Խաղաղ գործընթացում նշանակալի արդյունքի հասնելու համար անհրաժեշտ է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վստահության ձևավորումը․ Մարուքյան
![Խաղաղ գործընթացում նշանակալի արդյունքի հասնելու համար անհրաժեշտ է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վստահության ձևավորումը․ Մարուքյան](http://armenpress.am/resized/480/static/news/b/2023/09/1119281.jpg)
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը կարևորում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վստահության մթնոլորտի ձևավորումը՝ Հարավային Կովկասում կայուն և երկարատև խաղաղության հասնելու համար։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Էդմոն Մարուքյանն այս մասին գրել է X-ի իր էջում։
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վստահության բացակայությունը ֆունդամենտալ խնդիր է և այն պետք է լուծել, որպեսզի խաղաղ գործընթացում նշանակալի արդյունքներ լինեն։ Կարող եմ վստահ հայտարարել, որ վերջին երկու տարիների ընթացքում Հայաստանի վարչապետն արել է հնարավոր և, կարող է թվալ, անհնար բոլոր քայլերը խաղաղ բանակցություններում վստահության ամրապնդման համար, որի նպատակն է հասնել երկարաժամկետ խաղաղության Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև»,- գրել է Մարուքյանը։
Նա հավելել է, որ այդ քայլերին ի պատասխան՝ Ադրբեջանը շարունակում է իր բանտերում պահել ռազմագերիներին և այլ քաղաքացիական անձանց, առևանգել նոր պատանդների Հայաստանի տարածքից և Լաչինի միջանցքից, չի հանում իր զորքերը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքներից՝ պարբերաբար հարձակվելով նրա վրա, սպանում և վիրավորում է ավելի շատ մարդկանց, արգելափակում է հաղորդակցությունները, տորպեդահարում է պետական սահմանների դելիմիտացիայի գործընթացը, շրջափակել ու սովի է մատնում Լեռնային Ղարաբաղի 120 հազար բնակիչներին, մերժում է Բաքվի և Ստեփանակերտի միջև բանակցությունները միջազգային մեխանիզմի ներքո։
«Այս ամենը խափանել է ու շարունակում է վնաս հասցնել խաղաղ գործընթացին, ինչպես նաև դրանում ներգրավված բոլոր միջնորդների ջանքերին։ Հիմա, այս ամենի հետ մեկտեղ, Ադրբեջանը զորքեր է կուտակել Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծի և Հայաստանի սուվերեն տարածքի երկայնքով և իր պետական քարոզչությունը կենտրոնացրել է պատերազմական խոսույթի վրա՝ սպառնալով տարածաշրջանային փխրուն խաղաղությանը»,- ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ խաղաղ գործընթացը հասկանալի կետի վերադարձնելու համար միջազգային հանրությունը և միջնորդները պետք է պահանջեն, որպեսզի Ադրբեջանն ադեկվատ քայլեր ձեռնարկի՝ ի պատասխան վստահությունն ամրապնդելուն ուղղված Հայաստանի քայլերի։ «Դրա արդյունքում Ադրբեջանը պետք է դադարեցնի Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակումը, միջազգային մեխանիզմի ներքո բանակցություններ կսկսի Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչների հետ, որը կերաշխավորի Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքներն ու անվտանգությունը, դուրս հանի իր զինված ուժերը Հայաստանի սուվերեն տարածքից, ազատի ադրբեջանական բանտերում պահվող բոլոր ռազմագերիներին և քաղաքացիական անձանց, սկսի դելիմիտացիայի գործընթացը 1975 թվականի քարտեզի հիման վրա, ապաշրջափակի բոլոր տրանսպորտային հաղորդակցությունները կողմերի սուվերենության և ազգային օրենսդրությունների հիման վրա»,- գրել է Էդմոն Մարուքյանը։

Посол по особым поручениям Армении о необходимости доверия между Арменией и Азербайджаном для достижения мира
Посол по особым поручениям Армении Эдмон Марукян на своей странице в социальной сети X коснулся вопроса стабильного и прочного мира на Южном Кавказе, подчеркнув, что для его достижения необходимо формирование атмосферы доверия между Арменией и Азербайджаном. «Арменпресс» приводит запись Марукяна.
«Отсутствие доверия между Арменией и Азербайджаном является фундаментальной проблемой, и ее необходимо решить, чтобы добиться значительных результатов в мирном процессе. Могу с уверенностью заявить, что за последние два года премьер-министр Армении, для укрепления доверия, на мирных переговорах, целью которых является достижение долгосрочного мира между Арменией и Азербайджаном, предпринял все возможные и, казалось бы, невозможные шаги», - написал Марукян.
Он добавил, что в ответ на эти шаги Азербайджан продолжает держать в своих тюрьмах военнопленных и других гражданских лиц. Азербайджан похищает новых заложников с территории Армении и Лачинского коридора, не выводит свои войска с суверенных территорий Армении, регулярно совершает нападения, убивает и ранит еще больше людей, блокирует коммуникации, торпедирует процесс делимитации государственной границы, блокирует и морит голодом 120 000 жителей Нагорного Карабаха, отвергает переговоры между Баку и Степанакертом в рамках международного механизма.
«Все это нарушает и продолжает вредить мирному процессу, а также усилиям всех участвующих в нем посредников. Сейчас, наряду со всем этим, Азербайджан сосредоточил войска вдоль линии соприкосновения с Нагорным Карабахом и суверенной территорией Армении, а свою государственную пропаганду сосредоточил на разговорах о войне, угрожающих хрупкому региональному миру», - написал он.
По его словам, для возвращения мирного процесса в понятную точку международное сообщество и посредники должны потребовать, чтобы Азербайджан предпринял адекватные шаги в ответ на шаги Армении, направленные на укрепление доверия. «Азербайджан должен прекратить блокаду Нагорного Карабаха. Начать переговоры с представителями Нагорного Карабаха в рамках международного механизма, который будет гарантировать права и безопасность народа Нагорного Карабаха, вывести свои ВС с суверенной территории Армении, освободить всех военнопленных и гражданских лиц, содержащихся в азербайджанских тюрьмах, начать процесс делимитации на основе карты 1975 года, разблокировать все транспортные коммуникации на основе суверенитета сторон и национального законодательства», - написал Эдмон Марукян.