150 մասնակից՝ ամենատարբեր երկրներից. Երևանը հյուրընկալում է Համաշխարհային զբոսաշրջային ներդրումային ֆորումը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Երևանում սեպտեմբերի 6-8-ը կանցկացվի Համաշխարհային զբոսաշրջային ներդրումային ֆորումը, որը կազմակերպել է ՀՀ ԷՆ Զբոսաշրջության կոմիտեն ՄԱԿ Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության հետ համագործակցությամբ։ «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Սիսիան Պօղոսեանը նշեց, որ ֆորումի հիմնական նպատակն է ներկայացնել համավարակից հետո համաշխարհային մակարդակով զբոսաշրջության ոլորտում ներդրումային միտումները, մարտահրավերները։
«Իհարկե, գլոբալ միտումներն են ներկայացվելու, բայց առանձին անդրադարձ է կատարվելու նաև Հայաստանին։ Սա շատ լավ առիթ է Հայաստանի ներդրումային հնարավորությունները, ծրագրերը ներկայացնելու համար։ Մենք շեշտը դնելու ենք մի քանի ուղղությունների վրա՝ մշակույթ, գաստրո, գինի, արկածային տուրիզմ»,-ասաց Սիսիան Պօղոսեանը։ Նա տեղեկացրեց, որ ֆորումին ներկայացվելու է նաև Համաշխարհային բանկի հետ մեկնարկող խոշոր ծրագիրը, որը նույնպես կարող է հետաքրքրել ներդրողներին։ Մասնավորապես, նախատեսվում է Հայաստանի տարածքում առանձնացնել կլաստերներ, գոտիներ, որոնցից յուրաքանչյուրը նվիրված է լինելու զբոսաշրջային որևէ ուղղության։ Օրինակ, Արենին՝ գինու գոտի, Գյումրին՝ մշակութային գոտի և այլն։ Առաջիկայում սպասվում է միջազգային մասնագետների այց Հայաստան, որոնք կկատարեն առանձնացված տարածքների համապատասխան ուսումնասիրություն, վերլուծություն և կներկայացնեն զարգացման տեսլական։
Համաշխարհային զբոսաշրջային ներդրումային ֆորումին նախատեսվում է ՄԱԿ ԶՀԿ անդամ պետությունների, այլ օտարերկրյա պետությունների զբոսաշրջության ոլորտի պատասխանատուների, օտարերկրյա և տեղական ներդրողների, միջազգային կազմակերպությունների, պետական, մասնավոր հատվածի մասնակցություն։ Զբոսաշրջության կոմիտեի միջազգային համագործակցության վարչության պետ Սոնա Հովհաննիսյանը նշեց, որ ակնկալվում է 150 հոգու մասնակցություն տարբեր երկրներից՝ ԱՄՆ-ից, Էմիրություններից, եվրոպական երկրներից, Սենեգալից, Բահրեյնից, Ալժիրից, Մոլդովայից, Իրանից։ Ակտիվ մասնակցություն են ապահովելու նաև Հայաստանում գործող տարբեր երկրների դեսպանությունները։
«Խնդիր է դրված ցույց տալ զբոսաշրջային ոլորտի հիմնական ներդրումային միտումները։ Կարևոր է հասկանալ, թե ինչպես է փոխվել ներդրումային միջավայրը։ Գիտենք, որ քովիդը մեծ ազդեցություն է ունեցել զբոսաշրջության ոլորտի վրա, որն ամբողջ աշխարհում բավական տուժել է։ Այս համատեքստում մեր խնդիրն է Հայաստանը հնարավորինս ներկայացնել իր բոլոր կողմերով»,-ասաց Սոնա Հովհաննիսյանը։
Ֆորումի շրջանակներում նախատեսված են նաև սոցիալ–մշակութային միջոցառումներ Հայաստանի զբոսաշրջության ներուժը և գրավչությունները ներկայացնելու նպատակով: Զբոսաշրջության կոմիտեի հանրային կապերի ղեկավար Աննա Մարգարյանը տեղեկացրեց, որ հյուրերի համար Հայաստանը բացահայտելուն ուղղված զբոսաշրջային ծրագիր է նախատեսված։ Նրանց համար հատուկ տուրեր են կազմակերպվելու։ Առանձին տուրերով ներկայացվելու է մշակույթը, գաստրոտուրիզմը և գինու զբոսաշրջությունը։
«Մենք նաև հյուրընկալելու ենք միջազգային մեդիա ներկայացուցիչների։ Ինչպես գիտեք, այս ուղղությամբ ևս Զբոսաշրջության կոմիտեն ակտիվ աշխատանք է տանում։ Այս տարվա ընթացքում արդեն առիթ ունեցել ենք տարբեր երկրների մեդիա ներկայացուցիչների, բլոգերների ընդունել Հայաստանում, ներկայացնել մեր երկրի զբոսաշրջային հնարավորությունները։ Ֆորումը ևս առիթ է մեդիա ոլորտի ներկայացուցիչների հետ աշխատելու։ Այս անգամ մեր երկիրը կներկայացվի ոչ միայն արկածային, մշակութային, գաստրոտուրիզմի, այլև ներդրումների համար բարենպաստ միջավայր ունեցող երկիր»,-հավելեց Աննա Մարգարյանը։

50 участников из разных стран: Ереван принимает Всемирный туристический инвестиционный форум
ЕРЕВАН, 4 СЕНТЯБРЯ, АРМЕНПРЕСС. 6-8 сентября в Ереване пройдет Всемирный туристический инвестиционный форум, организованный Комитетом по туризму РА в сотрудничестве со Всемирной туристской организацией ООН. На пресс-конференции, состоявшейся в пресс-зале «Арменпресс», председатель комитета по туризму Министерства экономики РА Сисиан Погосеан заявил, что основная цель форума - представить инвестиционные тенденции и проблемы в сфере туризма на глобальном уровне после пандемии.
"Конечно, будут представлены мировые тенденции, но отдельно будет затронута и Армения. Это очень хорошая возможность представить инвестиционные возможности и программы Армении. Мы сделаем акцент на нескольких направлениях: культура, гастрономия, виноделие, приключенческий туризм", - сказал Сисиан Погосеан. Он сообщил, что на форуме будет представлена ​​большая программа, начиная со Всемирного банка, которая также может заинтересовать инвесторов. В частности, на территории Армении планируется выделить кластеры и зоны, каждая из которых будет посвящена туристическому направлению. Например, Арени – винная зона, Гюмри – культурная зона и т.д. В ближайшее время ожидается визит в Армению международных специалистов, которые проведут соответствующее исследование и анализ отделенных территорий и представят видение развития.
Во Всемирном туристском инвестиционном форуме планируется участие государств-членов ВТО ООН, представителей туристической сферы других зарубежных стран, иностранных и местных инвесторов, международные организации, государственный и частный сектор. Сона Оганесян, руководитель отдела международного сотрудничества комитета по туризму, сообщила, что ожидается участие 150 человек из разных стран: США, Эмиратов, стран Европы, Сенегала, Бахрейна, Алжира, Молдовы и Ирана. Активное участие также примут посольства разных стран, действующие в Армении.
«Задача – показать основные инвестиционные тенденции туристической сферы. Важно понять, как изменилась инвестиционная среда. Мы знаем, что пандемия оказала большое влияние на туристический сектор, который сильно пострадал во всем мире. В этом контексте наша задача - максимально представить Армению во всех ее аспектах", - сказала Сона Оганесян.
В рамках форума также запланированы социально-культурные мероприятия с целью представить потенциал и привлекательность туризма в Армении. Руководитель отдела по связям с общественностью комитета по туризму Анна Маргарян сообщила, что для гостей запланирована туристическая программа, направленная на знакомство с Арменией. Для них будут организованы специальные туры. Культура, гастротуризм и винный туризм будут представлены отдельными турами.
«Мы также примем представителей международных СМИ. Как вы знаете, Комитет по туризму также активно работает в этом направлении. В этом году мы уже имели возможность принять в Армении представителей СМИ и блогеров из разных стран, чтобы представить туристические возможности нашей страны. Форум – это также возможность поработать с представителями СМИ. На этот раз наша страна будет представлена ​​не только как страна с благоприятной средой для приключенческого, культурного и гастротуризма, но и для инвестиций", - добавила Анна Маргарян.