ԵՄ-ն խորապես համոզված է, որ Լաչինի միջանցքը պետք է ապաշրջափակվի․ Շառլ Միշել
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակն արագորեն վատթարանում է, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը տեղի բնակչության կարիքները բավարարելու ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկելու անհրաժեշտություն է տեսնում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Եվրոպական խորհրդի նախագահի մամուլի խոսնակը։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ քննարկել է Լաչինի միջանցքի վերաբացման և Աղդամի ճանապարհի բացման հարցերը և յուրաքանչյուր ճանապարհով մատակարարումների հետ կապված մանրամասները։
Խոսնակի հայտարարությունում նշվում է, որ Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացն առաջ տանելու գործին աջակցել է նաև Հարավային Կովկասի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը։
«ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Կլաարը և նախագահ Միշելի թիմը հաճախակի կապի մեջ են եղել Բաքվի, Երևանի և Ղարաբաղի հայերի ներկայացուցիչների հետ՝ մուտքի ապաշրջափակման լուծում մշակելու համար։ Տեղում ներկայիս հումանիտար իրավիճակն արագորեն վատթարանում է։ Տեղի բնակչության կարիքների բավարարման ուղղությամբ քայլերի ձեռնարկումը հրամայական է», - նշված է հայտարարությունում։
Ըստ հայտարարության՝ Եվրոպական խորհրդի նախագահն առաջարկել է քայլ առ քայլ մոտեցում, որը «կարտացոլի Լաչինի միջանցքի լիարժեք շահագործման և Աղդամի երթուղու բացման հաջորդականությունը»։
«Այս քայլերի հաջորդականությունը և բեռների տեսակը, որը կմատակարարվի այս ճանապարհներից յուրաքանչյուրով, ինչպես նաև դրան հաջորդող ընթացակարգերը, եղել են վերջին քննարկումների առանցքում: ԵՄ-ն խորապես համոզված է, որ Լաչինի միջանցքը պետք է ապաշրջափակվի՝ համաձայն անցյալ համաձայնագրերի և Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշման, և նշում է, որ մատակարարումների համար Աղդամի ճանապարհի օգտագործումը նույնպես կարող է լինել հրատապ և ամենօրյա հիմնական կարիքների ապահովման կոնկրետ և կայուն լուծման մաս», - գրված է հայտարարությունում։
Նշվում է, որ այս տարրերի շուրջ քննարկումները սկսվել են 2023 թվականի հուլիսի 15-ին Բրյուսելում Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների վերջին հանդիպումից հետո։
«ԵՄ-ն նաև ընդգծել է Բաքվի կողմից Ղարաբաղի հայերին հստակ պատկերացում տալու անհրաժեշտությունը՝ Լաչինի միջանցքով դեպի Հայաստան և Հայաստանից վերադարձի ընթացակարգերի առումով: Զուգահեռաբար, շփումները կենտրոնացել են նաև Ղարաբաղի հայերին էլեկտրաէներգիայի և գազի մատակարարումների շուտափույթ վերականգնման վրա»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Նշվում է նաև, որ շփումների ընթացքում ԵՄ-ն շեշտել է հակամարտության ժառանգությանն անդրադառնալու անհրաժեշտությունը՝ երկարաժամկետ կայուն լուծմանը նպաստելու համար:
«Այս առումով կարևոր կլինի Բաքվի և նախկին Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզում բնակվող հայերի ներկայացուցիչների միջև երկխոսությունը։ Ղարաբաղի հայերի իրավունքներն ու անվտանգությունը պետք է երաշխավորվեն, իսկ կոնկրետ եղանակների շուրջ քննարկումները պետք է սկսվեն հնարավորինս արագ։ Ղարաբաղի հայերի և Բաքվի միջև երկխոսությունը վստահության և հուսալիության ամրապնդման կարիք ունի։ Այդ նպատակով ԵՄ-ն տարբեր առաջարկներ է ներկայացրել այս գործընթացին միջազգային աջակցության, ինչպես նաև տեղում ներգրավվածության առումով՝ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացմանն աջակցելու նպատակով», - նշված է հայտարարությունում:
Ըստ Եվրոպական խորհրդի նախագահի խոսնակի՝ վերոնշյալ բոլոր ջանքերը միակ նպատակն է ապահովել Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների «անշրջելի կարգավորումը՝ ի շահ տեղում գտնվող ողջ բնակչության»։
«Այժմ եկել է խիզախ փոխզիջումային լուծումների ժամանակը՝ նաև հաշվի առնելով ներկայիս էսկալացիան», - գրված է հայտարարությունում։
Եզրափակելով՝ Եվրոպական խորհրդի նախագահի խոսնակը նշում է, որ ներկա իրավիճակի լուծում գտնելու համար ԵՄ-ն շփումներ է ունեցել տարբեր միջազգային դերակատարների հետ։

ЕС твердо убежден в том, что Лачинский коридор следует разблокировать: Шарль Мишель
ЕРЕВАН, 1 СЕНТЯБРЯ, АРМЕНПРЕСС. Гуманитарная ситуация в Нагорном Карабахе стремительно ухудшается, президент Европейского совета Шарль Мишель видит необходимость предпринять шаги для удовлетворения потребностей местного населения.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщил пресс-секретарь президента Европейского совета.
В заявлении отмечается, что президент Европейского совета Шарль Мишель обсудил с Арменией и Азербайджаном вопросы открытия Лачинского коридора и открытия Агдамской дороги, а также детали поставок по каждой дороге.
Как сообщает «Арменпресс», в заявлении спикера говорится, что специальный представитель ЕС по вопросам Южного Кавказа Тойво Клаар также поддержал процесс продвижения армяно-азербайджанских отношений.
«Спецпредставитель ЕС Клаар и команда президента Мишеля часто контактировали с представителями армян в Баку, Ереване и Карабахе, чтобы разработать решение проблемы блокады въезда. Нынешняя гуманитарная ситуация на местах быстро ухудшается. Крайне важно принять меры для удовлетворения потребностей местного населения", - говорится в сообщении.
Согласно заявлению, президент Европейского совета предложил поэтапный подход, который "будет отражать последовательность полноценной эксплуатации Лачинского коридора и открытия агдамского маршрута".
«Последовательность этих шагов и тип груза, который будет доставлен по каждому из этих маршрутов, а также последующие процедуры были в центре недавних дискуссий. ЕС твердо убежден, что Лачинский коридор должен быть разблокирован в соответствии с прошлыми соглашениями и постановлением Международного Суда, и отмечает, что использование Агдамской дороги для поставок также может быть частью конкретного и устойчивого решения для удовлетворения неотложных и ежедневных потребностей", - написано в заявлении.
Отмечается, что обсуждения этих элементов начались после последней встречи лидеров Армении и Азербайджана в Брюсселе 15 июля 2023 года.
"ЕС также подчеркнул необходимость того, чтобы Баку дал четкое понимание карабахским армянам относительно процедур возвращения в Армению и из Армении через Лачинский коридор. Параллельно контакты были также направлены на скорейшее восстановление поставок электроэнергии и газа армянам Карабаха", - говорится в сообщении.
Также отмечается, что в ходе контактов ЕС подчеркнул необходимость устранения наследия конфликта, чтобы внести вклад в долгосрочное устойчивое решение.
"В этом плане важным будет диалог между Баку и представителями армян, проживающих в бывшей Нагорно-Карабахской автономной области. Права и безопасность карабахских армян должны быть гарантированы, а обсуждение конкретных методов должно начаться как можно скорее. Диалог между Баку и карабахскими армянами нуждается в укреплении доверия и надежности. С этой целью ЕС представил различные предложения с точки зрения международной поддержки этого процесса, а также участия на местах с целью поддержки реализации достигнутых соглашений", - говорится в заявлении.
По словам представителя президента Европейского совета, все вышеперечисленные усилия имеют единственную цель - обеспечить "необратимое урегулирование отношений между Баку и Ереваном на благо всего местного населения".
"Сейчас настало время смелых компромиссных решений, в том числе с учетом нынешней эскалации", - говорится в заявлении.
В заключение представитель президента Европейского совета отмечает, что для поиска решения сложившейся ситуации ЕС имел контакты с различными международными игроками.