison Symphonique, Megaro Moussikis, Boston Symphony Hall, Roy Thomson Hall համերգասրահները: Համերգների ընթացքում Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ հանդես կգան հայ անվանի մենակատարներ դաշնակահար Սերգեյ Բաբայանը, ջութակահարներ Սերգեյ Խաչատրյանը և Անուշ Նիկողոսյանը՝ մաեստրո Էդուարդ Թոփչյանի ղեկավարությամբ:

Национальный филармонический оркестр Армении открывает свой 98-й концертный сезон
Национальный филармонический оркестр Армении (художественный руководитель и главный дирижер Эдуард Топчян) открывает свой 98-й концертный сезон.
Начинается XV Ереванский международный музыкальный фестиваль, посвященный 120-летию со дня рождения великого композитора Арама Хачатуряна.
На протяжении всех дней фестиваля будут звучать известные и популярные композиции Арама Хачатуряна. На открытии 15 сентября в концертном зале «Арам Хачатурян» под руководством Валентина Урюпина выступит известный пианист, лауреат первой премии Международного конкурса имени Чайковского (2015) Дмитрий Маслев. В программе - Симфония № 1 Хачатуряна и Концерт для фортепиано с оркестром № 3 Прокофьева.
Из примечательных событий фестиваля - выступления известного армянского скрипача Сергея Хачатряна и Национального филармонического оркестра Армении в Мегри, Капане, Горисе и Гюмри. Гастроли завершатся в Ереване 28 сентября в концертном зале «Арам Хачатурян». Концерты проведет известный дирижер Станислав Кохановский, главный дирижера Филармонического оркестра НРР сезона 2024/2025.
XV Ереванский международный музыкальный фестиваль и в этом году отличится участием звездных солистов. Лауреат премии «Грэмми» скрипач Агустин Гаделич 2 октября выступит в Армении с эксклюзивным концертом под управлением маэстро Эдуарда Топчяна, известный оперный певец тенор Рамон Варгас выступит с сольным концертом 18 октября. Закрытие фестиваля ознаменуется концертным исполнением оперы Джузеппе Верди «Бал-маскарад».
В рамках фестиваля также состоится концерт с последней авторской программой А. Хачатуряна, где будут представлены редко исполняемые камерные произведения композитора.
В честь 120-летия Арама Хачатуряна Национальный филармонический оркестр Армении выступит с гастролями в престижных концертных залах Европы, США и Канады: Carnegie Hall, Le Maison Symphonique, Megaro Moussikis, Boston Symphony Hall, Roy Thomson Hall. С Национальным филармоническим оркестром Армении под руководством маэстро Эдуарда Топчяна выступят известные исполнители Армении – пианист Сергей Бабаян, скрипачи Сергей Хачатрян и Ануш Никогосян.