Ալեն Սիմոնյանը ֆրանսիացի պատգամավորի հետ հանդիպմանն ընդգծել է Ադրբեջանի նկատմամբ միջազգային պատժամիջոցների անհրաժեշտությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 14-ին ընդունել է Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ժան-Լուի Բուրլանժին: Ջերմորեն ողջունելով հյուրին` Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ այս այցը հնարավորություն կընձեռի տեղում ծանոթանալու վերջին զարգացումներին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Հայաստանի Ազգային ժողովի հասարակայնության հետ կապերի և հաղորդակցության վարչությունը։
Քննարկվել են հայ-ադրբեջանական հարաբերություններին եւ Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրադրությանն առնչվող մանրամասներ: ՀՀ ԱԺ նախագահը արձանագրել է, որ երկու ամիս առաջ Ժան-Լուի Բուրլանժի հետ տեղի ունեցած հանդիպումից հետո իրավիճակն էլ ավելի է սրվել:
Ալեն Սիմոնյանը խնդրի կարգավորման հարցում շեշտել է քաղաքական եւ դիվանագիտական ջանքերի անհրաժեշտությունը` այս առումով բարձր գնահատելով առաջին հերթին Ֆրանսիայի նախաձեռնողականությունը եւ պաշտոնական Փարիզի քաղաքական աջակցությունը:
«Եկել եմ Ֆրանսիայի աջակցությունը փոխանցելու Հայաստանին, միասին պայքարելու այն արժեքների համար, որի կրողն է ձեր երկիրը»,- նշել է Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահը՝ հավելելով, որ չնայած իր երկիրը շատ բան է անում Հայաստանի համար, բայց դա բավարար չէ ծայրահեղ լարված իրադրությունը շուտափույթ լուծելու տեսանկյունից:
Հանդիպման ավարտին Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ ակնկալում է ֆրանսիացի գործընկերների գործուն քայլերի շարունակականությունը՝ ապահովելու Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության անվտանգությունը եւ դատապարտելու հումանիտար աղետը: Նա խոսել է նաեւ Ադրբեջանի հանդեպ միջազգային պատժամիջոցներ կիրառելու անհրաժեշտությունից:

Председатель НС Армении принял председателя комитета по внешним отношениям НС Франции
14 сентября председатель Национального собрания Армении Ален Симонян принял председателя комитета по внешним отношениям Национального собрания Франции Жана-Луи Бурланжа. Приветствуя гостя, Ален Симонян отметил, что этот визит предоставит возможность ознакомиться с последними событиями на месте.
Как передает «Арменпресс», сообщение о визите распространило Управление по связям с общественностью и коммуникациям Национального собрания Армении.
Были обсуждены вопросы, касающиеся армяно-азербайджанских отношений и ситуации в Нагорном Карабахе. Спикер НС РА отметил, что после встречи с Жаном-Луи Бурланжем два месяца назад, ситуация намного ухудшилась.
Ален Симонян подчеркнул необходимость политических и дипломатических усилий для решения этого вопроса, высоко оценив инициативу Франции и политическую поддержку официального Парижа.
«Я приехал передать Армении поддержку Франции, чтобы вместе бороться за ценности, носителем которых является ваша страна», - заявил высокий гость, добавив, что, хотя его страна делает очень многое, но этого недостаточно с точки зрения скорейшего разрешения напряженной ситуации.
Ален Симонян сказал, что ожидает продолжения активных действий французских партнеров по обеспечению безопасности населения Нагорного Карабаха и осуждению гуманитарной катастрофы. Он коснулся и необходимости применения международных санкций против Азербайджана.